>

1. Kas yra epideminis parotitas?
Epideminis parotitas (kiaulytė) yra ūminė virusinė infekcinė liga, pasireiškianti seilių ir kitų liaukų uždegimu bei centrinės nervų sistemos pažeidimu, esant bendrai intoksikacijai.

2. Kas sukelia epideminį parotitą?
Epideminio parotito virusas, turintis RNR, Paramyxoviridae šeimos, Paramyxovirus genties narys, pagal antigenų sudėtį artimas paragripo virusui. Virusas gana atsparus išorinėje aplinkoje, kambario temperatūros sąlygomis gali išlikti iki 4 d., o neatsparus – aukštai temperatūrai, ultravioletinei spinduliuotei.

3. Kaip galima užsikrėsti epideminiu parotitu?
Vienintelis infekcijos šaltinis yra žmogus. Virusas perduodamas oro lašeliniu būdu arba per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusio asmens seilėmis. Galima užsikrėsti per namų apyvokos daiktus, ypač žaislus. Epideminis parotitas plinta vangiau negu vėjaraupiai, tymai, gripas, nes juo užsikrečia tik arti ligonio esantys žmonės.

4. Kas dažniausiai serga epideminiu parotitu?
Epideminiu parotitu dažniausiai serga vaikai nuo 2 iki 15 metų amžiaus, paskutiniais metais vis dažniau – paaugliai ir suaugusieji. Berniukai serga dažniau nei mergaitės. Praradęs imunitetą žmogus gali susirgti šia infekcija ir sulaukęs vyresnio amžiaus.

5. Kokie yra epideminio parotito infekcijos simptomai?
Infekcijos inkubacijos periodas įprastai trunka 15-18 dienų. Dažniausiai liga prasideda nestipriu karščiavimu ir vienos pusės paausio seilių liaukos patinimu. Vėliau kūno temperatūra pakyla iki 38-39 °C, sustiprėja negalavimas, atsiranda galvos ir raumenų skausmas, sutrinka miegas bei apetitas. Patinsta vienos arba abiejų pusių paausių seilių liaukos. Stiprėjant seilių liaukų uždegimui, stiprėja ir visi intoksikacijos simptomai, ryškėja būdingi seilių liaukų uždegimo požymiai – burnos sausmė, skausmas ausų srityje, stiprėjantis kramtant maistą.

6. Kuo man/mano vaikui pavojingas epideminis parotitas?
Epideminio parotito infekcija gali pažeisti lytines liaukas. Vienpusis sėklidžių uždegimas (orchitas) galimas 25-30 proc. parotitine infekcija susirgusių berniukų ar jaunų vyrų. Abipusis orchitas gana retas, pasitaiko 2 proc. ligonių, bet dėl to galimas vyriškas nevaisingumas. Taip pat gali būti pažeidžiamos mergaičių ir moterų kiaušidės, dėl ko moteris gali tapti nevaisinga.

7. Kaip gydomas epideminis parotitas?
Specifinių gydymo priemonių nėra, todėl infekcijai taikomas simptominis gydymas. Hospitalizacija yra būtina esant meningitui arba orchitui. Pajutus pirmuosius epideminio parotito simptomus rekomenduojame kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

8. Ar persirgus epideminiu parotitu susidaro imunitetas?
Po besimptomės ar klinikinės epideminio parotito infekcijos imunitetas įgyjamas visam gyvenimui.

9. Kaip apsisaugoti nuo epideminio parotito?
Imunizacija gyvąja susilpninta vakcina yra veiksmingiausia epideminio parotito profilaktikos priemonė. Vadovaujantis LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, skiriamos 2 epideminio parotito vakcinos dozės. Pirmoji dozė skiriama 15-16 mėn. amžiaus, antra – 6-7 metų amžiaus vaikams. Taip pat neskiepyti, nepilnai skiepyti (viena epideminio parotito doze) ar nežinantys savo skiepijimo būklės gali kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl galimybės pasiskiepyti MMR (tymų, raudonukės, epideminio parotito) vakcina. Įskiepijus dvi vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga.

10. Ar pasiskiepijus dvejomis MMR dozėmis yra tikimybė vis tiek susirgti epideminiu parotitu?
Asmuo pasiskiepijęs dvejomis MMR dozėmis net 9 kartus turi mažesnę tikimybę susirgti epideminiu parotitu nei neskiepytas asmuo. Tačiau jeigu pasiskiepijęs asmuo turi labai artimą ir ilgalaikį kontaktą su sergančiu epideminiu parotitu asmeniu, tikimybė susirgti padidėja, bet infekcija pasireiškia ženkliai lengvesne forma.

11. Ką daryti jei neprisimenu ar esu skiepytas nuo epideminio parotito?
Kreipkites į asmens sveikatos priežiūros įstaigą į savo pediatrą ar šeimos gydytoją dėl galimybės peržiūrėti vaiko ar savo ambulatorinę kortelę, skiepijimo pažymėjimą ar Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimą. Jeigu minėtuose dokumentuose nėra įrašo apie atliktą vakcinaciją nuo epideminio parotito, tuomet galima atlikti serologinius tyrimus, siekiant įvertinti asmenų imlumą.

12. Ar vakcina nuo epideminio parotito yra saugi?
Vakcina yra labai veiksminga ir saugi, tačiau esant nepakankamoms MMR vakcinos skiepijimo apimtims, vaikų kolektyvuose gali pasitaikyti epideminio parotito susirgimų ir/ar protrūkių.

13. Ar MMR vakcina sukelia nepageidaujamas reakcijas?
Vakcina nuo epideminio parotito, kaip ir visos kitos, gali sukelti nepageidaujamą reakciją (nors ji pasireiškia ne visiems žmonėms). Dažniausios MMR vakcinos sukeltos nepageidaujamos reakcijos yra paraudimas injekcijos vietoje ar/ir karščiavimas ³ 37,5 °C. Labai retai būna neryškūs tymų infekcijai būdingi klinikiniai požymiai: bėrimas, sloga, neintensyvus kosulys ir Kopliko dėmelės.

Atnaujinimo data: 2023-11-20