Kokios hepatito C gydymo naujovės Lietuvoje?
Mokslininkai, ištyrę hepatito C viruso dauginimosi mechanizmą, sukūrė ir 2011 m. registravo visiškai naują antivirusinių vaistų grupę - tiesiogiai veikiančius antivirusinius vaistus (angl. Direct Acting Antivirals - DDA), sukėlusius perversmą lėtinio hepatito C gydyme. Šiuo metu registruota daugiau kaip 10 šios grupės preparatų, kurie skirti lėtiniam virusiniam hepatitui C gydyti. Minėti vaistai labai efektyvūs, o kartu ir labai saugūs. Pirmas šios grupės preparatas, skirtas gydyti užsikrėtusius pirmojo genotipo hepatito C virusu, į kompensuojamųjų vaistų sąrašą Lietuvoje įtrauktas 2014 m., o nuo 2018 m. į kompensuojamųjų vaistų sąrašą buvo įtrauktas naujas tiesiogiai veikiančių antivirusinių vaistų derinys, kuriuo galima išgydyti bet kurio genotipo virusinio hepatito C infekciją. Vaistai kompensuojami 100 proc. Skirtingai nuo anksčiau taikyto gydymo, nauji vaistai vartojami tabletėmis. Tai daug patogiau pacientams.  Ligoniai pasveiksta greitai per 6 – 12 sav. (kartais gydymas pratęsiamas iki 16 sav.), be to, nauji vaistai praktiškai nesukelia šalutinio poveikio.

Kodėl svarbu žinoti, kokiu HCV genotipu esate užsikrėtę?
Hepatito C virusas gali būti skirtingų genotipų, tai iš dalies lemia ligos eigą organizme. Pirmą kartą hepatito C virusas aprašytas 1989 metais. Šiuo metu pasaulyje žinoma 11 skirtingų hepatito C viruso variantų. Pagrindiniai genotipai yra 1–6, o7–10 genotipai randami tik atskiruose geografiniuose regionuose. Labiausiai pasaulyje yra paplitę 1–3 hepatito C viruso genotipai. Genotipai dar turi potipius (subtipus) – 1a, 1b, kt. Viruso genotipas lemia, kokius vaistus reikia parinkti, kad gydymas būtų kuo veiksmingesnis, t.y. skirtingų viruso genotipų sukeltos infekcijos yra gydomos skirtingais vaistais. Lietuvoje 70 proc. atvejų diagnozuojamas hepatito C virusas yra 1 genotipo 1b subtipas, likusieji – užsikrėtę 1a, 2 ir 3 genotipo hepatito C virusais.

Koks yra hepatito C gydymo veiksmingumas?
Pacientui, kuriam diagnozuotas lėtinis hepatitas C šiuo metu turi galimybę gydytis pačiais pažangiausiais vaistais pasaulyje. Šie naujos kartos vaistai ypatingi tuo, kad hepatito C virusą kraujyje veikia tiesiogiai, o jų veiksmingumas siekia net 99–100 proc. Tai reiškia, kad beveik visi pacientas po tokio gydymo pasveiksta. Priklausomai nuo paciento ligos duomenų, gretutinių ligų gydymo trukmė gali būti nuo 6 iki 16 savaičių. Dažniausiai pacientai gydomi 12 savaičių.

Kokios hepatito C išgydymo prognozės?
Laiku diagnozuotą hepatitą C galima išgydyti pakankamai greitai ir pilnai. Skiriant lėtinio hepatito C gydymą siekiama visiškai pašalinti virusą iš organizmo, o tuo pačiu sumažinti kepenų uždegimą ir kepenų fibrozės stadiją. Gydymo sėkmė priklauso nuo kepenų pažeidimo laipsnio, organizmo atsako į skiriamą gydymą bei kitų veiksnių, apie kuriuos reikia klausti gydymą paskyrusio gydytojo. Gydymo praktika Lietuvoje rodo, kad beveik visi lėtiniu hepatitu sergantys pacientai, kurie gydyti inovatyviais vaistais, visiškai pasveiksta.

Koks yra 2 ir 3 genotipo hepatito C viruso infekcijos gydymas?
Iki 2018 m. žmonėms, kuriems buvo diagnozuotas 2 arba 3 HCV genotipo infekcija, gydyti vadinamaisiais senos kartos vaistais, pagrįstais veikliosios medžiagos ribavirino ir pegiliuoto interferono deriniu. Nors minėtų vaistų veiksmingumas gana didelis (siekia apie 70 proc.), tačiau vaistai sukeldavo stiprių nepageidaujamų reiškinių, nėra patogūs vartoti, todėl dalis ligonių antivirusinio gydymo atsisakydavo. Nuo 2018 m. lapkričio Lietuvoje į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtrauktas pangenotipinis tiesiogiai veikiančių antivirusinių vaistų derinys, kuriuo gydomi ir sergantys 2 arba 3  HCV genotipo viruso sukeltu lėtiniu hepatitu C. Naujieji vaistai pasižymi labai menku nepageidaujamu poveikiu, trumpa gydymo trukme ir dideliu efektyvumu. Gydymas 100 proc. kompensuojamas valstybės lėšomis.

Į kokius gydytojus reikia kreiptis Lietuvoje dėl hepatito C gydymo?
Įtarus kepenų patologiją (pvz., esant padidėjusiam kepenų fermentų aktyvumui) šeimos gydytojas siunčia pacientą pas infekcinių ligų gydytoją ar gydytoją gastroenterologą. Šie specialistai gydo pacientus, sergančius lėtiniais hepatitas. Visais atvejai pirmą kartą kreipiantis pas minėtus specialistus, reikalingas šeimos gydytojo siuntimas.

Ar hepatitas C yra gydomas stacionare ligoninėje ar ambulatoriškai?
Lėtinis virusinis hepatitas C paprastai gydomas ambulatoriškai.

Ar visada gydymas yra veiksmingas?
Šiandien lėtinio hepatito C gydymo tikslas – pasiekti, kad virusas visiškai išnyktų iš organizmo, t.y. hepatito C viruso ribonukleino rūgštis (HCV-RNR) kraujo serume būtų neaptinkama. Naujojo gydymo tiesiogiai veikiančiais antivirusiniais vaistais efektyvumas siekia 98 - 99 proc. Tai reiškia, jog iš 100 gydytų pacientų tik 1-2 ligoniams po gydymo kurso viruso HCV-RNR išlieka aptinkama kraujyje. Gydymas laikomas neveiksmingu, jei baigus gydymo kursą paciento kraujo serume aptinkama HCV-RNR. Esant gydymo nesėkmei, pakartotinai to paties gydymo skirti netikslinga. Todėl skiriami kiti antivirusinių vaistų deriniai. Gydymo veiksmingumas taip pat labai priklauso nuo paties paciento - ar vaistai geriami tinkamai, nepraleidžiamos vaistų dozės.

Ggydant virusinį hepatitą C, siekiama ne pristabdyti viruso dauginimąsi (kaip, pvz., yra gydant ŽIV ar HBV infekciją), bet visiškai jį sunaikinti ir tokiu būdu užtikrinti ligonio pasveikimą.

Ar gali organizmas pats „išgyti“ nuo hepatito C viruso?
Užsikrėtus hepatito C virusu, maždaug 20 –25 proc. žmonių pasveiksta savaime. Kitiems ši infekcija pereina į lėtinę formą ir liga progresuoja: vieniems greičiau, kitiems lėčiau. Infekcija greičiau progresuoja tiems, kurie užsikrečia HCV vyresniame amžiuje, vartoja alkoholį, turi metabolinių sutrikimų ar vartoja kitus medikamentus. Jeigu žmogus serga lėtine hepatito C forma, pasveikti savaime jau neįmanoma. Tik ligos pradžioje, esant ūmiai ligos formai, gali būti vadinamasis savaiminis pasveikimas.

Kaip sužinoti ar esu užsikrėtęs hepatito C virusu?
Jei dėl hepatito C viruso infekcijos dar nesityrėte ir nesate iki galo tikri, ar nesergate, rekomenduojame dabar pat skirti kelias minutes ir atsakyti į pateiktus klausimus:
1.    Ar jums buvo perpilta kraujo ir (ar) kraujo komponentų, ar pats buvote kraujo donoru iki 1993 metų?
2.    Ar šiuo metu arba praeityje:

  • jaučiate nuolatinį silpnumą arba nuovargį, kurio priežasties negali paaiškinti jūsų šeimos gydytojas;
  • jums buvo atlikta chirurginių operacijų (taip pat – ir Cezario pjūvis) arba invazinių procedūrų;
  • darėtės tatuiruotę nevienkartiniais instrumentais;
  • dažnai keitėte seksualinius partnerius;
  • su asmeniu, kuris dažnai keitė seksualinius partnerius, lytiškai santykiavote be apsaugos priemonių;
  • buvote įkalintas (-a);
  • nors kartą vartojote švirkščiamųjų narkotikų;
  • esate ŽIV ar HBV nešiotojas (-a);
  • sergate hemofilija ar kitomis kraujo ligomis;
  • esate hemodializuojamas (-a);
  • jūsų šeimos nariui diagnozuotas hepatitas C;
  • jums yra padidėję kepenų fermentų (AST, ALT) rodikliai?

3.    Ar darbo metu jums dažnai tenka kontaktuoti su krauju, kraujo produktais arba adatomis (pavyzdžiui, dirbate gydymo įstaigoje, laboratorijoje, įkalinimo įstaigoje, kosmetikos, manikiūro/pedikiūro ar tatuiruočių salone, priklausomybės ligų centre ar nakvynės namuose)?

DĖMESIO! Jei bent į vieną šių klausimų atsakėte teigiamai, nerizikuokite savo ir artimųjų sveikata – nedelsdami išsitirkite dėl hepatito C.

Ar yra greiti testai, kurie nustato hepatitą C?
Taip yra. Jie nustato antikūnus prieš hepatito C virusą maždaug per 20 min. Jų galima įsigyti vaistinėse, internetinėse parduotuvėse. Gavus teigiamą HCV infekcijos greitojo testo rezultatą, žmogus turi būti tiriamas toliau, siekiant išsiaiškinti, ar tai aktyvi infekcija ar tai persirgtos HCV infekcijos žymuo.

Visais atvejais informaciją dėl gydymo suteikti ir sprendimus priimti gali tik gydytojas.

Atnaujinimo data: 2023-11-20