2024-03-27

Rekomendacijos gyventojams kilus gaisrui Vilniuje (Papildyta: patalpų ore vandenilio chlorido ir ciano vandenilio neaptikta)

Balandžio 3 d. atnaujinta informacija:

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos 2024 m. balandžio 2 d. organizavo patalpų oro mėginių Vilniaus Gerosios Vilties progimnazijoje, Skroblų g. 3A, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje, S. Konarskio g. 34 ir su gaisravietės teritorija besiribojančiame gyvenamajame name Panerių g. 54, paėmimą.

Atliktais laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad minėtų patalpų ore vandenilio chlorido ir ciano vandenilio neaptikta.

 

Kovo 29 d. atnaujinta informacija: tyrimai parodė, kad tirtuose darželiuose taršos nebėra

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vakar, 2024 m. kovo 28 d., ir pakartotinai šiandien, kovo 29 d., atliko oro tyrimus  3 Vilniaus lopšeliuose-darželiuose, kurie reprezentuoja visos paveiktos teritorijos pastatus.

Kovo 28 d. laboratoriniais tyrimais buvo nustatyta, kad 546 m ir 800 m atstumu nuo gaisro vietos pavėjinėje pusėje esančių darželių patalpų ore vandenilio chlorido koncentracija siekė iki 0,50 mg/m3 (leistina koncentracija 0,2 mg/ m3), o ciano vandenilio – iki 0,027 mg/m3 (leistina koncentracija (0,01mg/m3). Kitų tirtų cheminių medžiagų (29 lakiųjų organinių junginių, sieros dioksido ) rasta labai mažai arba visai neaptikta. Laboratoriniai tyrimai buvo atlikti ir lopšelyje-darželyje, nutolusiame nuo gaisro židinio 3,5 km atstumu, pavėjinėje nuo gaisro židinio pusėje. Jame buvo aptikta kiek padidinta ciano vandenilio koncentracija (0,026 mg/m3).

Šiandien, kovo 29 d., pakartotinai atlikus darželių patalpų oro tyrimus, po to, kai darželių patalpose, laikantis NVSC rekomendacijų, buvo atlikti valymo ir vėdinimo darbai, išplautos užuolaidos ir vaikų patalynė, ciano vandenilio neaptikta, o chloro vandenilio koncentracija sumažėjo iki 0,11 mg/m3 ir neviršijo leistinos normos.

Atlikti laboratoriniai tyrimai parodė, kad gaisro metu susidariusios pavojingos medžiagos pateko į patalpas, tačiau užgesinus gaisrą ir įgyvendinus NVSC rekomendacijas dėl patalpų valymo, uždarų patalpų oro kokybė ženkliai pagerėjo ir nekelia pavojaus gyventojų sveikatai.

 

Kovo 28 d. atnaujinta informacija:

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Vilniaus mieste kietųjų dalelių koncentracijos ženkliai sumažėjo ir nebekelia pavojaus gyventojų sveikatai.

Atkreipiame dėmesį, kad gaisro metu susidarę teršalai kartu su dūmais nusėdo teritorijose,  pro kurias sklido gaisro dūmai. Todėl nusėdusius teršalus reikia pašalinti. Tai galima padaryti drėgnu būdu nuvalant paviršius, pvz. lauko terasas, patalpų grindis, sienas. Rekomenduojame išplauti tekstilę (užuolaidas, patalynę ir pan.) Cheminių valiklių nerekomenduojame naudoti.  Patalpas gerai išvėdinti.

Gaisro paveiktas teritorijas galima pamatyti šiame žemėlapyje Gaisras Panerių g. 56, Vilnius (arcgis.com)

NVSC šiandien atlieka patalpų oro tyrimus ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Iki bus gauti tyrimų rezultatai,  tebegalioja rekomendacija vaikų į ugdymo įstaigas nevesti, kaip skelbia Vilniaus miesto savivaldybė https://vilnius.lt/lt/2024/03/27/del-gaisro-paneriu-g-26-daliai-ugdymo-istaigu-vilniuje-rytoj-rekomenduojama-dirbti-nuotoliu/

22:30 val., kovo 27 d.

NVSC planuoja atlikti oro tyrimus ugdymo įstaigose, kurios patenka į Aplinkos apsaugos agentūros sumodeliuotą poveikio zoną.

21:25 val., kovo 27 d.

Žinoma, kad gaisro metu kylantys dūmai ypač toksiški, todėl ugdymo įstaigoms, esančioms netoli kilusio gaisro, dėl galimo neigiamo poveikio sveikatai rekomenduojama tęsti ugdymo procesą nuotoliu. Ugdymo įstaigų sąrašą patikslins Vilniaus miesto savivaldybė, gavusi aplinkosaugininkų atliktų laboratorinių tyrimų duomenis.

19:15 val., kovo 27 d.

Kilus gaisrui automobilių sąvartyne Vilniuje, Panerių gatvėje, NVSC specialistai primena, kad gaisro dūmai gali būti pavojingi sveikatai.

 Jei esate lauke ir matote tamsius dūmus, užuodžiate specifinį kvapą, pasitraukite į priešvėjinę pusę – t. y. kad vėjas neneštų dūmų į jus.  Arčiau gaisro gyvenantiems gyventojams patariama neiti į lauką, likus namuose – neatidarinėti orlaidžių, langų ir durų. Jei namuose yra mechaninės vėdinimo sistemos, rekuperacija ar kondicionierius, rekomenduojame sistemas išjungti. Jei turite šulinius, juos uždenkite ir nenaudokite jų vandens maistui. Nepalikite lauke gyvūnų. Pasijutus prastai, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į medikus.  

Važiuojant pro gaisro vietą, rekomenduojama sandariai uždaryti automobilių langus.

Primename – teršalų ūmaus poveikio simptomai: akių, nosies ir gerklės dirginimas, dusulys, kosulys, susilpnėjusi plaučių funkcija (ypač sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga), padidėjęs kvėpavimo takų imlumas kvėpavimo takų infekcijoms (ypač vaikų), paūmėjusios kvėpavimo takų alerginės uždegiminės reakcijos.

Informacija tikslinama, bus papildyta.