Raupsai
Raupsai (lot. lepra) (leprozė) arba Hanseno liga – tai sena liga, kuri jau buvo aprašyta senovės civilizacijų literatūroje, bet dar sergama ir šiandien. Pirmasis proveržis įvyko 1873 m., kai daktaras Armaueris Hansenas iš Norvegijos nustatė, kad ligą sukelia lėtai auganti Mycobacterium leprae bakterija. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje atsirado vaistas raupsams gydyti, o septintojo dešimtmečio pradžioje – dar du. Šiandien visi trys vaistai kartu naudojami žmonių raupsams gydyti.
Šia liga sergantys asmenys dažnai susiduria su socialine izoliacija ir diskriminacija, ypač tuose regionuose, kuriuose ši liga paplitusi.
Siekiant, kad raupsai būtų likviduoti bei neliktų diskriminacijos, buvo parengta Pasaulinė 2021-2030 m. raupsų (Hanseno ligos) strategija, kurios tikslas – nulinė liga, nulinės negalios, nulinės stigmos ir diskriminacijos.
Keturi pagrindiniai šios strategijos veiksmai yra:
- visose endeminėse šalyse įgyvendinti integruotus, pačių šalių parengtus „nulinės leprozės“ veiksmų planus;
- didinti leprozės prevenciją kartu su integruotu aktyviu atvejų nustatymu;
- valdyti leprozę ir jos komplikacijas bei užkirsti kelią naujam neįgalumui;
- kovoti su stigma ir užtikrinti, kad būtų gerbiamos žmogaus teisės.
Paplitimas
Kadaise buvo baiminamasi, kad raupsai yra labai užkrečiama ir pražūtinga liga. Nuo 1980 m., kai tapo prieinamas gydymas, nuo šios neįgalumą sukeliančios, bjaurios ligos buvo išgydytadaugiau kaip 16 mln. žmonių. Dabar žinoma, kad ji sunkiai plinta ir yra lengvai išgydoma. Raupsais sergantys žmonės gali gyventi aktyvų gyvenimą gydymo metu ir po jo.
Remiantis PSO duomenimis, 2023 m. pasaulyje raupsų atvejų buvo užregistruota 182 815: Pietryčių 131 425 atvejai Azijoje, 24 773 atvejai Amerikoje, 21 043 atvejai Afrikoje, 2 829 atvejai Rytų Viduržemio jūros regione, 2 708 atvejai Vakarų Ramiojo vandenyno regione, 37 Europoje. Lietuvoje jau daugiau kaip 30 metų raupsų neaptinkama.
Pav. Raupsų paplitimas pasaulyje 2023 m. Šaltinis – Pasaulio sveikatos organizacija.
Kaip užsikrečiama?
Užsikrėsti galima tik ilgai, kelis mėnesius glaudžiai kontaktuojant su negydomu raupsais sergančiu žmogumi oro lašeliniu būdu, taip pat užkratas patenka per pažeistą odą, viršutinių kvėpavimo takų gleivinę. Liga neplinta per atsitiktinį kontaktą su raupsais sergančiu asmeniu, pavyzdžiui, paspaudus ranką ar apkabinus, dalijantis maistu ar sėdint greta. Be to, ligonis nustoja perduoti ligą, kai pradeda gydytis.
Ligos eiga ir simptomai
Ligos sukėlėjas yra Mycobacterium leprae bakterija, kuri dauginasi itin lėtai, todėl inkubacinis ligos periodas vidutiniškai trunka 5 metus. Tačiau ligos požymiai gali pasireikšti ir po 20 metų nuo užsikrėtimo.
Pagal klinikinius požymius skiriama 3 raupsų tipai – lepromatozinis, tuberkulioidinis, nervinis. Lepromatozinei raupsų formai būdingi veido ir galūnių odoje susidarantys riešutų dydžio infiltratai, burnos ir nosies gleivinėje susidarančios opos, antakių ir blakstienų iškritimas, nosies deformacija, balso dingimas. Tuberkuliodinė raupsų forma pasireiškia kelių, klubų ir veido odoje susidarančiais nejautriais temperatūrai ir skausmui židiniais, plaukų slinkimu. Nervinei raupsų forma pasireiškia nervų kamienų pažeidimais – atsiranda nejautrių temperatūrai ir skausmui židinių, kontraktūrų, trofinių opų. Raupsai taip pat gali komplikuotis kai kuriomis kitomis būklėmis ir sutrikimais. Gali išsivystyti lėtinės negyjančios opos, kaulinio audinio nykimas, galūnių deformacijos, jutimo išnykimas tam tikrose vietose, aklumas, paralyžius. Kai kuriais atvejais kūno dalys gali prarasti lytėjimo ir skausmo pojūtį, todėl padidėja tikimybė susižaloti, pavyzdžiui, įsipjauti ir nudegti.
Diagnostika
Liga diagnozuojama remiantis klinikiniu vaizdu, epidemiologiniais duomenimis ir laboratoriniais tyrimais. Specifiniais tyrimais gali būti nustatomas ligos sukėlėjas ar jo sukeliami būdingi audinių pakenkimo požymiai.
Gydymas
Kadangi raupsus sukelia bakterijos, gydymui skiriami antibiotikai. Uždegimui slopinti gali būti skiriami steroidiniai arba nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai. Gydymas paprastai trunka nuo vienerių iki dvejų metų. Priklausomai nuo sistemų ar organų pažeidimo ligonius konsultuoja ir gydo įvairių sričių specialistai. Negydoma liga gali sukelti progresuojančią ir nuolatinę negalią.
Ankstyvas ir nuolatinis gydymas palengvina ligos eigą, retina paūmėjimus, mažina komplikacijų išsivystymo tikimybę.
Profilaktika
Tinkama vakcinacija nuo Mycobacterium leprae suteiktų apsauginį visuomenės imunitetą.
Ankstyva ligos diagnostika ir gydymas – yra svarbiausios priemonės eliminuojant raupsus pasaulyje.
Pagrindinė nespecifinė profilaktikos priemonė yra vengti kontakto su sergančiuoju. Sąlytį turėję asmenys yra stebimi mažiausiai penkerius metus. Medicinos personalas, dirbantis su sergančiais raupsais, turi dėvėti asmenines apsaugines priemones.
PSO teikia techninę paramą valstybėms narėms raupų prevencijos ir kontrolės srityje.
Literatūra:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/leprosy
https://www.who.int/publications/i/item/who-wer9937-501-521
https://www.cdc.gov/leprosy/about/index.html
https://www.verywellhealth.com/leprosy-hansens-disease-2860363
Atnaujinimo data: 2025-01-15