Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, kuriai būdingos dvi pagrindinės kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji – legionierių liga, kuriai būdinga pneumonija (legionelinė pneumonija) ir antroji - Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ūminės respiracinės ligos eiga be pneumonijos.

Kokie yra legionierių ligos simptomai?
Legionierių ligos vidutinis inkubacinis periodas 2-10 d. Retais atvejais iki 20 d. Legionierių ligai būdingas plaučių uždegimas, lydimas karščiavimo, kosulio, dusulio, raumenų ir galvos skausmo. Vidutiniškai 25-50 proc. pacientų gali viduriuoti, galimi sąmonės sutrikimai.

Kas sukelia legionierių ligą?
Legionella genčiai priklauso daugiau nei 50 Legionella rūšių (20 iš jų patogeniškos žmogui). Europoje legionierių ligą dažniausiai sukelia L. pneumophila.

Kaip užsikrečiama legionierių liga?
Legionierių liga dažniausiai užsikrečiama įkvepiant aerozolių su Legionella bakterijomis arba užkrėstam vandeniui patekus į plaučius. Liga paprastai neplinta nuo žmogaus žmogui. Neužsikrečiama geriant vandenį.

Kokie žmonės turi didesnę riziką susirgti legionierių liga?
Nors Legionella bakterijų paplitimas yra visuotinas, žmonių imlumas yra labai nedidelis.

Didesnė rizika susirgti legionierių liga kyla vyresnio amžiaus asmenims, rūkantiesiems, asmenims, sergantiems cukriniu diabetu, lėtinėmis plaučių ligomis, onkologinėmis ligomis ir esant kitoms ligoms ar būklėms, slopinančioms imuninę sistemą.

Kaip gydoma legionierių liga?
Legionierių liga gydoma antibiotikais. Jeigu Jums išsivystė plaučių uždegimo simptomai, kuo skubiau kreipkitės į gydytoją. Jeigu per dvi savaites iki išsivystant ligos simptomams gyvenote privačiose apgyvendinimo įstaigose, pvz., viešbučiuose, lankėtės baseinuose, buvote sveikatos priežiūros įstaigose, pasakykite apie tai gydytojui.

Kur aptinkama Legionella bakterijų?
Nedideli kiekiai Legionella bakterijų randami natūralioje aplinkoje: upių ir ežerų vandenyje, drėgname dirvožemyje, didesni – gamybinės ir visuomeninės paskirties vandens objektų karšto ir šalto vandens sistemose.

Kokios sąlygos palankios Legionella bakterijų augimui?
Legionella bakterijoms daugintis palankiausia vandens temperatūra 20-45ºC. Pirmuonys, nuosėdos, rūdys, dumblas, biofilmas pagerina sąlygas Legionella bakterijoms daugintis.

Kokie yra galimi legionierių ligos infekcijos šaltiniai?
Galimi infekcijos šaltiniai – Legionella bakterijomis užteršos šalto ir karšto vandens sistemos, dušo galvutės, tualetų bakeliai, aušinimo bokštai, garų kondensatoriai, baseinai, gydomosios vonios, karštosios versmės, fontanai, automatiniai purkštuvai, respiracinės terapijos įranga, transporto priemonių plovyklos, oro drėkintuvai, laistymo įrangos ir kt. Legionella bakterijos gali daugintis vamzdžiuose, kur pilnai ar visai neteka vanduo, apnašomis padengtuose ir korozijos apimtuose vamzdžiuose, dušuose ir čiaupuose, purvinuose, dumblu padengtuose vamzdžiuose ir talpyklų vidiniuose paviršiuose.

Kokia legionierių ligos prevencija?
Legionierių ligos prevencijos esmė – tinkama vandens sistemų eksplotacija. Tinkamas vandens temperatūros palaikymas vandens sistemose yra vienas iš pagrindinių legionierių ligos prevencijos būdų. Karšto vandens temperatūra jo išleidimo čiaupuose neturi būti mažesnė nei 50ºC. 60ºC temperatūroje per 2 minutes inaktyvuojama 90 % L. pneumophila populiacijos. Šalto vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 20°C. Svarbu prižiūrėti ir valyti dušus, dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos, valyti ir dezinfekuoti vandens talpyklas ir kt.

Šalto vandens sistemose pagrindinė Legionella bakterijų nukenksminimo priemonė – oksiduojančių biocidų naudojimas.

Atnaujinimo data: 2023-11-20