Kokliušas
Kokliušas
Kokliušas – infekcinė bakterinė liga, pažeidžianti kvėpavimo takus. Ją sukelia bakterija, aptinkama užsikrėtusio asmens burnoje, nosyje ir gerklėje.
Ligos paplitimas
Kasmet Europoje nustatoma daugiau nei 30 000 kokliušo atvejų ir 10 mirčių.
Sukėlėjas
Ligą sukelia Bordetella pertussis bakterija. Sukėlėjas kolonizuoja viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir pradeda skirti toksinus, kurie pažeidžia gleivinę ir sukelia uždegimą. Nors mikroorganizmas ir nepatenka į kraujotaką, jis labai sutrikdo kvėpavimo takų veiklą.
Kaip užsikrečiama kokliušu?
Žmogus yra vienintelis infekcijos rezervuaras ir infekcijos šaltinis. Užkratas perduodamas oro lašeliniu būdu nuo užsikrėtusio žmogaus: kosint, čiaudint. Kokliušu serga įvairaus amžiaus vaikai, ypač greitai užsikrečia kūdikiai ir naujagimiai, bet dažniausiai serga vaikai nuo 1 iki 5 metų. Dažnai vyresni broliai, seserys ir tėvai, kurie gali būti bakterijų nešiotojais, parneša ligą namo ir užkrečia kūdikį namuose.Daugiausiai sergančiųjų registruojama vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį.
Ligoniui kosint ir čiaudint, su seilių bei skreplių lašeliais užkratas išsiskiria į aplinką ir su įkvepiamu oru patenka į imlaus organizmo kvėpavimo takus. Kokliušu taip pat gali užkrėsti žmogus, sergantis lengvos formos liga, arba užsikrėtęs žmogus, kuriam nepasireiškia jokie ligos simptomai.
Kokie yra kokliušo simptomai?
Simptomai paprastai pasireiškia praėjus 7–10 dienų po užsikrėtimo, tačiau gali pasireikšti ir po 21 dienos. Iš pradžių simptomai panašūs į peršalimo simptomus: žmogus čiaudo, sloguoja, šiek tiek pakyla temperatūra, atsiranda lengvas kosulys.
Per dvi savaites kosulys suintensyvėja, vis dažniau pasireiškia ištisinio, stipraus kosulio priepuoliai, kuriuos lydi kriokiantis kvėpavimas arba „lojantis“ spazminis kosulys. Per šiuos priepuolius dažnai iškosėjamos tirštos, skaidrios gleivės, jie dažnai sukelia vėmimą. Iš pradžių kosėjimo priepuoliai pasireiškia naktimis, po to vis dažniau kartojasi ir dienos metu ir gali tęstis nuo vieno iki dviejų mėnesių.
Visai mažiems kūdikiams spazminis kosulys gali ir nepasireikšti, o po kosulio priepuolių trumpam gali sustoti kvėpavimas. Vėliau kosulio priepuoliai kartojasi rečiau, yra ne tokie stiprūs, ir kūdikis pamažu ima sveikti (tai gali užtrukti iki trijų mėnesių).
Bent kartą skiepytiems paaugliams, suaugusiesiems arba vaikams šios ligos simptomai paprastai būna švelnesni arba netipiški, todėl tokiems žmonėms ir visai mažiems kūdikiams kokliušą diagnozuoti sunkiau.
Rizika užsikrėsti šia liga kyla visiems nuo kokliušo neskiepytiems ar pakartotinai neskiepytiems žmonėms.
Kokliušas gali sukelti komplikacijas, tokias kaip pneumonija, vidurinės ausies uždegimas, apetito praradimas, dehidratacija, traukuliai, smegenų sutrikimai, išvaržos, šonkaulių lūžiai, kvėpavimo sustojimo epizodai. Sunkūs atvejai gali baigtis mirtimi. Nuo kokliušo dažniausiai miršta kūdikiai, kuriems išsivysto plaučių uždegimas arba dėl deguonies trūkumo smegenyse. Kiekvienais metais Europoje užregistruojama mirties atvejų, dažniausiai tarp kūdikių, kurie buvo per maži, kad būtų pilnai paskiepyti.
Koks gydymas?
Ligoninėje gydomi tik kūdikiai ar sunkiomis kokliušo formomis sergantys asmenys. Kokliušą galima gydyti antibiotikais, kurie taip pat padeda užkirsti kelią tolesniam ligos plitimui. Tačiau gydymas veiksmingiausias tada, kai pradedamas ankstyvame ligos etape, pirmą ar antrą savaitę, kol dar nėra stipraus, ištisinio kosulio priepuolių.
Kaip apsisaugoti nuo kokliušo?
Efektyviausia kokliušo prevencija – skiepai. Vakcina nuo kokliušo paprastai apima ir skiepus nuo difterijos, stabligės. Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo kokliušo skiepijami kūdikiai nuo 2 mėnesių amžiaus. Per pirmuosius metus vaikai paskiepijami tris kartus, po to – sulaukus pusantrų metų, taip pat vakcina skiriama ikimokyklinio amžiaus ir 15–16 metų vaikams.
Žmonės, kurie serga arba gali sirgti kokliušu, turėtų vengti sąlyčio su mažais vaikais ir kūdikiais, kol nebus išgydyti (nepasveiks).Taip pat prevenciškai svarbus yra žmonių, kurie artimai bendrauja su kokliušu sergančiais asmenimis, gydymas.
Naudota literatūra
- https://www.ecdc.europa.eu/en/pertussis-whooping-coughhttps://www.ecdc.europa.eu/en/pertussis-whooping-cough
- Factsheet about pertussis (europa.eu)
- Kokliušas (europa.eu)
KOKLIUŠO EPIDEMIOLOGINĖS PRIEŽIŪROS, PROFILAKTIKOS IR KONTROLĖS METODINĖS REKOMENDACIJOS
Atnaujinimo data: 2024-08-07