Skiepai - patikima apsauga nuo ligų

Skiepai yra vienas svarbiausių žmonijos išradimų ir iki šiol kovai su užkrečiamosiomis ligomis efektyvesnių apsaugos priemonių nei vakcinos nėra sukurta. Tik vakcinacijos dėka išnyko raupai, baigia išnykti poliomielitas, sparčiai judama tymų, raudonukės likvidavimo link. Eilė užkrečiamųjų ligų, kadaise buvusių labai dažnų ir neretai mirtinų vaikams (difterija, stabligė, kokliušas, tymai ir kt.), šiandieną labai veiksmingai kontroliuojamos ir valdomos.

              Pagal šiuo metu galiojantį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo 12 infekcijų: tuberkuliozės, hepatito B, difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, Haemophilus influenzae B tipo infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, pneumokokinės infekcijos bei žmogaus papilomos viruso infekcijos.

              Greta valstybės finansuojamų vakcinų Lietuvoje, kaip ir daugumoje pasaulio šalių, yra vakcinų, kurių valstybė finansuoti neišgali. Dabar tėveliai gali rinktis ir mokamai paskiepyti vaikus nuo vėjaraupių, meningokokinės infekcijos, rotavirusinės infekcijos, gripo, erkinio encefalito ir kt. Šios ligos yra ganėtinai sunkios, galinčios sukelti komplikacijas, sunkius liekamuosius reiškinius.

              Kartais klaidingai galvojama, jog sumažėjus sergamumui atitinkama liga, skiepyti vaiko nereikia. Tačiau norime atkreipti dėmesį į tai, jog ligos sukėlėjas neišnyksta, o skiepų pagalba pasiekus aukštą kolektyvinio imuniteto lygį, visuomenė tampa atspari ligai. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis paskiepijus 90 - 95 proc. asmenų, susidaro pakankamas kolektyvinis imunitetas ir skiepais valdomą užkrečiamąją ligą galima kontroliuoti, riboti jos plitimą ar net visiškai likviduoti. Alytaus apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigose atsakingai vykdomas imunoprofilaktinis darbas, kuris vertinamas pagal atskirose amžiaus grupėse paskiepytų vaikų skaičių. Mūsų apskrityje beveik visose vaikų amžiaus grupėse paskiepijama vidutiniškai 95 proc. ir daugiau skiepintinų vaikų. Tai leidžia valdyti užkrečiamąsias ligas. 2016 metais apskrityje registruoti 2 tymų atvejai. Tymais sirgo 1 suaugęs asmuo (skiepytas viena MMR vakcinos doze), nuo kurio užsikrėtė 2 mėn. amžiaus kūdikis. Registruotas 1 kiaulytės atvejis (sirgo 7 m. amžiaus, paskiepytas 1 vakcinos doze). Šiais metais Alytaus apskrities administracinėse teritorijose susirgimų skiepais valdomomis infekcijomis neregistruota.

              Pasitaiko atvejų, kai tėveliai atsisako skiepyti savo vaikus pagal skiepų kalendorių. Tam įtakos turi klaidingi įsitikinimai, žinių stoka, viešoje erdvėje skleidžiama neigiama informacija apie vakcinas bei jų sukeliamas pašalines reakcijas. Tačiau statistika rodo, kad nepageidaujamos reakcijos į skiepus registruojamos retai, 2012 – 2014 metais Alytaus apskrityje neregistruota, 2015 2016 metais registruota po vieną nepageidaujamą reakciją į skiepą (po skiepo nuo tuberkuliozės išsivystė regioninis limfadenitas, kuris praėjo be pasekmių). Tai patvirtina tą faktą, jog šiuo metu naudojamos vakcinos yra veiksmingos ir saugios. Tėvai turi teisę rinktis, ar skiepyti vaiką, tačiau jie privalo prisiimti ir galimą riziką.

              Primename, kad valstybės lėšomis skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys nuo pneumokokinės infekcijos ir gripo. Tęsiamas nemokamas suaugusiųjų skiepijimas nuo difterijos ir stabligės, todėl vyresni nei 26 metų amžiaus asmenys, norintys pasiskiepyti nuo minėtų infekcijų, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

              Skiepijimas yra viena iš užkrečiamųjų ligų kontrolės prioritetinių sričių, siekiant suvaldyti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas. Skiepai padeda apsaugoti tiek vaikus, tiek ir suaugusius asmenis nuo susirgimų, jų komplikacijų bei mirčių.

 

 

Alytaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius

Vedėja Janina Dvilinskienė

Tel. (8 315) 51 169

El. p. [email protected]

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-04-13