Kas yra hepatitas C?
Hepatitas - tai kepenų uždegimas. Hepatitas C - tai hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas. Hepatito C virusas užkrečia kepenų ląsteles, patekęs į jas per kraują. Hepatito C viruso sukeltas kepenų uždegimas gali būti ūmus ir lėtinis. Pastarasis yra pavojingas dėl savo komplikacijų: kepenų cirozės, kepenų vėžio ir kt.
Kokie hepatito C simptomai?
Simptomai gali pasireikšti 2 savaičių - 6 mėnesių laikotarpyje po užsikrėtimo. Dauguma (80 %) užsikrėtusiųjų hepatito C virusu nejaučia jokių simptomų ir perserga besimptome ligos forma. Tik 20 % suserga ūminiu geltiniu hepatitu, kuriam būdinga simptominė ligos eiga - bendras silpnumas, galvos svaigimas, apetito stoka, pykinimas, vėmimas, karščiavimas, pilvo skausmas, gali būti sąnarių ir raumenų skausmai. Vėliau pacientas pagelsta (gelta - odos ir akių obuolių pageltimas, tamsus šlapimas, pašviesėjusios (pilkos) išmatos), skauda dešinį šoną.
Pastaba: kiekvienam užsikrėtusiam HCV simptomai gali būti skirtingi ir priklausyti nuo to, kiek kepenys yra pažeistos viruso.
Ar iš karto po užsikrėtimo (po kontakto su sergančiu) atsiranda ligos simptomai?
Neiškarto. Yra inkubacinis laikotarpis, kuris gali trukti 14 - 180 dienų (vidutiniškai 45 dienas).
Kaip užsikrečiama hepatito C virusu?
Hepatito C virusu galima užsikrėsti per užkrėstą kraują ar jo produktus, per lytinius santykius (retai) ir užsikrėtusi nėščioji gali virusą perduoti gimdymo metu naujagimiui.
Kokie hepatito C viruso perdavimo keliai susiję su krauju?
Per kraują hepatito C virusas plinta nesterilių medicininių, chirurginių, odontologinių procedūrų metu, kuriose įranga naudojama pakartotinai ar yra netinkamai sterilizuojama; atliekant akupunktūrą, tatuiruotes, pedikiurą, manikiurą, veriant auskarus nesteriliais instrumentais; naudojantis užsikrėtusio asmens daiktais: pvz., dantų šepetėliu, skutimosi, pedikiūro, manikiūro reikmenimis; perpilant kraują ar jo produktus; švirkščiantis narkotikus ir/ar dalijantis panaudotomis adatomis, švirkštais, kitais reikmenimis (tamponėliais, servetėlėmis, filtrais ir pan.)
Kokia rizika užsikrėsti hepatitų C per lytinius santykius?
Hepatito C virusas plinta nesaugių lytinių santykių metu su užsikrėtusiu HCV asmeniu. Heteroseksualių (ypač monogaminių) lytinių santykių metu su užsikrėtusiu hepatitu C asmeniu HCV infekcija perduodama retai (rizika 5 %).
Didesnę riziką užsikrėsti hepatito C virusu lytinių santykių metu turi asmenys: kurie turi daug lytinių partnerių (daugiau nei 1 per 12 mėn.),
serga kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI),
anksti pradėję lytinį gyvenimą (iki 16 metų),
nenaudojantys prezervatyvų lytiniu santykių metu.
Ar visiems pavojingas hepatito C virusas?
Taip, visiems. Imlumas hepatito C viruso infekcijai yra visuotinas ir tai reiškia, kad niekas neturi imuniteto prieš šį virusą.Užkrato šaltinis - yra sergantis žmogus (gali būti žmogus užsikrėtęs, bet neturėti ligos simptomų, bet nuo tokio žmogaus taip pat galima užsikrėsti hepatito C virusu).
Kaip sužinoti, ar esi užsikrėtęs hepatito C virusu?
Reikia atlikti kraujo tyrimą. t.y. pirmiausia atlikti anti - HCV (antikūnų prieš hepatito C virusą) tyrimą. Juo nustatomi antikūnai prieš hepatito C virusą. Teigiamas atsakymas rodo, kad žmogus yra susidūręs su hepatito C virusu. Šie antikūnai atsiranda inkubacinio periodo pabaigoje, t.y. vidutiniškai po 1,5 - 2 mėn. po užsikrėtimo HCV. Anti - HCV kraujo serume išlieka visą gyvenimą, net ir tuo atveju, kai pacientas pasveiksta savaime ar po antivirusinio gydymo. Esant teigiamam anti - HCV tyrimui, žmogus turi būti tiriamas toliau, nes reikia patvirtinti (ar atmesti), ar žmogus serga lėtiniu hepatitu C - dažniausiai atliekamas kitas tyrimas: HCV - RNR tyrimas, kuris patvirtina paties viruso buvimą organizme.
Anti - HCV ir HCV - RNR yra mokami (jei tyrimą skiria šeimos gydytojas) ir nemokami, jei pagal indikacijas jį skiria gydytojas infektologas ar gastroenterologas).
Ką reiškia, kai kraujo serume randama anti - HCV?
Tai antikūnų prieš hepatito C virusą tyrimas. Tai buvusio ar esamo kontakto su HCV infekcija žymuo, kuris gali rodyti ūmią, lėtinę HCV infekciją ar persirgtą hepatitą C. Jei antikūnų buvo aptikta (tyrimas teigimas), tai nebūtinai reiškia, kad virusas vis dar yra organizme. Gali būti, kad imuninė sistema įveikė virusą, pašalino jį iš organizmo ir liko tik įrodymas, t.y. antikūnai, kad organizmas buvo susidūręs su infekcija (persirgtas VHC). Jei kartu su anti - HCV nustatoma ir HCV - RNR, tai interpretuojama kaip aktyvi HCV infekcija (ūmi ar lėtinė). Lėtinė HCV infekcija (lėtinis VHC) patvirtinama, jei paciento kraujyje HCV - RNR aptinkama ilgiau nei 6 mėnesius. Lėtinio hepatito C atveju, atliekami tolimesni tyrimai kepenų pažeidimo aktyvumo ir fibrozės laipsniui įvertinti (kepenų fermentų tyrimai, biopsija ir kt.), kuriuos paskiria ir vertina gydytojas. Žmogus užkrečiamas, jam reikalinga gydytojo infektologo konsultacija, tolesnis ištyrimas ir gydymas pagal indikacijas.
Kaip pasireiškia lėtinis hepatitas C?
Lėtinis hepatitas C – tai hepatito C viruso sukeltas ilgiau nei šešis mėnesius besitęsiantis kepenų uždegimas, galintis pasireikšti besimptome ligos forma ar nespecifiniais požymiais, nuolatiniu ar persistuojančiu aminotransferazių (ALT, AST) aktyvumo padidėjimu, aptinkama hepatito C viruso ribonukleo rūgštimi (HCV - RNR) kraujo serume, histologiniais kepenų pokyčiais, o ilgai progresuojant ligai polinkiu į kepenų cirozės formavimąsi bei kepenų ląstelių vėžio pasireiškimą. Lėtinė HCV infekcija kepenyse sukelia uždegimą ir kepenų randėjimą (fibrozę), per 20 - 40 metų liga gali progresuoti į kepenų cirozę. 60 - 70 % užsikrėtusiųjų HCV infekcija ligos simptomų nejaučia, tačiau, gali užkrėsti kitus. Nepalankūs veiksniai, nulemiantys lėtinės kepenų ligos progresavimą, yra vyresnis ligonio amžius (40 metų ir daugiau), vyriška lytis, didelė viruso koncentracija kraujyje, lėtinis alkoholizmas, koinfekcija su hepatito B virusu ir koinfekcija su ŽIV, nutukimas.
Kas atsitinka, jeigu hepatitas C progresuoja?
Užsikrėtus hepatito C virusu, nedidelė dalis (15 - 20 %) užsikrėtusiųjų pasveiksta savaime be jokio gydymo, tačiau daugumai (75 - 85 %) užsikrėtusiųjų išsivysto lėtinis hepatitas C, kuris per 20 metų 10 - 20 % žmonių progresuoja į kepenų cirozę bei 1 - 4 % išsivysto kepenų vėžys (hepatoceliulinė karcinoma).
Ar yra greiti testai, kurie nustato hepatitą C?
Taip yra. Jie nustato antikūnus prieš hepatito C virusą maždaug per 20 min. Jų galima įsigyti vaistinėse, internetinėse parduotuvėse. Gavus teigiamą HCV infekcijos greitojo testo rezultatą, žmogus turi būti tiriamas toliau, siekiant išsiaiškinti, ar tai aktyvi infekcija ar tai persirgtos HCV infekcijos žymuo.
Ar lėtinis hepatitas C gali būti išgydomas?
Taip. Skiriant lėtinio hepatito C gydymą siekiama sumažinti kepenų uždegimą ir fibrozės laipsnį, pašalinti virusą iš organizmo, kad jis nepažeistų kepenų ląstelių. Gydymo sėkmė priklauso nuo hepatito C viruso genotipo, kepenų pažeidimo laipsnio, organizmo reakcijos į skiriamą gydymą bei kitų veiksnių, apie kuriuos reikia klausti gydymą paskyrusio gydytojo. Lietuvoje virusinį hepatitą C gydo gydytojai gastroenterologai bei infekcinių ligų gydytojai.
Ar galima pasiskiepyti nuo virusinio hepatito C?
Deja, ne. Skiepų nuo hepatito C nėra.
Skiepai yra nuo virusinio hepatito B ir A.
Kam rekomenduojama pasitikrinti dėl virusinio hepatito C?