Kas yra toksokarozė?
Toksokarozė yra žmonių ir gyvūnų infekcinė liga (zoonozė), kurią sukelia šunų (Toxocara canis ) ir kačių (Toxocara cati ) kirmėlių lervos.

Kam kyla didžiausia rizika susirgti šia liga ?
Toksokaroze gali susirgti bet kas, tačiau didesnė rizika susirgti kyla vaikams, kurie namuose laiko šuniukus ar kačiukus. Lietuvoje toksokaroze dažniausiai serga vaikai iki 14 metų amžiaus.

Kaip galima užsikrėsti toksokaroze ?
Šunys ir katės, užsikrėtę toksokaromis, su išmatomis išskiria kirmėlių kiaušinėlių, kurie, patekę ant žemės, subręsta ir tampa pavojingi žmogui. Žmogus užsikrečia, kai praryja subrendusių kiaušinėlių. Kiaušinėliai į burną gali patekti nuo nešvarių rankų, valgant neplautas uogas, vaisius, daržoves. Labai retai, bet žmogus gali užsikrėsti ir valgydamas nepakankamai termiškai apdorotas gyvūnų kepenis.
Kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą, žmogaus žarnyne iš kiaušinėlio išsilaisvina lerva, kuri  per žarnos gleivinę patenka į kraują. Kraujas nuneša lervas į kepenis, širdį, plaučius, inkstus, kasą, akis ir kitus organus. Lervos žmogaus organizme nesidaugina, neauga, nesikeičia. Per ilgą laiką jos apsitraukia kapsulėmis, po to suyra.

Kaip toksokarozė pasireiškia?
Daugelis žmonių, užsikrėtę toksokaroze, jokių ligos simptomų nejaučia. Tačiau kai kuriems žmonėms gali atsirasti tam tikrų negalavimų. Gali vystytis visceralinė toksokarozė, kai migruodamos lervos pažeidžia vidaus organus. Tuomet ligonis gali karščiuoti, nors temperatūra dažniausiai būna neaukšta, atsiranda sausas kosulys, dusulys, dažni naktiniai kosulio priepuoliai. Kartais vargina pilvo skausmai. Ligonius pykina, jie vemia, viduriuoja, išberia ir niežti odą. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis, dažniausiai vieną, tuomet vystosi akių toksokarozė. Sumažėja regėjimo aštrumas, vystosi akies uždegimas ar tinklainės pažeidimas.

Ar toksokarozė - rimta problema?
Dažniausiai toksokarozė nėra sunki liga. Jei į organizmą patenka nedidelis kiekis kiaušinėlių, ligos simptomų gali nebūti. Sunkūs ligos atvejai yra reti, dažnesni mažiems vaikams, kurie dažnai žaidžia atsisėdę ant žemės, kiša į burną nešvarius pirštus, daiktus, o kartais valgo žemę, kuri gali būti užteršta šunų ar kačių išmatomis.

Kaip toksokarozė plinta ?
Žmonės dažniau užsikrečia nuo šunų. Maži šuniukai savo mamos užkrečiami per placentą ir per pieną.  Lerva nukeliauja į šuniuko žarnyną, kur virsta suaugusia kirmėle. Jau 3-4 sav. šuniukas su išmatomis išskiria didelį kiekį kirmėlių kiaušinėlių, kurie su išmatomis patenka ant dirvožemio. Per 2-4 sav. kiaušinėliai subręsta ir jais jau gali užsikrėsti šunys ir žmonės. Žmogus nuo žmogaus užsikrėsti negali.

Ką daryti, jeigu įtariu, kad užsikrėčiau toksokaroze?
Reikia kreiptis pas savo šeimos gydytoją. Gydytojas, jei reikės, paskirs kraujo serologinius tyrimus.

Kaip gydoma toksokarozė?
Toksokarozei gydyti skiriami antihelmintiniai vaistai.

Kaip apsisaugoti nuo toksokarozės ?
Savo augintinius, ypač mažus šuniukus, reikia nuvesti pas veterinarijos gydytoją, kuris paskirs gydymą. Šunys ir katės turi būti reguliariai, dažniausiai kas trys mėnesiai, gydomi nuo kirmėlių.
Reikia laikytis higienos, atidžiai tekančiu vandeniu su muilu nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgį, pažaidus su šuniuku, kačiuku.
Nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių, negerti ir nenaudoti maisto gamybai, daržovėms, vaisiams, uogoms plauti atvirų telkinių vandens. Žali valgomi vaisiai, daržovės, uogos turi būti labai atidžiai nuplauti švariu vandeniu ar nuplikinti.
Neleisti vaikams žaisti nešvariose, šunų, kačių užterštose vietose, smėlio dėžėse. Jeigu yra galimybė – smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose, jas uždengti. Smėlį pakeisti kiekvienais metais.
Neleisti šunims laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės, šunis vedžioti jiems skirtose aikštelėse, surinkti jų išmatas į maišelius.
Nežaisti su svetimomis katėmis, šunimis, ypač valkataujančiais gyvūnais.
Rūpintis savo augintinių švara. Kas savaitę išvalyti vietą, kurioje gyvūnas dažniausiai būna.
Vasarą, iškylaujant lauke, maistą laikyti sandariuose induose, apsaugančiuose nuo dulkių, musių, bei kitų vabzdžių, kurie gali pernešti parazitų kiaušinėlius.
Vaikams aiškinti ir mokinti, kaip teisingai nusiplauti rankas, neleisti valgyti žemės, kišti nešvarių daiktų į burną.

Atnaujinimo data: 2023-11-20