2026-06-25

NVSC ir VMVT aptarė per maistą plintančių ligų protrūkių valdymo aktualijas

2026 m. birželio 23 d. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamentas inicijavo kontaktinį pasitarimą–diskusiją, kuriame dalyvavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Priežiūros departamento Kauno priežiūros skyriaus bei NVSC Kauno departamento administracijos ir Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus atstovai.

Pasitarimo metu aptarti per maistą kilusių protrūkių ir gaunamų skundų valdymo ypatumai, pristatyta ūmių žarnyno užkrečiamųjų ligų (ŪŽUL) epidemiologinė situacija Kauno apskrityje, maisto tvarkymo subjektų kontrolės rezultatai bei tarpinstitucinio bendradarbiavimo stiprinimo galimybės.

Daug dėmesio diskusijų metu skirta įtariamiems ŪŽUL protrūkiams, galimai susijusiems su maisto tvarkymo įmonių veikla. Akcentuota, kad rengiant protrūkio epidemiologinę išvadą itin svarbus maisto tvarkymo subjekto higieninės būklės įvertinimas patikrinimo metu, tinkamas maisto produktų ar žaliavų mėginių atrinkimas laboratoriniams tyrimams bei tyrimų rezultatų atitiktis ligoniams nustatytiems sukėlėjams.

Susitikimo dalyviai taip pat aptarė aktualias problemas – nepakankamai išnaudojamas ŪŽUL diagnostikos galimybes ir maisto tvarkymo subjektų darbuotojų higieninių įgūdžių stoką. Pabrėžta, kad šių iššūkių sprendimas yra svarbus siekiant efektyviau nustatyti protrūkių priežastis ir užtikrinti visuomenės sveikatos saugą.

Siekdami stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą Kauno apskrityje, susitikimo dalyviai sutarė, kad tokie kontaktiniai pasitarimai turėtų vykti reguliariai, sudarant galimybes dalytis gerąja praktika, patirtimi ir ieškoti veiksmingiausių sprendimų valdant užkrečiamųjų ligų protrūkius.

 

Kontaktai žiniasklaidai