Ar visi graužikai platina užkrečiamąsias ligas, ar tik žiurkės ?
Ne tik žiurkės. Visi graužikai, net ir naminės pelės platina užkrečiamąsias ligas.

Kaip saugiausiai atsikratyti patalpas užpuolusių graužikų ?
Saugiausiai šią paslaugą atlieka kenkėjų kontrolės įmonių specialistai, turintys licenciją šiai veiklai ir suteikiantys atliktų darbų garantiją. Jie parenka tinkamas chemines medžiagas, atsižvelgiant į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą, jų teikiamos paslaugos yra efektyvios.

Ar galima graužikus atbaidyti ultragarsiniais prietaisais ?
Galimybė graužikus atbaidyti ultragarsu egzistuoja tik teoriškai. Daugybė mokslininkų tyrimais įrodyta, jog ultragarsinės atbaidymo sistemos yra trumpalaikės ir neveiksmingos.

Ar tarakonai platina užkrečiamąsias ligas ?
 Iš šiukšlių ir kitų nešvarių vietų tarakonai gali mechaniškai pernešti tuberkuliozės, salmoneliozės, vidurių šiltinės, dizenterijos ir kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus, užteršti maistą savo išskyromis. Tarakonai gali sukelti alergijas.  Tarakonai gali būti pernešami su drabužiais, dėžėmis, prekių maišais, augalais, maisto ir gėrimų kroviniais. Jie gali lengvai pereiti iš vieno pastato į kitą , kai nesandarios durys, yra plyšių sienose, taip pat per vėdinimo angas.

Kokiomis priemonėmis patys gyventojai gali naikinti užsiveisusius tarakonus bei kitus kenkėjus savo būstuose?
Gyventojai gali naikinti tarakonus ir kitus kenkėjus įsigiję parduotuvėse neprofesionaliam naudojimui skirtų cheminių preparatų ropojantiems vabzdžiams naikinti. Prieš atliekant tarakonų naikinimą, šias vietas reikia gerai išplauti muiluotu vandeniu. Purškiant ant nešvarių paviršių cheminių medžiagų veiksmingumas sumažėja. Jei tarakonų nėra daug, galima naudoti nechemines priemones (specialius klijus, feromonines gaudykles ir kt.).

Kuo pavojingos skruzdėlės? Kaip jas išnaikinti?
Skruzdėlių, ypač faraoninių, naikinimas reikalauja daug kantrybės ir laiko. Faraoninės skruzdėlės būtina naikinti vienu metu visose pastato patalpose. Būstuose faraoninės skruzdėlės gyvena sienose, už grindjuosčių, keramikinių plytelių, produktų ir atliekų taroje, įsikuria virtuvės balduose, tualetuose, produktų laikymo induose ir kitose vietose. Taip migruodamos per gyvenamąsias patalpas jos gali išnešioti helmintų kiaušinius, kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus. Yra aprašyta atvejų, kai šie vabzdžiai puldavo sunkius ligonius ir mažus vaikus. Faraoninių skruzdėlių naikinimo būdai labai sudėtingi, nes jų lizdai dažnai būna sunkiai prieinamose vietose. Geriausias naikinimo metodas – sunaikinti lizdus. Apskaičiuojama, kad skruzdėles naikinančios medžiagos būtų tiek, kad ja mintančios skruzdėlės darbininkės žūtų ne iš karto, o tik po to, kai parneštu maistu pamaitins kitus šeimos narius, pirmiausiai pateles, todėl skruzdžių šeima išnyksta laipsniškai. Faraoninių skruzdėlių šeimą gali sudaryti šimtai tūkstančių individų, per metus ją gali papildyti 25–30 tūkst. skruzdėlių. Šeimos atsiskiria naujomis kolonijomis ir greitai užima pastato patalpas, patekusios per mažiausius tarpus, o vasarą – ir per išorines sienas. Pamažu jos gali paplisti ne tik dideliame pastate, bet ir ištisuose namų kvartaluose. Joms ypač patinka drėgnesnės ir šiltesnės vietos. Faraoninių skruzdėlių naikinimą geriausiai atliks specialistai, jie parinks tinkamiausius pagal veikliąją medžiagą cheminius preparatus (insekticidus). Nepatariama faraoninių skruzdėlių naikinti purškiant insekticidus. Purškiant įprasta chemija tik dalis skruzdėlių sunaikinama, likusios lizde ima plisti po gretimas patalpas ir užkrėstumas po kurio laiko tampa tik dar didesnis. Skruzdėles baido riešutmedžių, pomidorų, petražolių, pelynų, citrinų, tabako ir lauro lapai, actas, saulėgrąžų aliejus. Tačiau šios liaudiškos priemonės nėra efektyvios, sunaikinama tik dalis skruzdėlių ir po kiek laiko jos dar gausiau išplinta.

Ar Lietuvoje teikiama nemokama graužikų ir kitų kenkėjų naikinimo paslauga daugiabučiuose gyvenamuosiuose būstuose?
Tokia nemokama paslauga neteikiama. Respublikoje yra 31 licencijuota įmonė, ten dirba kvalifikuoti specialistai, kurie atlieka mokamas graužikų ir kitų kenkėjų naikinimo paslaugas. Daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijų pirmininkai turi sudaryti sutartis ar pateikti vienkartines paraiškas dėl kenkėjų naikinimo su licencijuotomis kenkėjų kontrolės paslaugas atliekančiomis įmonėmis. Gyventojai (fiziniai asmenys) jiems priklausančiose patalpose savo namuose, butuose, ūkiniuose pastatuose, sodų sklypuose, garažuose gali naikinti graužikus veterinarijos vaistinėse ar parduotuvėse parduodamais neprofesionaliam naudojimui skirtais preparatais.

Kas organizuoja ir vykdo dezinfekuotojų kvalifikacijos mokymus ?
Dezinfekuotojų kvalifikacijos mokymus organizuoja ir vykdo Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centras bendradarbiaudamas su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centru.

Ar yra vykdomas nuotolinis dezinfekuotojų kvalifikacijos mokymas ?
Nuotolinis dezinfekuotojų kvalifikacijos mokymas nevykdomas.

Kas kiek laiko organizuojami dezinfekuotojų kvalifikacijos kursai ir koks reikalingas išsilavinimas ?
  Dezinfekuotojų kvalifikacijos kursai organizuojami kasmet jeigu susirenka ne mažiau kaip 8–10 žmonių grupė. Asmuo, norintis įgyti dezinfekuotojo kvalifikaciją, turi turėti ne žemesnį kaip bazinį vidurinį išsilavinimą.

Kas išduoda kenkėjų kontrolės (dezinfekcijos, dezinsekcijos, deratizacijos) veiklos licenciją ?
Licenciją verstis kenkėjų kontrolės (dezinfekcijos, dezinsekcijos, deratizacijos) veikla išduoda Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (Jeruzalės g. 21, LT-08420 Vilnius, tel. (8-5) 261 5177).

Kokie yra kvalifikaciniai reikalavimai fiziniams asmenims, siekiantiems gauti licenciją verstis kenkėjų kontrole (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) licencijuotame juridiniame asmenyje ?
Asmuo norintis gauti licenciją verstis kenkėjų kontrole (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) turi atitikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. spalio 1 d. įsakymo Nr. V-868 „Dėl Visuomenės sveikatos priežiūros veiklos licencijavimo nuostatų patvirtinimo“ 31.1 ar 31.2. punktų nustatytus reikalavimus.

Atnaujinimo data: 2023-11-20