Zikos virusinė infekcija
Kas yra Zikos virusas?
Zikos virusinės infekcijos sukėlėjas yra Zikos virusas, priklausantis Flaviviridae šeimai. Šiai šeimai taip pat priklauso Vakarų Nilo karštligės, dengė karštligės ir geltonosios karštligės sukėlėjai. Zikos virusas nėra naujas, pirmą kartą jis buvo išskirtas 1947 m. iš beždžionės Zikos miške Ugandoje (Afrika). Iki 2015 m. buvo užregistruota tik keletas Zikos virusinės infekcijos protrūkių tropinėje Afrikoje, pietryčių Azijoje ir Ramiojo vandenyno salose.
Kur paplitusi Zikos virusinė infekcija?
2015 m. Zikos virusinė infekcija išplito Pietų Amerikoje (pirmiausia Brazilijoje). Šalių ir teritorijų sąrašą, kuriose plinta Zikos virusinė infekcija, skelbia ir atnaujina Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. Jį rasite čia.
Ar Zikos virusinė infekcija yra sunki liga?
Dažniausiai Zikos virusinė infekcija yra nesunki liga. 80 proc. Zikos virusu užsikrėtusių asmenų ligos simptomai neišsivysto.
Kokie yra Zikos virusinės infekcijos simptomai?
Zikos virusinės infekcijos simptomai dažniausiai yra švelnūs ir tęsiasi 4-7 dienas. Ligai būdingas makulinis ar papulinis bėrimas, karščiavimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, nepūlingas konjunktyvitas. Rečiau išsivysto akiduobių skausmai ir virškinamojo trakto veiklos sutrikimai. Visi simptomai yra nespecifiniai ir yra būdingi daugeliui kitų bakterinių ir virusinių infekcijų.
Kokia yra inkubacinio periodo trukmė?
Laikotarpis nuo Zikos viruso patekimo organizmą iki pirmųjų ligos simptomų išsivystymo (inkubacinis periodas) dažniausiai trunka 3-12 dienų.
Jeigu Zikos virusinė infekcija yra nesunki liga, kodėl jos epidemija Amerikoje kelia tokį didelį susirūpinimą?
Buvo pastebėta, kad Zikos virusas gali sukelti sunkių vystymosi komplikacijų (mikrocefalijas) negimusiems kūdikiams. Mikrocefalija – tai reta būklė, kai kūdikis turi mažesnę galvą palyginti su to paties amžiaus ir lyties kūdikiais dėl nepakankamai išsivysčiusių smegenų. Mikrocefalijos gali sąlygoti įvairius vaikų raidos sutrikimus, pvz., intelekto sutrikimus, judėjimo ir pusiausvyros sutrikimus ir kt. Mikrocefalijų išsivystymą gali sukelti ir daugelis kitų veiksnių: vaistų ir alkoholio vartojimas, kitos infekcinės ligos, pvz., raudonukė, toksoplazmozė ir kt.
Šiuo metu nėra aišku, kokia dalis Zikos virusu užsikrėtusių besilaukiančių moterų užkrečia vaisių, kokiai daliai infekuotų vaisių išsivysto smegenų pakenkimai, kuriuo nėštumo trimestru Zikos virusinė infekcija yra pavojingiausia besivystančiam kūdikiui.
Taip pat buvo pastebėta, kad Zikos virusinė infekcija gali turėti įtakos autoimuninės ligos, vadinamos Guillain-Barre sindromu (GBS), išsivystymui. GBS – tai sutrikimas, kai organizmo imuninė sistema atakuoja periferinės nervų sistemos ląsteles ir yra lydimas progresuojančio raumenų silpnumo ir paralyžiaus. GBS simptomai gali tęstis kelias savaites ar mėnesius. Nors dauguma asmenų visiškai pasveiksta, kai kuriems asmenims išsivysto ilgalaikiai pažeidimai, retais atvejais galimos ir žmonių mirtys.
Kaip žmonės užsikrečia Zikos virusu?
Pagrindiniais viruso platintojais laikomi Aedes uodai, Zikos virusu užsikrečiama įgėlus Aedes uodo patelei. Aedes uodai yra aktyvūs dienos metu. Šie uodai neišgyvena šaltesnio klimato šalyse.
Išaiškinti ir papildomi viruso plitimo keliai: transplacentinis (iš motinos vaisiui), per transfuzijas (per kraują), lytinis kelias per vyro spermą. Apie Zikos viruso nustatymą spermoje yra paskelbta keletas studijų. Viename jų skelbiama, kad gyvos Zikos viruso dalelės buvo nustatytos vyro spermoje praėjus daugiau nei 3 savaitėms nuo ligos simptomų pradžios, kitu atveju – Zikos viruso RNR nustatytas po 62 d. nuo ligos simptomų pradžios. Kiti užsikrėtimo lytiniu keliu atvejai yra paskelbti ir tyrinėjami Jungtinėse Amerikos Valstijose, Italijoje, Argentinoje, Prancūzijoje, Naujojoje Zelandijoje. Ar vyrai, sergantys besimptome Zikos virusinės ligos forma, gali užkrėsti savo partnerį, šiuo metu nežinoma.
Kaip gydoma Zikos virusinė infekcija?
Specifinio antivirusinio gydymo nuo Zikos virusinės infekcijos nėra. Siekiant palengvinti ligos simptomus rekomenduojama daug ilsėtis ir vartoti gydytojo paskirtus vaistus temperatūrai ir skausmui mažinti.
Ar yra vakcina, apsauganti nuo Zikos virusinės infekcijos?
Šiuo metu vakcinos nėra.
Kaip apsisaugoti nuo Zikos virusinės infekcijos?
Šiuo metu svarbiausia Zikos virusinės infekcijos profilaktikos priemonė yra uodų populiacijos kontrolė paveiktose šalyse ir uodų įgėlimų prevencija.
Keliautojai, vykstantys į teritorijas, kur plinta Zikos virusas, turėtų:
- naudoti asmenines apsaugos priemones, skirtas apsaugai nuo uodų įgėlimų patalpose ir lauke, ypač nuo saulėtekio iki saulėlydžio, kuomet uodai gelia aktyviausiai;
- naudoti repelentus pagal ant pakuočių nurodytas instrukcijas. Repelentai, kurių veiklioji medžiaga yra DEET, nerekomenduojami vaikams iki 3 mėnesių, bet nėščios moterys gali juos naudoti;
- vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis ir mūvėti ilgas kelnes, visų pirma tuo metu, kai Zikos virusą nešiojantys uodai (Aedes) yra aktyviausi;
- miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotuose ar kondicionuojamuose kambariuose, kitu atveju naudoti tinklelius nuo uodų net dienos metu;
- besilaukiančios ir nėštumą planuojančios moterys, kurios ketina keliauti į paveiktas teritorijas, turėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais apie kelionės planus ir įvertinti riziką bei apsvarstyti kelionės atidėjimą. 28 Europos Sąjungos šalys yra rekomendavusios atidėti nebūtinas nėščiųjų keliones į viruso apimtas šalis.
- keliautojai, turintys imuninės sistemos sutrikimų ar sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis, dar prieš kelionę turėtų pasikonsultuoti su savo gydytojais dėl prevencinių priemonių naudojimo.
- yra įrodymų, kad Zikos virusas gali būti perduodamas lytiniu keliu per spermą ir indikacijų, kad Zikos virusas gali būti aptinkamas spermoje kelias savaites vyrui pasveikus po Zikos virusinės infekcijos. Keliautojams į Zikos viruso paveiktas teritorijas patariama lytinio užsikrėtimo riziką sumažinti naudojant prezervatyvus.
Informacija keliautojams, grįžusiems iš teritorijų, kur plinta Zikos virusas
- Keliautojams, kuriems grįžus iš paveiktos teritorijos per tris savaites pasireiškia Zikos virusinės ligos simptomai, patariama kreiptis į savo gydymo įstaigą ir informuoti gydytojus apie buvusią kelionę.
- Besilaukiančios moterys, keliavusios teritorijose, kuriose plinta Zikos virusinė infekcija, turėtų pasakyti apie savo kelionę nėštumą prižiūrinčiam gydytojui, kad būtų galima įvertinti jų sveikatos būklę ir tinkamai stebėti.
- Keliautojams vyrams, grįžusiems iš teritorijų, kur plinta Zikos virusinė infekcija, lytinių santykių metu su moterimi, kuri yra nėščia, visą nėštumo laikotarpį rekomenduojama naudoti prezervatyvus.
- Keliautojams vyrams, grįžusiems iš teritorijų, kur plinta Zikos virusinė infekcija, lytinių santykių metu su moterimi, kuri gali pastoti, rekomenduojama naudoti prezervatyvus:
- 28 d. po grįžimo iš teritorijos, kur plinta Zikos virusinė infekcija, jeigu neišsivystė ligos simptomai;
- 6 mėnesius pasveikus po laboratoriškai patvirtintos Zikos virusinės infekcijos.
- Moterims, susirgusioms Zikos virusine infekcija, rekomenduojama neplanuoti nėštumo 28 d. po ligos simptomų išnykimo. 28 d. reiktų atidėti nėštumo planavimą ir moterims, kurios grįžo iš teritorijos, kur plinta Zikos virusinė infekcija.
Kokia yra Zikos virusinės infekcijos rizika Europai?
Įvežtiniai Zikos virusinės infekcijos atvejai yra registruojami Europoje. Šiuo metu tyrinėjamos vietinio Zikos viruso plitimo galimybės. Aedes albopictus uodai yra aptinkami Viduržemio jūros regione. Manoma, kad vietinis Zikos viruso plitimas nuo įvežtinio atvejo Europoje galimas vasarą Viduržemio jūros regione, nes vasaros sezonu metu Aedes albopictus uodams susidaro palankios sąlygos veistis.
Kokią riziką Zikos virusinė infekcija kelia lankytojams ir sportininkams Rio de Žaneire (Brazilija) vyksiančiose olimpinėse ir parolimpinės žaidynėse?
Rio de Žaneiro olimpinės žaidynės (2016 m. rugpjūčio 5-21 d.) ir parolimpinės žaidynės (2016 m. rugsėjo 7-18 d.) Brazilijoje vyks žiemos sezono metu, kuomet vėsesnis ir sausesnis oras sumažina uodų populiacijas ir užsikrėtimo riziką keliautojams.