Simptomai paprastai pasireiškia praėjus 2–8 paroms po užsikrėtimo.
Kam kyla pavojus užsikrėsti RSV?
RSV gali užsikrėsti bet kokio amžiaus žmonės ir beveik visi vaikai užsikrečia RSV iki dvejų metų.
Didžiausia rizika kyla neišnešiotiems naujagimiams ir jaunesniems nei šešių mėnesių kūdikiams, taip pat vyresniems nei 65 metų žmonėms ir žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi arba kurie jau serga lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas, širdies ir plaučių ligos.
Kaip apsisaugoti nuo RSV?
2023 m. Europos Sąjungoje patvirtinta pirmoji vakcina nuo RSV, tinkama kūdikiams iki šešių mėnesių amžiaus apsaugoti, taip pat dvi vyresnio amžiaus žmonėms skirtos vakcinos. Nėštumo metu paskiepytos motinos organizmui reaguojant į vakciną pagaminti antikūnai per placentą patenka į vaisiaus organizmą ir apsaugo vaiką iki šešių mėnesių po gimimo.
Bendrosios prevencinės priemonės yra tokios pačios kaip ir daugumos kitų kvėpavimo takų virusų atveju. Kai sergate, dažnai plaukitės ir dezinfekuokite rankas, užsidenkite nosį ir burną čiaudėdami ar kosėdami ir venkite kontakto su kitais – taip galite padėti pristabdyti RSV plitimą ir apsaugoti pažeidžiamus asmenis.
Kaip gydoma nuo RSV?
Paprastai lengvais RSV infekcijos atvejais gydymas nereikalingas, nes žmonės per kelias dienas pasveiksta patys. Jaunesniems nei šešių mėnesių kūdikiams gali tekti praleisti šiek tiek laiko ligoninėje, kad būtų galima stebėti jų kvėpavimą ir deguonies kiekį kraujyje.
Sunkiais atvejais gydant pacientą ligoninėje gali būti taikomos pagalbinės ir kvėpuoti padedančios priemonės, taip pat skiriami antivirusiniai vaistai, o išsivysčius komplikacijoms – taikomos specialios gydymo priemonės.
Kai kuriais atvejais jaunesniems nei 2 metų vaikams gydytojas gali skirti vaistų, įskaitant antivirusinius vaistus, kad sumažintų užsikrėtus šiuo virusu jiems kylantį pavojų sunkiai susirgti.
Informacijos šaltinis:https://vaccination-info.europa.eu/lt/rsv