Blastocistozė yra žarnyno pirmuonių Blastocystis spp. sukelta parazitinė liga, kuri dažniausiai pasireiškia viduriavimu ir pilvo skausmu.

Sukėlėjas

Blastocystis spp. parazituoja žmogaus, naminių ir laukinių gyvūnų, paukščių, roplių, varliagyvių, žuvų ir tarakonų organizmuose. Blastocistos gyvena žmogaus žarnyne. Vis dar vyksta diskusijos, ar tai pirmuonys, galintys sukelti virškinimo trakto pažeidimus, ar dalis normalios žmogaus žarnyno mikrofloros, nes blastocistos randamos tiek sveikų žmonių, tiek asmenų, turinčių virškinimo trakto sutrikimų, išmatose.

Infekcijos šaltinis

Infekcijos šaltinis yra užsikrėtę gyvūnai, žmonės, kurie su išmatomis išskiria blastocistas. Įvairūs gyvūnai, ypač naminiai, kaip kiaulės ir šunys, yra svarbus šių pirmuonių šaltinis, nes jie gyvena arti žmogaus, todėl gali užkrėsti žmogų.

Užsikrėtimo keliai

Žmogus užsikrečia, kai blastocistos su užterštu vandeniu, maistu, nuo rankų patenka į burną ir žarnyną. Blastocistos gali būti perduotos žmogaus – žmogui, žmogaus – gyvūnui ir gyvūno – žmogui per maistą, vandenį, užterštą aplinką arba kontaktuojant su žmonių ar gyvūnų išmatomis.

Rizikos grupės:

  • Asmenys, dirbantys su gyvūnais;
  • Asmenys, gyvenantys socialinėse įstaigose (vaikų ugdymo, senelių globos įstaigos), kuriose sunku palaikyti asmens higieną;
  • Asmenys, dirbantys įstaigose (vaikų dienos priežiūros įstaigose ir kt.), kur dažniau susiduria su žmonių išmatomis;
  • Asmenys, keliaujantys į šalis, kuriose yra blogos sanitarinės gyvenimo sąlygos (nėra švaraus geriamo vandens, kanalizacijos, vandentiekio);
  • Asmenys, dirbantys ligoninėse;
  • Asmenys, atliekantys karinę tarnybą;
  • Asmenys, turintiems nusilpusią imuninę sistemą;
  • Asmenys, vartojantys šulinio vandenį, kuris gali būti užterštas po potvynių ar smarkių liūčių;
  • Asmenys, vartojantys užterštą ar nepakankamai gerai nuplautą maistą (lapinės salotos, daržovės, vaisiai, uogos ir kt.).

Paplitimas

Blastocystis spp. pirmuonis paplitęs visame pasaulyje. Jo sukeliama liga daugiausia žmonių serga vietovėse, kur blogos gyvenimo sąlygos, prasta asmens higiena, vartojamas užterštas vanduo ar maistas. Užsikrėtimas Blastocystis spp. sukėlėjais labiau paplitęs dienos priežiūros centruose, tarp asmenų, kurių veikla susijusi su naminiais ar laukiniais gyvūnais. Blastocistų paplitimas siekia apie 5–10 proc. išsivysčiusiose šalyse ir apie 50 proc. besivystančiose šalyse. Šia liga dažnai užsikrečia asmenys, keliaujantys į besivystančias šalis.

Ligos požymiai

Dauguma žmonių, kurių išmatose randama blastocistų, neturi jokių ligos simptomų. Tačiau kartais blastocistos gali sukelti žarnyno funkcijos sutrikimus, taip pat odos bėrimus. Dažniausiai pasitaikantys ligos simptomai yra viduriavimas ir pilvo skausmas. Taip pat gali būti vidurių užkietėjimas, išangės niežulys, gali sumažėti apetitas,  svoris, žarnyne kauptis dujos. Viduriavimas gali būti lengvas ar dažnas ir gausus, gali prasidėti ūmiai ar išsivystyti į lėtinį viduriavimą. Kartais ligoniams pasireiškia odos alerginiai bėrimai, ypač dilgėlinė (odos bėrimas niežtinčiomis pūslelėmis).

Profilaktika

  • Asmens higiena: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu pasinaudojus tualetu, pakeitus sauskelnes, prieš valgant ar ruošiant maistą, po kontakto su gyvūnais.
  • Vartoti tik švarų vandenį bei šviežią maistą.
  • Vaisius, uogas, daržoves prieš valgant kruopščiai nuplauti švariu vandeniu.
  • Keliaujant į šalis, kur vandens tiekimas gali būti nesaugus, gėrimui vartoti tik virintą vandenį bei termiškai apdorotą maistą. Daržoves, vaisius, uogas, indus plauti virintu vandeniu. Išpilstyti arba konservuoti gazuoti gėrimai, pasterizuoti vaisių gėrimai, karšta kava ir arbata yra saugūs gėrimai.

 

Informacijos šaltinis

https://www.cdc.gov/dpdx/blastocystis/index.html

 

Atnaujinimo data: 2024-10-22