Pneumokokinė infekcija

Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai pneumokokinės infekcijos sukėlėjai sukelia plaučių uždegimą, bet gali būti ir meningito, sinusito, bakteriemijos (kai bakterijos patenka į kraują), sepsio (diagnozuotos infekcijos sukeltas viso organizmo sisteminis uždegiminis atsakas) bei kitų ligų priežastimi, tai priklauso nuo infekcinio proceso lokalizacijos. Pneumokokai – viena dažniausia pneumonijų bei viduriniosios ausies uždegimų priežastis.

Pneumokokinės ligos – tai simptominės infekcijos, kurias sukelia Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae) bakterija, paprastai vadinama pneumokoku.Invazinės pneumokokinės ligos (IPL) terminas vartojamas sunkesnių ir invazinių pneumokokinių infekcijų sukeliamų ligų,  tokių kaip sepsis, meningitas ir osteomielitas, atvejais, kai bakteriją galima išskirti iš paprastai sterilių organizmo terpių.Pneumokokinės infekcijos ir IPL yra pagrindinės sergamumo ir mirtingumo užkrečiamosiomis ligomis priežastys Europoje ir visame pasaulyje, o dažniausiai serga maži vaikai ir pagyvenę žmonės.Daugumos invazinių pneumokokinių ligų galima išvengti pasiskiepijus.

Koks sukėlėjas?

Streptococcus pneumoniae – gramteigiamas diplokokas, aptinkamas viršutiniuose kvėpavimo takuose. Gaubianti polisacharido kapsulė yra svarbus virulentiškumo veiksnys, saugantis mikroorganizmą nuo fagocitozės. Inkapsuliuotos padermės yra beveik išimtinai invazinių infekcijų priežastis, o nekapsuliuotos padermės tik retai sukelia ligas. Žinoma daugiau nei 90 imunologiškai skirtingų  serotipų, iš kurių net 60 proc. susirgimų vaikams sukelia serotipai 14, 6B, 1, 19F, 23 F. Daugiau nei 80 proc. susirgimų sukelia 11 serotipų sukėlėjai: be pastarųjų, dar ir 6A, 18C, 5, 19A, 9V ir 4 serotipai.

Kaip užsikrečiama pneumokokine infekcija?

Pneumokokinė infekcija gana plačiai paplitusi tarp vaikų ir suaugusiųjų, ypač didelė rizika – vaikams iki 5 m. ir vyresniems nei 65 m. asmenims. Šių bakterijų neretai galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjai plinta oro lašeliais, patekę į žmogaus apatines kvėpavimo takų dalis, dauginasi,  dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas.

Didesnis pavojus susirgti kyla žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, turintiems nusilpusį imunitetą. Susergama ir dėl nepalankių išorinių veiksnių: peršalimo, pervargimo, stresinės situacijos, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ir kt.

Kokie yra simptomai?

Pneumokokinė infekcija - tai skirtingai kliniškai pasireiškiančių ligų, kurias sukelia pneumonijos streptokokas, grupė. Pneumokoko sukeltų ligų klinikinė eiga nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau dažniausiai būna labai sunki. Galima išskirti kelis simptomus: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtinės srityje, kosulys, dusulys, tačiau pneumokokinė infekcija neturi jai būdingų specifinių klinikinių simptomų.

Koks gydymas?
Gydymui naudojami antibiotikai, bet registruojama vis daugiau atsparumo jiems atvejų. Todėl skatinama remtis atitinkamomis gydymo rekomendacijomis.
Susirgus rekomenduojama kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigos šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo pneumokokinės infekcijos?

Nors svarbios ligos prevencijos priemonės nespecifinės: imuniteto stiprinimas, bendrų asmens higienos įgūdžių laikymasis ir kita – pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo pneumokokinės infekcijos yra skiepai. Šiuo metu Europoje naudojamos dviejų tipų vakcinos: konjuguotos ir polisacharidinės pneumokokinės infekcijos vakcinos. Pneumokokinė konjuguota vakcina PCV skiriasi savo sudėtimi ir turi 10, 13, 15 arba 20 serotipų. Pneumokokinė polisacharidinė vakcina PPV-23 dažniausiai naudojama vyresniems asmenims siekiant išvengti invazinės pneumokokinės ligos. Ši vakcina silpnai imunogeniška vaikams iki 2 metų amžiaus ir neturi įtakos latentinės pneumokokinės infekcijos laikui. 10-valente konjuguota vakcina nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami kūdikiai ir vaikai iki 5 metų amžiaus, 13-valente konjuguota vakcina nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami kūdikiai, vaikai, paaugliai ir suaugusieji. Paskiepijus konjuguotomis vakcinomis susidaro ilgalaikis imunitetas.

Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių kūdikius pradėti skiepyti nuo 2014 m. spalio 1 d. Skiepijama 2, 4 ir 12–15 gyvenimo mėnesiais.

Nuo 2015 m. pradėtas vykdyti vaikų ir suaugusių asmenų, priklausančių rizikos grupėms, skiepijimas pneumokokine polisacharidine konjuguota vakcina.

 

Literatūra

European Center for Preventio and Control (ECDC). https://www.ecdc.europa.eu/en/pneumococcal-disease/facts

Centers for disease control and prevention. https://www.cdc.gov/pneumococcal/about/symptoms-complications.html

PNEUMOKOKINĖ INFEKCIJA. Metodinės rekomendacijos

 

HOSPITALINIŲ BAKTERINIŲ PNEUMONIJŲ PROFILAKTIKOS
METODINöS REKOMENDACIJOS

PNEUMOKOKINĖS PNEUMONIJOS KLINIKOS, DIAGNOSTIKOS, GYDYMO, PROGNOZĖS IR PROFILAKTIKOS METODINĖS REKOMENDACIJOS, 2005

 

Atnaujinimo data: 2024-03-13