Patalpų naudojimas ne pagal paskirtį: specialistai atsako į dažniausius klausimus

Data

2021 12 17

Įvertinimas
2
reception-5078879_960_720.jpg

Vasarą įsigaliojus naujoms taisyklėms, numatančioms patalpų naudojimo ne pagal paskirtį išimtis, taip palengvinant naštą verslui, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai atkreipia dėmesį į dažniausiai daromas klaidas, vertinant, ar tam tikros paskirties patalpose veikla galima, kai ji vykdoma gavus leidimą-higienos pasą.

Vienas dažniausiai pasitaikančių klausimų – kokia veikla galima kitos paskirties pastatuose ar patalpose. Specialistai paaiškina, jog kitos paskirties pastatuose ar patalpose leidžiamų veiklų, kurioms vykdyti reikalingas leidimas-higienos pasas, sąrašas yra aiškiai apibrėžtas. Tai yra:

  • grožio paslaugų veikla (plaukų priežiūros paslaugos, veido priežiūros paslaugos, kūno priežiūros paslaugos, nagų priežiūros paslaugos, tatuiravimo paslaugos, ilgalaikio makiažo paslaugos, papuošalų vėrimo paslaugos);
  • soliariumų paslaugų veikla;
  • pirčių, saunų paslaugų veikla;
  • sporto klubų paslaugų veikla;
  • skalbyklų paslaugų veikla;
  • ugdymo veikla: ikimokyklinio ugdymo veikla, bendrojo lavinimo mokyklų ugdymo veikla, vaikų neformaliojo švietimo mokyklų ugdymo veikla;
  • ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų veikla (pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą licencijuojamų ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą);
  • kita asmens sveikatos priežiūros veikla, patvirtinta sveikatos apsaugos ministro (išskyrus dantų technikų laboratorijų (dantų techniko praktika), medicinos laboratorijų (rentgeno laboratorijų ir kitų diagnostinio vizualizavimo centrų (radiologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugos), kraujo analizės laboratorijų (laboratorinės diagnostikos paslaugos, patologijos paslaugos); žmogaus lytinių ląstelių, audinių bankų veiklai; įvairių rūšių greitosios pagalbos, įskaitant ir orlaivių transporto, veiklą);
  • papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstaigų veikla.

Tai reiškia, kad jokios kitos licencijuojamos veiklos, t. y., kai dirbama su leidimu-higienos pasu, kitos paskirties pastatuose ar patalpose nėra galimos.

Taip pat, anot NVSC Vilniaus departamento specialistų, neretai pasitaiko ir atvejų, kai tam tikrą veiklą norima vykdyti gyvenamosios paskirties patalpose, nors tokios galimybės nėra numatytos.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad iš visų veiklų, kurioms vykdyti reikalingas leidimas-higienos pasas, gyvenamosios paskirties vieno buto, dviejų butų, daugiabučiame (trijų ir daugiau butų) name ar jo patalpose galima tik ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo, taip pat pradinio ugdymo ir bendrojo vidurinio ugdymo veikla. Svarbu tai, jog tokiu atveju yra ir numatytas ir papildomas reikalavimas – ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo ir pradinio ugdymo patalpos turi būti įrengtos ne aukščiau nei 2-ajame pastato aukšte, antraip veiklos vykdyti negalima.

Be to, specialistai patikslina, kad gyvenamosios paskirties patalpose galima ir kosmetikos gaminių gamyba, tačiau tik vieno buto name ar jo patalpose ir tik tokiu atveju, jei šią veiklą vykdo ne daugiau kaip 5 žmonės ir nėra naudojami potencialiai pavojingi įrenginiai (nurodyti Lietuvos Respublikos potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatyme).

Savo ruožtu, specialistai taip pat akcentuoja, jog patalpų atitikimas paskirčiai nėra vienintelis kriterijus, į kurį būtina atkreipti dėmesį – visi pastatai ar patalpos privalo atitikti statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų, taikomų pastatams ar patalpoms, skirtoms šių rūšių veiklai vykdyti, reikalavimus.

Tai reiškia, kad, paprastai tariant, jei, pavyzdžiui, patalpos kuriose norima vykdyti asmens sveikatos priežiūros veiklą, yra rūsyje, atrodytų, kad pagal patalpų paskirtį tokia galimybė yra, tačiau, pagal teisės aktus, numatančius reikalavimus sveikatai ir saugumui, aiškiai pasakyta, kad tokios paslaugos patalpose, esančiose rūsyje, negali būti teikiamos – pabrėžia NVSC Vilniaus departamento Visuomenės sveikatos saugos skyriaus specialistai.

Statinio (jo patalpų) naudojimo ne pagal paskirtį atvejų ir tvarkos aprašą galite rasti čia.

 

NVSC informacija