Kas yra ŽIV testas?

Tai tyrimas, kuris nustato, ar žmogus užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

Kokie gali būti tyrimai dėl ŽIV?

Tyrimai dėl ŽIV gali būti laboratoriniai bei atliekami greitais testais kai nereikalinga laboratorinė įranga. Laboratoriniams tyrimams dažniausiai imamas kraujas iš venos, o greitiesiems testams užtenka kraujo iš piršto. Atliekant tyrimą greitais testais, atsakymas gaunamas per kelias minutes. Tuo tarpu tyrimų dėl ŽIV atsakymų, kurie atliekami laboratorijose iš veninio kraujo, reikia palaukti kelias valandas.

Kas yra ŽIV antikūnų testas (tyrimas)?

Antikūnų testas yra vienas iš tyrimų dėl ŽIV infekcijos. Juo nustatoma, ar žmogaus kraujyje yra antikūnų prieš ŽIV. Jis parodo, ar asmuo yra infekuotas žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Kai ŽIV patenka į žmogaus organizmą, susidaro specifiniai antikūnai (antikūnai – tai organizmo atsakas į infekciją). Taigi, jei žmogaus kraujyje yra ŽIV antikūnų, tai ženklas, kad jis infekuotas ŽIV.

Kas yra greitieji ŽIV testai?

Tai testai, su kuriais atliekamas tyrimas dėl ŽIV ir kuriems nereikalinga laboratorinė įranga. Greitojo testo privalumas yra tas, kad atsakymas gaunamas per kelias minutes. Greitieji atrankiniai testai yra tyrimai, kuriems atlikti ir įvertinti nereikalinga laboratorinė įranga ir skirti sveikatos priežiūros specialistams. Viena iš greitųjų testų rūšių yra savikontrolės greitieji testai, - tai testai, kurį asmuo gali įsigyti vaistinėse ar e-parduotuvėse ir atlikti savarankiškai. Greituoju testu gavus teigiamą rezultatą, būtina šį rezultatą patvirtinti laboratoriniu tyrimo metodu, todėl reikia nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ar infekcinių ligų specialistą.

Kada anksčiausiai ŽIV infekciją po užsikrėtimo galima nustatyti?

Iš karto - po galimos rizikos - tiriant kraują ar kitus biologinius organizmo skysčius ŽIV nustatyti negalima, kadangi visos infekcinės ligos turi inkubacinį („lango“) periodą, kai infekcijos žymenų nustatyti negalima, o ligos simptomų taip pat nėra, nors ŽIV virusą užsikrėtęs gali perduoti kitiems. Organizmui susidūrus su virusu, reikia laiko, kad pasigamintų antikūnai prieš ŽIV. Tas laikotarpis kol pasigamina pakankamas kiekis antikūnų ir juos galima nustatyti ir vadinamas lango periodu. ŽIV infekcijos lango periodas vidutiniškai trunka 3 savaites. Daugumai (maždaug 97 %) žmonių pakankamai antikūnų prieš ŽIV atsiranda po 3 - 12 savaičių po užsikrėtimo. Atliekant testą moderniais kombinuotais ketvirtos generacijos testais, kuriuose naudojami ŽIV antikūnų ir antigeno (p24) derinys,  ŽIV infekciją galima nustatyti anksčiau, t. y. po 13 - 42 dienų po užsikrėtimo. Antigenas kraujyje atsiranda keliomis dienomis anksčiau nei ŽIV antikūnai.   

Ką reiškia neigiamas ŽIV testo (tyrimo) rezultatas?

Neigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad tyrimo metu neaptikta jokių ŽIV infekcijos žymenų (nei antikūnų nei antigeno). Tačiau dėl ŽIV infekcijos inkubacinio periodo rekomenduojama tyrimą pakartoti po trijų mėnesių. Neigiamas atsakymas nereiškia, kad žmogus ir toliau gali elgtis neatsakingai / rizikingai. Tai labai tinkamas laikas, kai reikia pamąstyti apie savo rizikingą elgseną, kuri galėjo tapti ŽIV infekcijos perdavimo priežastimi.

Ką reiškia teigiamas ŽIV testo (tyrimo) rezultatas?

Teigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad rasti ŽIV antikūnai (ir / ar antigenas) ir tiriamasis galbūt yra infekuotas ŽIV. Tyrimas turi būti kartojamas ir ŽIV infekcijos diagnozė turi būti patvirtinta. Diagnozės patvirtinimui atliekami kiti – ŽIV diagnozę patvirtinantys ar atmetantys laboratoriniai tyrimai. Pastariesiems tyrimams kraujas imamas iš venos. Jeigu patvirtinamųjų tyrimų rezultatas teigiamas, reiškia, žmogus tikrai užsikrėtęs ŽIV ir gali užkrėsti virusu kitus. Toks žmogus turėtų būti siunčiamas pas gydytoją infektologą, kuris vykdys tolesnę ŽIV ligos stebėseną bei skirs antiretrovirusinius vaistus (tik receptiniai).

Ar teigiamas ŽIV testo (tyrimo) atsakymas reiškia, kad sergu AIDS?

Ne. Tai nereiškia, kad sergate paskutine ŽIV ligos stadija – AIDS (akvizitinis imunodeficito sindromas). Nes AIDS vystosi  palaipsniui progresuojant ŽIV infekcijai. AIDS diagnozę nustato ne testas, o gydytojo apžiūra ir kiti jo paskirti tyrimai ŽIV infekuotam pacientui.

Ar gali būti neaiškus ŽIV testo (tyrimo) rezultatas?

Gali. Neaiškus testo rezultatas rodo, kad negali būti patvirtinta, jog ŽIV antikūnų (ar antigenas) organizme yra arba jų nėra. Tokio testo rezultato priežastys gali būti specifinės (pvz., tyrimas atliekamas ŽIV infekcijos „lango“ periodu) ir nespecifinės (pvz., rezultatams turi įtakos žmogaus sveikata ar būklės: nėštumas, autoimuninės, reumatinės ligos, vėžiniai susirgimai ir kt.). Rezultatą reikia aptarti su gydytoju ir nuspręsti, kada testą reikia pakartoti.

Ar galima pasitikrinti dėl ŽIV nesilankant gydymo įstaigoje?

Taip. Vaistinėse ar e-parduotuvėse galima įsigyti greitus savikontrolės ŽIV testus ir savo namuose patiems atlikti tyrimą dėl ŽIV, sifilio ir kitų infekcijų. Atliekant greitą ŽIV testą namuose naudojamas kraujas iš piršto. Atliekant ŽIV savikontrolės testą namų sąlygomis būtina labai atidžiai perskaityti instrukciją. Gavus teigiamą testo rezultatą būtina nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ar infekcinių ligų specialistą.

Jei mano ŽIV testo (tyrimo) rezultatas neigiamas, ar tai reiškia, kad mano partneris taip pat yra neinfekuotas ŽIV?

Ne. Jūsų ŽIV testo rezultatas parodo tik tai, kad Jūs neužsikrėtęs ŽIV. Neigiamas testo rezultatas neatsako į klausimą, ar Jūsų partneris turi ŽIV. ŽIV nebūtinai užsikrečiama per kiekvieną rizikingą (lytinį, bendro narkotikų vartojimo ir kt.) kontaktą. Todėl Jūsų pasitikrinimas dėl ŽIV negali būti suvokiamas kaip būdas sužinoti, ar Jūsų partneris yra infekuotas.

Aš pastojau, ar man būtina pasitikrinti dėl ŽIV?

Taip. Tai rekomenduojama. Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, nėščiosios dėl ŽIV nemokamai tiriamos pirmą ir trečiąjį nėštumo trimestrą.

Tyrimas laisvanoriškas, jis kompensuojamas iš PSDF lėšų. Jei nėštumo metu nustatoma ŽIV infekcija, skiriamas profilaktinis prieš virusinis gydymas nėštumo metu ir kūdikis dažniausiai gimsta neužsikrėtęs.

Nėštumo metu būtina pasirūpinti siekiant sumažinti pavojų kūdikiui užsikrėsti ŽIV:

  • nėštumo laikotarpiu vartoti prieš virusinius vaistus, kuriuos skiria gydytojas infektologas; pasitarti su specialistais, kaip rekomenduojama gimdyti (ar natūraliai, ar atliekant Cezario pjūvį); nerekomenduojama maitinti krūtimi siekiant sumažinti viruso perdavimo riziką.

Taip pat svarbu, kad iš karto po gimdymo naujagimis gautų profilaktinį prieš virusinį gydymą.

Jei noriu tapti kraujo donoru ir duosiu kraujo, ar jis bus tikrinamas dėl ŽIV?

Taip, kraujas yra privalomai tikrinamas. Esant teigiamam rezultatui, toks kraujas utilizuojamas. Nustačius ŽIV infekcijos žymenis, asmuo informuojamas apie rezultatas ir nukreipiamas tolesnėms gydytojų konsultacijoms ŽIV infekcijos patvirtinimui arba atmetimui.

Ar būtina atlikti ŽIV testą (tyrimą) norint keliauti ar dirbti svečioje šalyje?

Kai kurios šalys, ŽIV infekuotų asmenų į šalį neįsileidžia arba reikalauja, kad asmuo įrodytų, jog nėra infekuotas prieš išduodant vizą ar leidimą dirbti. Lietuva, asmenims norintiems gauti šalies vizą, jokių apribojimų dėl ŽIV netaiko.       

Atnaujinimo data: 2023-11-20