Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nuo 2024 m. liepos 1 d. pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (Kalendorius) vaikai bus skiepijami 15-valente pneumokokine vakcina. Iki šiol vaikų skiepijimas buvo vykdomas naudojant 10-valentę pneumokokinę vakciną.
Efektyvesnė vakcina
10-valentė vakcina nuo pneumokokinės infekcijos apsaugo nuo 10 pneumokoko rūšių, o 15-valentė – nuo 15-os. Tai reiškia, kad nuo šiol vaikai bus papildomai apsaugoti nuo labai sudėtingų pneumokokinės infekcijos formų, tokių kaip ūminis vidurinės ausies uždegimas, komplikuotas plaučių uždegimas, galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas (meningitas) ir kt.
„Kūdikiams ir vaikams, kuriems imunizacija buvo pradėta kita pneumokokine konjuguota vakcina, vietoje pastarosios bet kuriame vakcinacijos schemos etape bus galima skirti naują, 15-valentę pneumokokinę vakciną“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.
Dažniausiai pažeidžia plaučius
Primename, kad pneumokokinę infekciją sukelia bakterijos Streptococcus pneumoniae, plintančios oro lašeliniu būdu kosint, čiaudint ar kalbant. Ji gali sukelti meningitą, plaučių uždegimą, anginą, kraujo užkrėtimą (sepsį), ūmų vidurinės ausies uždegimą.
Didžiausia rizika susirgti pneumokokine infekcija ir sunkia šios ligos forma yra vaikams iki 5-erių metų ir vyresnio amžiaus žmonėms bei asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis. Pneumokokinės infekcijos sukėlėją galima aptikti ir sveikų asmenų nosiaryklėje, apie 40–60 proc. vaikų ir 3–4 proc. suaugusiųjų yra pneumokokų nešiotojai.
Vaikai pagal Kalendorių nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami valstybės lėšomis 3 vakcinos dozėmis: 2 mėn., 4 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus.
Lietuvoje nuo šios infekcijos kasmet paskiepijama apie 80 proc. vaikų (2022 m. – 80,8 proc., 2023 m. – 81,7 proc.). Sergamumas šia liga svyruoja, tačiau pastaraisiais metais matomas augimas – sergamumo rodiklis 2022 m. siekė 3,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų, 2023 m. – 4,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
„Raginame nepamiršti nuo pneumokokinės infekcijos laiku paskiepyti vaikų. Kad apsaugotume juos, dėl skiepų reikia kreiptis į vaiką prižiūrintį gydytoją“, – primena NVSC atstovė.