Protrūkių žemėlapyje situacija išlieka stabili

Data

2021 12 21

Įvertinimas
0
covid-19-4982910_1920.jpg

Praėjusią savaitę, kaip rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys, reikšmingų pokyčių koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių žemėlapyje nefiksuota. Iš viso praėjusios savaitės pabaigoje registruotas 701 aktyvus protrūkis, kai savaitę prieš tai jų buvo 683.

NVSC gyd. epidemiologės Daivos Razmuvienės teigimu, nors pastarąsias tris savaites protrūkių skaičius svyruoja tai į vieną, tai į kitą pusę, tačiau reikšmingų pokyčių nėra.

„Protrūkių kreivėje matome gana stabilią situaciją. Nėra nei svaraus kilimo aukštyn, nei reikšmingo protrūkių mažėjimo. Vertinant, kad žmonių mobilumas šiuo metu nėra mažas, tai palankus ženklas. Vis dėlto, plintant omikron atmainai, apie atsipalaidavimą negali būti nei kalbos. Ir toliau gyvename neapibrėžtume, tad turime likti susikaupę ir dėmesingi“, – sako D. Razmuvienė.   

Ugdymo įstaigose situacija išlieka kone vienoda

Situacija, vertinant ugdymo įstaigose registruotus protrūkius, yra stabili, aktyvių protrūkių skaičius jau tris savaites išlieka panašus. Vertinant absoliučiais skaičiais, tiek protrūkių ugdymo įstaigose buvo registruota spalio pradžioje, o lyginant su tuo pakilimu, kuris fiksuotas lapkričio pradžioje, šiuo metu aktyvių protrūkių stebima beveik 40 proc. mažiau. 

Liūto dalį protrūkių struktūroje, kaip ir laikotarpiais prieš tai, sudarė pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo įstaigos. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose fiksuotų aktyvių protrūkių dalis sumažėjo, lyginant su savaite prie štai, ir siekė 14 proc.

Vertinant aktyvių protrūkių skaitlingumą, tendencijos nesikeičia – beveik 98 proc. – protrūkių nėra skaitlingi, juose registruota mažiau nei dešimt susijusių pirminių atvejų. Gausių protrūkių, kuriuose pirminių susijusių atvejų skaičius viršija 20, šiuo metu registruoti 4 (Marijampolės apskrityje).

Vertinant protrūkių pasiskirstymą regionuose, daugiausia jų registruota Kauno, Vilniaus ir Panevėžio apskrityse.

Kai kuriuose sektoriuose – nežymus COVID-19 protrūkių augimas

Praėjusią savaitę stebimas nežymus gydymo įstaigose registruotų protrūkių prieaugis. Jų specialistai fiksavo 56, prieš savaitę – 42. Taip pat daugiau aktyvių COVID-19 ligos protrūkių, lyginant su savaite prieš tai, specialistai stebėjo ir socialines paslaugas teikiančiose įstaigose – 15.

Prekybos, maisto pramonės, siuvimo, statybų, paslaugų sektoriaus įmonėse 50-ąją metų savaitę specialistai taip pat fiksavo daugiau aktyvių COVID-19 ligos protrūkių, lyginant su laikotarpiu prieš tai. Jų augimas buvo nežymus ir siekė nuo kelių iki keliolikos procentų. 

Tuo metu, žemės ūkio, taip pat logistikos ir transporto sektoriuose aktyvių COVID-19 ligos protrūkių fiksuota tiek pat, kiek ir prieš savaitę, atitinkamai – penki ir trys aktyvūs protrūkiai.

NVSC primena, kad protrūkis – tai staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.

Specialistai ragina prisidėti prie viruso suvaldymo

Žmonės, kuriems nepavyko išvengti susidūrimo su virusu, gali prisidėti, kad kuo greičiau būtų nutraukta viruso plitimo grandinė, savarankiškai užpildydami užsikrėtusiesiems skirtą anketą https://atvejis.nvsc.lt/ ir pateikę išsamius duomenis, kaip ir kur užsikrėtė, su kuo turėjo didelės rizikos kontaktą.

Kuo greičiau žmogus pateiks šią informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės, o tai reiškia – stabdomas tolesnis viruso plitimas. Tai ypač svarbu šiuo metu, kai stebimas naujų COVID-19 ligos atvejų augimas.

Vakcinacija

Specialistai primena, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys nuo 5-erių metų raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Vaikus vakcinai registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

5–11 metų amžiaus vaikai bus skiepijami specialiai šiai amžiaus grupei skirta mažesnio tūrio „Comirnaty“ vakcina (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“). Vakcina jaunesniems vaikams turės 10 mikrogramų COVID-19 mRNR (veikliosios medžiagos), vaikui bus suleidžiama 0,2 ml tūrio vakcinos dozė. 12 metų ir vyresniems gyventojams skirtose „Comirnaty“ vakcinose yra 30 mikrogramų COVID-19 mRNR, o vienos dozės tūris sudaro 0,3 ml.

Taip pat 18 metų ir vyresni gyventojai jau gali revakcinuotis. „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Janssen“ (gam. „Janssen Pharmaceutica NV“) sustiprinančioji dozė skiriama praėjus keturiems mėnesiams po pilnos vakcinacijos, „Spikevax“ (gam. „Moderna“) – po šešių mėnesių.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija