Poliomielitas

Kas yra poliomielitas?

Poliomielitas yra virusinė liga, kuri pažeidžia centrinę nervų sistemą, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu paralyžiumi.

XX a. pradžioje poliomielitas buvo viena iš labiausiai baimę keliančių ligų, kasmet paralyžiuojanti šimtus tūkstančių vaikų. Tačiau netrukus po to, kai šeštajame ir septintajame dešimtmetyje buvo pradėtos naudoti veiksmingos vakcinos, poliomielitas šiose šalyse buvo suvaldytas ir praktiškai išnyko.

Šiandien laukinis poliovirusas tebecirkuliuoja tik dviejose šalyse: Pakistane ir Afganistane, o pasaulinis poliomielito atvejų skaičius sumažėjo 99 proc.

Lietuvoje paskutinis poliomielito susirgimo atvejis buvo registruotas 1972 m.

Taip pat pavyko išnaikinti tam tikras viruso atmainas; iš trijų laukinių poliovirusų tipų paskutinis 2 tipo atvejis užregistruotas 1999 m., o jo išnaikinimas paskelbtas 2015 m. rugsėjo mėn.; paskutinis 3 tipo atvejis užregistruotas 2012 m. lapkričio mėn, o 2019 m. spalį paskelbta, kad ši atmaina išnaikinta visame pasaulyje.

Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių (2005 m.) Ekstremalių situacijų komitetas 38 posėdyje, vykusiame 2024 m. balandžio 8 d. dėl poliomielito plitimo tarptautiniu mastu, vienbalsiai susitarė, kad tarptautinio poliomielito viruso plitimo rizika išlieka tarptautinės visuomenės sveikatos rūpesčiu. PSO teigimu, kol poliomielito viruso cirkuliacija pasaulyje nėra sustabdyta, visos šalys turi išlikti budrios dėl įvežtinės poliomielito rizikos.

Kovojant su poliomielitu itin svarbi priemonė yra skiepai, o galutinis tikslas – pasiekti, kad pasaulyje poliomielito visiškai neliktų.

Koks sukėlėjas?

Poliomielito sukėlėjai priklauso Pikorna šeimos enterovirusų genčiai. Tai RNR turintys virusai. Yra žinomi trys poliomielito viruso tipai.

Kaip užsikrečiama poliomielitu?

Poliomielitas yra labai užkrečiama liga, lengvai perduodama nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per užsikrėtusio žmogaus fekalijomis užterštas rankas, indus, maistą ir vandenį, taip pat oro lašeliniu būdu nuo užsikrėtusio žmogaus, ypač vietovėse, kuriose prastos sanitarinės sąlygos. Dauginasi žmogaus žarnyne, iš kur gali patekti į nervų sistemą ir sukelti paralyžių.

Didžiausias virusų kiekis išmatose būna pirmomis dienomis, o viruso išskyrimas gali trukti 3–6 savaites ar ilgiau.

Kam kyla rizika užsikrėsti poliomielitu?

Poliomielitu dažniausiai suserga jaunesni nei 5 metų vaikai. Tačiau šia liga gali užsikrėsti bet kokio amžiaus neskiepyti asmenys. Jaunesni nei šešių mėnesių kūdikiai gali turėti iš mamos įgytą imunitetą, o didžiausias pavojus užsikrėsti šiuo virusu yra jaunesniems nei penkerių metų amžiaus vaikams.

Veiksniai, skatinantys poliomielito plitimą:
•    didelis gyventojų tankis;
•    prasta sveikatos priežiūros infrastruktūra;
•    tinkamų sanitarinių sąlygų stoka;
•    didelis viduriavimą sukeliančių ligų paplitimas;
•    maža skiepijimo aprėptis.

Kokie yra poliomielito simptomai?

Poliomielito virusinė infekcija gali pasireikšti įvairiai – nuo besimptomės infekcijos iki paralyžiaus ar mirties.

•    Maždaug 70 proc. poliomielitu užsikrėtusių pacientų simptomų visai nebūna.

•    Maždaug 25 proc. pasireiškia tik lengvi simptomai (pvz., karščiavimas, galvos skausmas, vėmimas ir viduriavimas).

•    Mažiau kaip 1 proc. visų užsikrėtusiųjų ištinka paralyžius, galintis sukelti nuolatinę negalią ir mirtį. Jis prasideda meningito simptomais, po kurių pasireiškia stiprus raumenų skausmas, įvairios kūno dalys tampa nejautrios ir nejudrios. Po vienos-dviejų dienų žmogų apima silpnumas ir paralyžius. Gali paralyžiuoti kelias galūnes, nors dažniausiai paralyžiuoja kojas.

Poliomielito inkubacinis periodas trunka 3–35 dienas, dažniausiai 7–14 dienų. Liga prasideda ūmiai, simptomai gali būti panašūs į respiracinę infekciją (karščiavimas, galvos skausmas, bendras silpnumas). Ligai progresuojant kyla antroji banga, kuri pasireiškia paralyžiais. Ši forma pasireiškia tik 1 proc. visų užsikrėtusių asmenų. Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato.

Kokias komplikacijas sukelia poliomielitas?

1 iš 200 užsikrėtimo atvejų sukelia negrįžtamą paralyžių (dažniausiai kojų). Iš paralyžiuotųjų 5–10 proc. miršta dėl kvėpavimo raumenų paralyžiaus, o dviem trečdaliams pasireiškia nuolatinis silpnumas. Retais atvejais poliomielitas gali sukelti galvos smegenų uždegimą.

Kaip apsisaugoti nuo poliomielito?

Poliomielitas yra neišgydoma liga. Nuo jo apsaugo tik skiepai. Žmonės įgyja imunitetą pasiskiepiję arba persirgę šia liga.

Nuo šios ligos skiepijama dviejų rūšių vakcinomis: inaktyvuota vakcina ir gyva susilpninta geriamąja vakcina. Abi vakcinos suteikia labai gerą apsaugą nuo poliomielito.
Geriamoji vakcina nuo poliomielito nenaudojama ES, bet tebenaudojama ligos protrūkiams kontroliuoti tam tikrose šalyse, kuriose paplitęs laukinis poliomielitas. Geriamoji vakcina nuo poliomielito yra saugi ir veiksmingai sustabdo poliomielito plitimą.

Vis dėlto retais atvejais ir tik bendruomenėse, kuriose yra mažai pasiskiepijusių žmonių, gyvas susilpnintas geriamosios vakcinos virusas gali cirkuliuoti ilgą laiką ir mutavęs įgyti paralyžių sukeliančią formą. Tai nereikštų, kad laukinio poliomielito virusas grįžta. Bet dėl šios priežasties išnaikinus laukinį poliomielitą visame pasaulyje, siekiama kuo greičiau nutraukti šios rūšies vakcinos naudojimą.

Skiepijimas inaktyvuota vakcina nuo poliomielito ES valstybėse narėse yra įprastinės vaikų imunizacijos programos dalis. Inaktyvuota vakcina nuo poliomielito skiepijama atskirai arba kartu su kitomis vakcinomis (pvz., nuo difterijos, stabligės, kokliušo, hepatito B ir Haemophilus influenzae B infekcijos). Lietuvoje vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Skiepijimo schemą sudaro penkios vakcinos dozės, skiriamos 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. ir 6–7 metų amžiaus vaikams.

Abiejų vakcinų sudėtyje yra pirmo, antro ir trečio tipo poliomielito virusų. Lietuvoje nuo 2007 m. yra skiepijama tik  inaktyvuota poliomielito vakcina. Mūsų šalyje nuo poliomielito pradėta skiepyti (OPV – oraline poliomielito vakcina) 1957 metais.

Poliomielito plitimą taip pat padeda mažinti:

•    švaraus vandens tiekimas,

•    higienos įpročių gerinimas,

•    geresnės sanitarinės sąlygos.

Koks gydymas?

Kol kas vaistų ūminiam poliomielitui gydyti nėra. Pasireiškus ligai taikomas tik simptominis gydymas. Poliomielito sukeltas nuolatinis paralyžius yra negrįžtamas.

 

Informacijos šaltiniai:

 

Atnaujinimo data: 2024-06-07