Poliomielitas
1. Kas yra poliomielitas?
Tai ūminė virusinė liga, tipiškais atvejais pasireiškianti dvibange ligos eiga ir ūmiu vangiu raumenų paralyžiumi.
2. Kas sukelia poliomielitą?
Sukėlėjas yra poliomielito virusas, turintis RNR, priklausantis Picornaviridae šeimai, Enterovirus genčiai. Žinomi trys poliomielito viruso serotipai, iš kurių dažniausiai nustatomas pirmasis. Poliomielito virusas gana atsparus išorinėje aplinkoje: vandenyje jis gali išsilaikyti iki 80-90 d., išmatose – iki kelių mėnesių, atsparus išdžiūvimui ir mažai temperatūrai.
3. Kaip galima užsikrėsti poliomielitu?
Infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus arba viruso turėtojas. Dažniausiai virusas plinta fekaliniu – oraliniu būdu, per užkrėstą maistą, vandenį. Retesnis oro lašelinis būdas. Ypač pavojingi besimptomės ligos formomis sergantys ligoniai. Didžiausi viruso kiekiai išsiskiria su išmatomis.
4. Kas dažniausiai serga poliomielitu?
Dažniausiai poliomielitu serga iki 5 metų amžiaus vaikai. Taip pat liga pavojinga rizikos grupėms priklausantiems asmenims, kurie atsisako imunizacijos, emigrantai ir pabėgėliai iš endeminių šalių.
5. Kokiose teritorijose vis dar registruojami poliomielito susirgimai?
Prieš visuotinę vaikų vakcinaciją poliomielitas buvo paplitęs visame pasaulyje. Dėl Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyvos likviduoti poliomielitą visame pasaulyje, viruso cirkuliacija yra sumažinta iki mažiausiojo paplitimo. 2002 metais Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad Europos regionas sertifikuotas kaip „laisvas“ nuo poliomielito. Tik dvi šalys: Afganistanas, Pakistanas vis dar yra endeminės poliomielito teritorijos.
6. Ar Lietuvoje registruojami poliomielito atvejai?
1972 metais Lietuvoje užregistruotas paskutinis poliomielito atvejis.
7. Ar galima susirgti poliomielitu tose šalyse, kurios yra „laisvos“ nuo poliomielito?
Kol poliomielito viruso cirkuliacija pasaulyje nėra visiškai sustabdyta, Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, kad išlieka įvežtinio poliomielito rizika. Todėl labai svarbu yra ne tik išlaikyti dideles skiepijimo apimtis, bet ir užtikrinti imigrantų bei tranzitu keliaujančių asmenų iš endeminių šalių bei vietinių gyventojų, vykstančių į endemines teritorijas, skiepijimus.
8. Kokie yra poliomielito simptomai?
Inkubacinis periodas trunka 3-35 dienas, dažniausiai 7-14 dienų. Būdinga dvibangė ligos eiga. Liga prasideda karščiavimu, bendru negalavimu, galvos skausmu, vėmimu, pykinimu, vėliau atsiranda stiprus kaklo ir nugaros raumenų skausmas, sprando rigidiškumas, vangūs paralyžiai.
9. Kuo man/mano vaikui pavojingas poliomielitas?
Liga progresuojant, 1-4 proc. visų užsikrėtusių asmenų atsiranda paralyžiai. Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Kvėpavimo ir/ar rijimo raumenų paralyžius dažniausiai baigiasi mirtimi. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato. Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2016 m. pasaulyje užregistruoti 37 susirgimai (2015 m. registruota 74 atvejai) sukelti 1 tipo laukinio poliomielito viruso. Daugiausia laukinio poliomielito viruso susirgimų registruota Pakistane (20 atvejų). Afganistane užregistruota 13 atvejų, o Nigerijoje 4 laukinio poliomielito viruso sukelti atvejai.
10. Kaip gydomas poliomielitas?
Specifinių gydymo priemonių nėra. Antivirusiniai preparatai poliomielito viruso neveikia. Skiriami simptominiai medikamentai, B grupės vitaminai, nervų sinapsių laidumą gerinantys preparatai. Svarbi ligonio slauga, sveikimo periodu – fizioterapinė ir ortopedinė pagalba.
11. Ar persirgus poliomielitu susidaro imunitetas?
Specifinis ilgalaikis imunitetas susidaro persirgus klinikine arba besimptome forma.
12. Kaip apsisaugoti nuo poliomielito?
Efektyviausia profilaktikos priemonė yra skiepai, kurie užtikrina, kad šalyje nebūtų vietinių poliomielito susirgimo atvejų ir sukėlėjai negalėtų plisti. Vadovaujantis LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, nuo poliomielito skiepijami 2 mėn., 4 mėn., 6 mėn., 18 mėn. amžiaus vaikai bei 6-7 metų amžiaus vaikai. Penkios šios vakcinos dozės reikalingos tam, kad susidarytų pakankamas imunitetas ir vaikai nesusirgtų, jei turėtų kontaktą su virusu.
13. Kokie skirtumai tarp OPV ir IPV vakcinų?
Šiuo metu įvairiose pasaulio teritorijose skiepijamos dviejų tipo poliomielito vakcinos: gyva (OPV) ir negyva (IPV). OPV vakcina yra labai nebrangi, ją nesunku įskiepyti, nes ji lašinama per burną ir yra labai veiksminga, tačiau apie 70 proc. paskiepytųjų OPV šį virusą kurį laiką išskiria su išmatomis. IPV vakcina yra brangesnė, skiepijama injekcijomis, taip pat labai imunogeniška, sukelia aukštus apsauginių antikūnų lygius tiek vaikams, tiek suaugusiems.
14. Ką daryti jei neprisimenu ar esu skiepytas nuo poliomielito?
Kreipkites į asmens sveikatos priežiūros įstaigą į savo pediatrą ar šeimos gydytoją dėl galimybės peržiūrėti vaiko ar savo ambulatorinę kortelę, skiepijimo pažymėjimą ar Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimą. Jeigu minėtuose dokumentuose nėra įrašo apie atliktą vakcinaciją nuo poliomielito, rekomenduojame pasiskiepyti.
15. Ar vakcina nuo poliomielito yra saugi?
Vakcina yra labai veiksminga ir saugi, tačiau esant nepakankamoms poliomielito vakcinos skiepijimo apimtims (ne mažiau kaip 90 proc.), gali pasitaikyti įvežtinių poliomielito atvejų.
16. Ar poliomielito vakcina sukelia nepageidaujamas reakcijas?
Vakcina nuo poliomielito, kaip ir visos kitos, gali sukelti nepageidaujamą reakciją, nors ji pasireiškia ne visiems žmonėms. Dažniausios poliomielito vakcinos sukeltos nepageidaujamos reakcijos yra paraudimas, sukietėjimas injekcijos vietoje ar/ir karščiavimas ³ 38 °C.