BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Epidemiologai: protrūkių žemėlapis praėjusią savaitę plėtėsi nežymiai

Data

2021 12 07

Įvertinimas
0
12-07_protrukiai.png

Nors pirmąją kalendorinės žiemos savaitę aktyvių koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių Lietuvoje specialistai fiksavo daugiau, jų augimas nebuvo žymus. Kaip rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys, aktyvių protrūkių registruota beveik 8 proc. daugiau nei savaitę prieš tai.

NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, Giedrės Aleksienės teigimu, situaciją protrūkių kreivėje vertinant absoliučiais skaičiais, šiuo metu esame spalio mėnesio pradžios lygyje.

„Daugelyje sektorių, analizuodami protrūkius, stebime, jog situacija išlieka stabili, didelių „gaisrų“ išvengiama. Tokių rezultatų pasiekėme vakcinos pagalba. Tad raginu pasiskiepyti visus, kurie to nepadarė anksčiau, taip pat ir tuos, kurių imunitetas, praėjus laiko po skiepijimosi, jau yra svariai sumažėjęs“, – sako G. Aleksienė.

Savo ruožtu, gyd. epidemiologė Daiva Razmuvienė akcentuoja, jog šiuo prieššventiniu laikotarpiu nereikėtų atsipalaiduoti – ir toliau svarbios išlieka visų jau išmoktos prevencijos pamokos.

„Norint tokias tendencijas išlaikyti, turime ne tik intensyviai skiepytis, bet ir laikytis auksinių prevencijos taisyklių. Taisyklingas kaukių dėvėjimas, rankų higiena, atstumų laikymasis, savo ir artimųjų sveikatos stebėjimas – tai yra tie dalykai, į kuriuos numoti ranka prabangos neturime“, – sako D. Razmuvienė.

Ugdymo įstaigose situacija stabili

Situacija ugdymo įstaigose per savaitę, vertinant registruotus COVID-19 ligos protrūkius, šiek tiek pablogėjo – jų registruota daugiau, tačiau palanki tendencija yra ta, kad absoliuti dauguma jų nėra skaitlingi.

Aktyvių COVID-19 protrūkių, registruotų ugdymo įstaigose, praėjusią savaitę fiksuoti 455, savaitę prieš tai – 365.  Daugiausia protrūkių registruota pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo įstaigose, t. y. apie 85 proc.

Vertinant protrūkių pasiskirstymą regionuose, daugiausia jų registruota Kauno, Vilniaus ir  Klaipėdos apskrityse.

Protrūkių struktūroje pokyčių nestebima

Pirmąją gruodžio savaitę dvejuose itin svarbiuose sektoriuose – gydymo ir socialines paslaugas teikiančiose įstaigose – ir toliau stebimos palankios tendencijos. Gydymo įstaigose registruotų COVID-19 ligos protrūkių skaičius dar nežymiai sumažėjo nuo 47 iki 45, registruotų praėjusią savaitę. Socialines paslaugas teikiančiose įstaigose specialistai, kaip ir savaitę prieš tai, fiksavo 12 aktyvių koronavirusinės infekcijos protrūkių.

Gamybos sektoriaus įmonėse praėjusią savaitę specialistai taip pat fiksavo aktyvių COVID-19 ligos protrūkių mažėjimo tendencijas. Jų sumenko penktadaliu, lyginant su savaite prieš tai.

Prekybos, maisto pramonės įmonėse, taip pat logistikos ir transporto sektoriuje padėtis 48-ąją metų savaitę išliko stabili – protrūkių skaičius nekito.

Aktyvių COVID-19 ligos protrūkių prieaugis pirmąją gruodžio savaitę fiksuotas statybų bei žemės ūkio pramonės įmonėse. Jis buvo nežymus ir siekė nuo kelių iki keliolikos procentų. 

Bendrai praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvoje fiksuoti 705 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, kai savaitę prieš tai – 653 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai.

NVSC primena, kad protrūkis – tai staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.

Specialistai ragina prisidėti prie viruso suvaldymo

Žmonės, kuriems nepavyko išvengti susidūrimo su virusu, gali prisidėti, kad kuo greičiau būtų nutraukta viruso plitimo grandinė, savarankiškai užpildydami užsikrėtusiesiems skirtą anketą https://atvejis.nvsc.lt/ ir pateikę išsamius duomenis, kaip ir kur užsikrėtė, su kuo turėjo didelės rizikos kontaktą.

Kuo greičiau žmogus pateiks šią informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės, o tai reiškia – stabdomas tolesnis viruso plitimas. Tai ypač svarbu šiuo metu, kai stebimas naujų COVID-19 ligos atvejų augimas.

Vakcinacija

Specialistai primena, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys, sulaukę 12 metų, raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Nuo 12 m. galima skiepytis „Comirnaty“ (gamintojai „Pfizer“ ir „BioNTech“) arba „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) vakcinomis. Vaikus vakcinai registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

Taip pat 18 metų ir vyresni gyventojai jau gali revakcinuotis. „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Janssen“ (gam. „Janssen Pharmaceutica NV“) sustiprinančioji dozė skiriama praėjus keturiems mėnesiams po pilnos vakcinacijos, „Spikevax“ (gam. „Moderna“) – po šešių mėnesių.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija