Gripas – tai ūmi virusų sukelta kvėpavimo takų infekcija, pasireiškianti karščiavimu, sausu kosuliu, gerklės, galvos ir raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu.

Tarp žmonių sezoninis gripo virusas plinta oro-lašeliniu būdu, žmonių imlumas gripui yra visuotinis. Greičiausiai infekcija plinta mažose, prastai ventiliuojamose ir vėdinamose patalpose. Inkubacinis periodas – 24–72 val., dažniausiai 48 val. Karščiavimas ir kvėpavimo takų sistemos simptomai trunka 4–7 dienas, sausas kosulys ir nuovargis išlieka dar vieną ar dvi savaites. Gripas pavojingas ir dėl sunkių sukeliamų komplikacijų, tokių kaip plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas ir kt.

Gripo sezonas – laikotarpis, kuriam būdingas sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir kuris įprastai trunka nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės iki 20-osios kitų metų kalendorinės savaitės periodas. Gripo epidemiologinė priežiūra vykdoma, siekiant įvertinti sergamumą gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, sergamumo dinamiką, nustatyti vyraujančius ir naujus gripo virusus, prognozuoti epidemijas, laiku taikyti užkrečiamųjų ligų valdymo priemones.

Veiksmingiausia gripo kontrolės priemonė – vakcinacija. Rizikos grupėms priklausantys asmenys kasmet skiepijami valstybės lėšomis finansuojama sezoninio gripo vakcina.

Rizikos grupės:

  • 65 m. amžiaus ir vyresni asmenys;
  • asmenys, sergantys lėtinėmis (širdies kraujagyslių, plaučių ligomis, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, asmenys, kuriems yra imunodeficitinė būklė) ligomis;
  • medicinos įstaigose dirbantys asmenys;
  • asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • nėščiosios;
  • 2–7 m. amžiaus vaikai.

Atnaujinimo data: 2025-01-20