2024-10-03

NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais. Siekdami apsisaugoti nuo šios ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia Legionella bakterijos, svarbu atminti, kad legioneliozės išvengti padeda trys taisyklės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra.

Palaikyti tinkamą temperatūrą

Už daugiabučiuose namuose įrengtų karšto vandens sistemų priežiūrą, vandens temperatūrą ir saugą atsakingi pastatų prižiūrėtojai ar jų pasamdyti šildymo ir vandens sistemų prižiūrėtojai, kurie privalo palaikyti tinkamą vandens temperatūrą, t. y. karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas (ne mažiau kaip 50 °C atsukus čiaupą ir nuleidus vandenį 1 min.), o šaltas – visada pakankamai šaltas (ne daugiau kaip 20 °C). Tinkama karšto vandens temperatūra svarbi ne tik daugiabučiuose, bet ir privačių namų ar daugiabučių namų gyventojams, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį naudodami elektrinius vandens šildytuvus (boilerius). Jie taip pat turi laikytis šios taisyklės.

Nuleisti užsistovėjusį vandenį

Karštas vanduo tiekimo sistemose ne tik turi būti atitinkamos temperatūros, bet ir jose neužsistovėti. Būtent stovinčiame netinkamos temperatūros vandenyje bakterijos ir linkusios daugintis, todėl po ilgesnės naudojimosi karštu vandeniu pertraukos, pavyzdžiui, grįžus iš 2 savaites ar ilgiau trukusių atostogų, pirmiausia būtina karštą vandenį iš kiekvieno namuose esančio čiaupo stipria srove nuleisti 5 minutes ir tik tuomet po juo praustis. Tiek laiko reikia, kad vamzdynuose kurį laiką stovėjęs ir galimai nesaugus vanduo nubėgtų ir iš čiaupo pradėtų bėgti tinkamos temperatūros vanduo.

Reguliariai valyti dušų galvutes ir čiaupus

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus vandens lašelių – aerozolio su Legionella bakterijomis, kuris susidaro, pavyzdžiui, prausiantis duše. Nuosėdos, rūdys vandens sistemose pagerina sąlygas Legionella bakterijų dauginimuisi, todėl ne mažiau svarbu laikytis ir trečios taisyklės – valyti dušų galvutes, vandens čiaupus, kurie per tam tikrą laiką užkalkėja, t. y. jose atsiranda nuosėdų, kuriose taip pat gali daugintis legionelės. Rekomenduojama šiuos įrenginius valyti bent kartą per mėnesį.

Boilerius rekomenduojame prižiūrėti ir valyti taip, kaip nurodo gamintojas gaminio naudojimo instrukcijoje. Jeigu iškyla klausimų dėl boilerio naudojimo ar valymo, siūlome kreiptis į šių prietaisų tiekėjus ar įmones, teikiančias jų priežiūros paslaugas.

Legioneles-01.jpgLegioneles-02.jpg

Legioneles-03.jpgLegioneles-04.jpg

NVSC duomenimis, šiemet sausio–rugsėjo mėn. Lietuvoje buvo užregistruoti 36 legioneliozės atvejai, iš jų daugiausia – Vilniaus regione – 17 atvejų, Kaune – 8 atvejai, Klaipėdos regione – 5 atvejai, Marijampolės, Panevėžio ir Utenos regionuose – po 2 legioneliozės atvejus. Liga dažniau registruojama tarp vyrų ir vyresnio amžiaus asmenų: tarp susirgusiųjų buvo 23 vyrai ir 13 moterų, 72 proc. registruoti tarp vyresnių nei 45 metų amžiaus asmenų. Šiemet užfiksuoti 4 mirties atvejai.

 

Kontaktai žiniasklaidai