Konsultavimasis su visuomene
Europos cheminių medžiagų agentūros kvietimas dalyvauti viešosiose konsultacijose dėl 14-o produktų tipo veikliųjų medžiagų patvirtinimo
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) kviečia suinteresuotus asmenis, įmones, įstaigas ir visuomenines organizacijas dalyvauti Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) organizuojamose viešose konsultacijose dėl 8 veikliųjų medžiagų, pasižyminčių antikoaguliaciniu poveikiu ir naudojamų gaminti rodenticidus (14-o biocidinių produktų tipo biocidinius produktus, skirtus pelėms, žiurkėms ar kitiems graužikams kontroliuoti kitais būdais nei juos atbaidant ar priviliojant).
Pažymėtina, kad šios antikoaguliaciniu poveikiu pasižyminčios medžiagos (alfa-bromadiolonas, bromadiolonas, brodifakumas, chlorofacinonas, kumatetralilas, difenakumas, difetialonas, flokumafenas) yra klasifikuojamos kaip toksiškos reprodukcijai bei konkrečiam organui dėl savo veikimo būdo, t. y. kraujo krešėjimo slopinimo. Be to, antros kartos antikoaguliantai (bromadiolonas, brodifakumas, difenakumas, difetialonas, flokumafenas) yra priskiriami PBT medžiagoms – jos sunkiai skaidomos (patvarios, P), kaupiasi aplinkoje (bioakumuliacinės, B) ir yra toksiškos (T). Todėl antikoaguliaciniu poveikiu pasižyminčios medžiagos atitinka veikliųjų medžiagų netvirtinimo kriterijus, nurodytus Biocidinių produktų reglamento (Reglamentas (ES) Nr. 528/2012, toliau – BPR) 5 straipsnio 1 dalyje.
Vis dėlto, remiantis BPR 5 straipsnio 2 dalimi, netvirtinimo kriterijus atitinkančios veikliosios medžiagos gali būti patvirtintos, jei įrodoma, kad:
a) dėl biocidiniame produkte esančios veikliosios medžiagos poveikio žmonėms, gyvūnams ar aplinkai kylanti rizika realiomis blogiausiomis naudojimo sąlygomis yra labai maža, ypač jei produktas naudojamas uždarose sistemose arba kitomis sąlygomis, kuriomis siekiama išvengti jos sąlyčio su žmonėmis ir patekimo į aplinką;
b) įrodyta, kad veiklioji medžiaga yra svarbi siekiant išvengti didelio pavojaus žmonių sveikatai, gyvūnų sveikatai arba aplinkai arba jį kontroliuoti; arba
c) nepatvirtinus veikliosios medžiagos būtų padarytas neproporcingas neigiamas poveikis visuomenei, palyginti su dėl tos medžiagos naudojimo kilsiančia rizika žmonių sveikatai, gyvūnų sveikatai ar aplinkai.
Priimant sprendimą, ar tokia veiklioji medžiaga gali būti patvirtinta, reikia atsižvelgti, ar nėra tinkamų ir pakankamų alternatyvių medžiagų ar technologijų. Reikia atkreipti dėmesį, kad graužikų kontrolei skirtos priemonės, kurių sudėtyje yra antikoaguliaciniu poveikiu pasižyminčių medžiagų, yra kenksmingos visiems stuburiniams gyvūnams, todėl naminiams ir laukiniams gyvūnams kyla didelė pirminio ir antrinio apsinuodijimo rizika. Be to, antikoaguliantinės veikliosios medžiagos yra laikomos kaip galimai keistinos veikliosios medžiagos pagal BPR 10 straipsnį ir ilgainiui turėtų būti pakeistos mažiau pavojingomis, veiksmingomis ir nepageidaujamo poveikio kontroliuojantiems organizmams nesukeliančiomis alternatyvomis.
Siekdama nuspręsti, ar veiklioji medžiaga gali būti patvirtinta, ar ne, ECHA organizuoja viešąją konsultaciją, kurios metu bus surinkta informacija apie tai, ar tenkinamos Reglamento (ES) Nr. 528/2012 5 straipsnio 2 dalyje nustatytos leidžiančios nukrypti sąlygos.
Konsultacijos metu bus viešai skelbiama ši informacija:
- cheminės medžiagos tapatybė (pavadinimas ir EB/CAS numeriai)
- produkto tipas (-ai)
- vertinančioji kompetentinga institucija
- pareiškėjo pateiktas tipinių naudojimo būdų aprašymas
- informacija apie netvirtinimo kriterijus, kuriuos atitinka veiklioji medžiaga
Suinteresuotosios trečiosios šalys, kurios nori dalyvauti konsultacijose, turi pateikti informaciją naudodamos saugią internetinę formą, kurią galima rasti pagal konkrečios veikliosios medžiagos nuorodą šioje ECHA interneto svetainės dalyje: https://echa.europa.eu/lt/current-candidates-for-substitution-and-derogations-conditions#
Siekiant palengvinti pateiktos informacijos analizę ir sprendimo priėmimą, informacijos pateikėjas privalo:
- aiškiai nurodyti, kuri, informacijos pateikėjo manymu, BPR 5 straipsnio 2 dalyje a, b ir (arba) c punkto nukrypti leidžianti nuostata yra tenkinama arba ne, ir
- pateikti išsamų pagrindimą.
Jei įvykdoma bent viena iš leidžiančių nukrypti sąlygų, veiklioji medžiaga gali būti patvirtinta ribotam naudojimui ne ilgesniam kaip penkerių metų laikotarpiui. Kitu atveju, kai veiklioji medžiaga nėra patvirtinama, ją naudoti biocidinių produktų gamyboje yra draudžiama, o produktai, esantys rinkoje su šia medžiaga, turėtų būti pašalinami per atitinkamą laiko tarpą.
Suinteresuotosios šalys konsultacijose dėl kiekvienos antikoaguliaciniu poveikiu pasižyminčios medžiagos gali dalyvauti ir informaciją per nurodytą formą pateikti iki 2024 m. liepos 23 d.