2024-10-03

Tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugoms būtinas leidimas-higienos pasas

Šiandien įprasta matyti žmogų, išmarginusį savo kūną tatuiruotėmis, ar išbandžiusį ilgalaikio makiažo paslaugas. Šių paslaugų teikimas yra susijęs su rizika sveikatai, kadangi atliekant tokias procedūras yra pažeidžiama oda ar gleivinė. Nacionalinis visuomenė sveikatos centras (NVSC) primena, kad šias paslaugas teikti galima tik turint leidimą-higienos pasą (LHP) ir griežtai laikantis visuomenės sveikatos saugos reikalavimų. Paslaugų vartotojams rekomenduojame ypač atidžiai rinktis tatuiravimo paslaugų teikėjus, pasidomėti, ar jie turi LHP, o visiems besiruošiantiems teikti šias paslaugas primename pagrindinius reikalavimus ir kaip pateikti prašymą LHP gauti.

Įvertinamos sąlygos

Prieš pradedant teikti tatuiravimo ar ilgalaikio makiažo paslaugas būtina kreiptis į NVSC (departamentą pagal  veiklos vykdymo vietą Lietuvoje) ir pateikti paraišką LHP  gauti. Tai galima padaryti atvykus į įstaigą ar pateikus dokumentus paštu, tačiau patogiausia tai atlikti per epaslaugų portalą.

Kad LHP būtų išduotas, vertinamos veiklos sąlygos ir tik įsitikinus, kad jos atitinka Lietuvos higienos normoje HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ nustatytus reikalavimus, išduodamas LHP.

Vartotojai pasitikrinti, ar tatuiravimo paslaugų teikėjas turi šiai veiklai išduotą LHP, gali čia https://nvsc.lrv.lt/lt/isduoti-leidimai-higienos-pasai

Naudojami instrumentai turi būti sterilūs

Gavus LHP ir toliau turi būti kruopščiai laikomasi visuomenės sveikatos saugos reikalavimų. Tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugos priskiriamos A kategorijos paslaugoms, t. y. tokioms paslaugoms, kurias teikiant pažeidžiama oda arba gleivinė ir instrumentas užteršiamas krauju arba kitais kūno skysčiais. Šias paslaugas teikiantys asmenys turi būti itin atsakingi naudodami instrumentus: būtina naudoti sterilius vienkartinius ar daugkartinius instrumentus, taip pat negalima pakartotinai naudoti vienkartinių instrumentų.

Teikiant tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugas nesteriliais instrumentais, nesilaikant rankų, patalpų, inventoriaus higienos reikalavimų, rizikuojama žmogaus sveikata, kadangi galima užkrėsti ir užsikrėsti (paslaugos teikėjui) hepatitais B ir C, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), odos virusu (karpomis), odos grybelinėmis ar kitomis ligomis. Be to, tatuiruočių dažai ir ilgalaikio makiažo preparatai pagal prigimtį yra kelių cheminių medžiagų mišinys, kuriame gali būti pavojingų cheminių medžiagų, sukeliančių ne tik smarkų odos sudirginimą, alergiją, bet ir kur kas sunkesnių negrįžtamų padarinių sveikatai, tokių kaip genetinės mutacijos ar vėžys.

Atkreipiame dėmesį ir į kitus tatuiravimo paslaugoms keliamus reikalavimus, skirtus apsaugoti visuomenės sveikatą:

  • Tatuiravimo ir ilgalaikio makiažo paslaugos turi būti teikiamos tik vyresniems nei 18 metų asmenims, o nepilnamečiai privalo turėti raštišką tėvų ar globėjų sutikimą.
  • Labai svarbu klientą informuoti apie riziką sveikatai, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas, tolesnę pažeistų kūno vietų priežiūrą, apie atvejus, kada paslauga negali būti teikiama.
  • Tatuiruotei, ilgalaikiam makiažui atlikti naudojamas adatas ir kitus instrumentus naudokite tik sterilius, juos išpakuokite klientui matant.
  • Vilkėkite švarius darbo drabužius, avalynę, nusiplaukite rankas prieš pradėdami ir baigę teikti grožio paslaugą, prieš užsimaudami ir nusimovę pirštines; dezinfekuokite rankas prieš pradėdami dirbti su steriliais instrumentais.
  • Prieš teikdami paslaugą, kliento odą nuplaukite vandeniu ir muilu, dezinfekuokite.
  • Naudokite švarius, kitiems vartotojams nenaudotus, arba vienkartinius užtiesalus, servetėles ir kitas priemones, taip pat vienkartinius tatuiruočių trafaretus.
  • Tatuiravimui, ilgalaikiam makiažui naudojamus dažus, esančius daugkartinio naudojimo pakuotėje, prieš teikdami paslaugą, įpilkite į vienkartinį indelį.
  • Jei klientas pageidauja, pateikite dažų saugą patvirtinančius dokumentus; naudokite tik tokius dažus, kuriuose nėra draudžiamų medžiagų; pasiteiraukite, ar klientas nėra alergiškas kuriai nors sudėtinei dažų daliai.
  • Patarkite klientui kreiptis į gydytoją, jeigu kūno vieta, kurioje buvo daryta tatuiruotė, ar teikta ilgalaikio makiažo paslauga, tapo skausminga, paraudo labiau nei įprasta po tokios procedūros, patino, pradėjo sausėti.

 

Kontaktai žiniasklaidai