>

Kas yra blastocistozė?
Blastocistozė yra pirmuonių Blastocystis spp. sukelta infekcija. Blastocistos gali gyventi žmonių, naminių ir laukinių gyvūnų, paukščių, roplių, varliagyvių, žuvų ir tarakonų žarnyne.

Kas sukelia blastocistozę ?
Blastocistos –  mikroskopiniai organizmai (pirmuonys), kurie gyvena žmogaus žarnyne. Vis dar vyksta diskusijos ar tai pirmuonys, galintys sukelti virškinimo trakto pažeidimus, ar – dalis normalios žmogaus žarnyno mikrofloros, nes blastocistos randamos ir sveikų žmonių, ir asmenų, turinčių virškinimo trakto sutrikimų, išmatose.

Ar blastocistozė paplitusi ?
Blastocistos paplitusios visame pasaulyje. Dažniau užsikrečia žmonės, gyvenantys blogomis sanitarinėmis sąlygomis, be vandentiekio, kanalizacijos, nešvarioje aplinkoje, vartojantys užterštą vandenį ir maistą bei turintys ir prižiūrintys gyvūnus. Dažniau bastocistoze serga besivystančiose šalyse.

Kaip galima užsikrėsti blastocistoze?
Infekcijos šaltinis yra užsikrėtę gyvūnai ir žmonės, kurie su išmatomis išskiria blastocitas ir užteršia aplinką. Žmogus užsikrečia, kai cistos patenka per burną į žarnyną, dažniausiai per užterštą vandenį, maistą, rankas. Žarnyne parazitai pasidaugina ir su išmatomis pasišalina į aplinką.

Kas dažniau užsikrečia ir serga blastocistoze?
Asmenys, kurie užsikrėtę žmogaus imunodeficito virusu ir sergantys AIDS. Liga jiems pasireiškia lėtiniu viduriavimu.
Asmenys, kurių nusilpęs imunitetas dėl onkologinių ar kitų susirgimų.
Vaikai dėl imuninės sistemos nepakankamo išsivystymo.   
Asmenys, kurie augina ir prižiūri gyvūnus.
Keliautojai ir ypač keliaujantys po besivystančias šalis, kuriose kartais sunku pasirūpinti higiena,  saugiu maistu ir vandeniu.

Kokie yra ligos požymiai ?
Dauguma žmonių, kurių išmatose randama blastocistų neturi jokių ligos simptomų. Tačiau kartais blastocistos gali sukelti įvairius simptomus: nuo žarnyno funkcijos sutrikimo iki odos bėrimų. Dažniausiai pasitaikantys ligos simptomai yra viduriavimas ir pilvo skausmas. Taip pat gali būti vidurių užkietėjimas, išangės niežulys, gali sumažėti apetitas ir svoris, žarnyne kauptis dujos. Viduriavimas gali būti lengvas ar dažnas ir gausus, gali prasidėti ūmiai ar išsivystyti į lėtinį viduriavimą. Blastocistos nesiskverbia į žarnos gleivinės ląsteles, todėl žarnos sienelė nepažeidžiama, išmatose nebūna kraujo. Kartais ligoniams vystosi odos alerginiai bėrimai, ypač dilgėlinė (odos bėrimas niežtinčiomis pūslelėmis).

Kiek trunka ligos požymiai?
Blastocistos žarnyne gali gyventi savaites, mėnesius ar net metus.

Kaip liga diagnozuojama?
Blastocistos nustatomos tiriant išmatas per mikroskopą.  

Kaip liga gydoma?
Jeigu ligos simptomų nėra, gydymas – nereikalingas, tačiau jeigu ligonis viduriuoja, atsiranda kiti negalavimai, odos bėrimai, o išmatose randama daug ligos sukėlėjų, gali būti skiriamas gydymas.

Kaip galima apsisaugoti nuo blastocistozės?

  • Rankų higiena yra svarbiausia nespecifinės profilaktikos priemonė. Plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu privalu pasinaudojus tualetu, pakeitus sauskelnes, prieš valgant ar ruošiant maistą.
  • Vartoti tik švarų vandenį bei šviežią maistą.
  • Vaisius, uogas, daržoves prieš valgant kruopščiai nuplauti švariu vandeniu.
  • Keliaujant į šalis, kur vanduo ar maistas gali būti nesaugūs, vartoti  tik virintą vandenį bei termiškai apdorotą maistą. Daržoves, vaisius, uogas, indus plauti virintu vandeniu. Išpilstyti arba konservuoti gazuoti gėrimai, pasterizuoti vaisių gėrimai, karšta kava ir arbata yra saugūs gėrimai.

Atnaujinimo data: 2023-11-20