Konferencijoje aptarta skiepų svarba

Data

2022 05 23

Įvertinimas
1
skiep.online-5059830_960_720.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai kartu su Lietuvos visuomenės sveikatos asociacija gegužės 17 d. organizavo nuotolinę konferenciją „Imunoprofilaktikos aktualijos“, kurios metu aptarė svarbias imunoprofilaktikos temas.

Šis renginys priklauso jau ketvirtą kartą Europos visuomenės sveikatos asociacijos (EUPHA) organizuojamos Europos visuomenės sveikatos savaitės (EUPHW) renginiams (https://eupha.org/euphw_page.php?p=HW20). Šių metų savaitės, kuri minima gegužės 16–20 d., tema  – „Sveikata visą gyvenimą“.  EUPHW tikslas – didinti informuotumą apie visuomenės sveikatą ir skatinti Europos visuomenės sveikatos bendruomenės bendradarbiavimą. Nuotolinėje konferencijoje, kuri buvo skirta asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams, administratoriams, visų sričių gydytojams, slaugytojams ir kitiems atsakingiems specialistams, dalyvavo beveik du šimtai dalyvių.

NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė pristatė erkių platinamų ligų epidemiologinės priežiūros organizavimą Kauno apskrityje, priminė erkinio encefalito ir Laimo ligos bendrumus ir skirtumus. Atkreipė dėmesį, kad tik 1–4 proc. visų erkinio encefalito atvejų Kauno apskrityje susiję su nesaugaus pieno ir jo produktų vartojimu, o dažniausiai užsikrečiama – įsisiurbus erkei. Erkinio encefalito skiepams – efektyviausiai profilaktikos priemonei – net pandemija nesutrukdė. Skiepijimosi aprėptys sumažėjo labai nežymiai, o nuo 2021 m. kovo mėn., atsiradus galimybei pasiskiepyti ir vaistinėse, skiepijosi dar aktyviau.

NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Kristina Rudžinskaitė pristatė skiepijimo nuo difterijos ir stabligės aprėptis 2021 m. Kauno apskrityje. NVSC duomenimis, skiepijimosi nuo šių ligų apimtys Kauno apskrityje išlieka nepakankamos,  nepaisant to, kad visiems suaugusiesiems (kartą per 10 m.) skiepai yra nemokami.

NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Valaikienė apžvelgė naujausią informaciją apie skiepijimą nuo COVID-19 ligos (koranviruso infekcijos).  Lietuvoje, pagal pilną vakcinacijos schemą, paskiepyta apie 67 proc. gyventojų, tai yra kiek mažiau nei Latvijoje (68,4 proc.) ir kiek daugiau nei Estijoje (63,6 proc.). Pasaulyje vakcinacijos rodiklis siekia 60,1 proc., o kai kuriose kaimyninėse šalyse yra dar mažesnis: Lenkijoje – 58,5 proc., Rusijoje – 50,2 proc., Ukrainoje – 36,2 proc. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pasiskiepijusiems nuo šios ligos rizika užsikrėsti sumažėja 5 kartus, rizika patekti į ligoninę – 10 kartų, rizika numirti – 20 kartų.

Lietuvos visuomenės sveikatos asociacijos tarybos narys, advokatų kontoros TGS Baltic teisininkas Rokas Kazakevičius supažindino su vakcinų sukeltos žalos paciento sveikatai kompensavimo teisiniu pagrindu ir problemomis, siekiant nustatyti atsakomybę, t. y. išsiaiškinti, kas atsakingas už žalą – skiepijimo paslaugas teikianti įstaiga ar vakcinų gamintojas. Teismų praktikos šiuo klausimu Lietuvoje dar nėra ir teisiniam reglamentavimui būtinas didelis dėmesys, akcentavo lektorius.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. [email protected]