Paskiepykite vaikus prieš išleisdami į mokyklą!

Pavasaris – tinkamiausias laikas pasirūpinti mokinių ir būsimų pirmokų sveikatos pažyma, kurią iki rugsėjo 15 d. kasmet reikia pristatyti į savo mokyklą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai ragina neatidėlioti vizito pas savo šeimos gydytoją, o jo metu nepamiršti ir skiepų bei mėginio dėl tuberkuliozės. Visi skiepijimai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra nemokami.

6 – 7 m. amžiaus vaikus, prieš pradedant lankyti mokyklą, rekomenduojama paskiepyti dviem vakcinomis. Pirmoji apsaugos nuo keturių ligų: difterijos, stabligės, kokliušo ir poliomielito. Antroji – nuo trijų: tymų, raudonukės ir epideminio parotito. Skiepijimas vienu metu nuo kelių ligų yra patikrintas laiko ir mokslinių tyrimų. Toks skiepijimas yra saugus ir užtikrina pakankamą apsaugą nuo visų ligų, nuo kurių yra skiepijama.

Paskiepyti vaikus prieš išleidžiant į mokyklą yra svarbu ir dėl to, kad į naujus kolektyvus susiburia labai skirtingi vaikai, kurie galbūt nešioja skirtingų ligų sukėlėjus. Be to, mokykloje, atsiradus nors vienam infekcijos atvejui, yra labai geros sąlygos jam išplisti.

Primename, kad visiems 7 m. amžiaus vaikams ir visiems tuberkuliozės rizikos grupei priklausantiems vaikams (neskiepyti dėl tuberkuliozės, bendraujantys su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, dažnai sergantys peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis ir kiti) kasmet turi būti atliekami patikrinimai dėl tuberkuliozės, tuberkulino diagnostiniu testu (atliekant Mantu mėginį). Šie tyrimai asmeniui taip pat nekainuoja.

11 metų mergaitėms rekomenduojama pasiskiepyti nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos. Patogiausia tai padaryti, taip pat kreipiantis pažymos į mokyklą.

ŽPV virusas gali sukelti ne tik gimdos kaklelio vėžį, veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimus ikivėžinius ar vėžinius susirgimus. 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų nulemia žmogaus papilomos virusas. ŽPV vakcinos efektyvumas sietinas su vakcinos vartojimu iki galimo sąlyčio su virusu, todėl ankstyvas skiepijamųjų amžius yra labai svarbus rodiklis.

Prieš mokyklą 15 – 16 m. paaugliams rekomenduojama atnaujinti apsaugą nuo difterijos, stabligės ir kokliušo, nes po paskutiniojo skiepo jau būna praėję 10 metų ir suformuotas imunitetas gali būti išblėsęs. Pastaruoju metu paaugliai gana dažnai serga kokliušu. Nors jiems ši liga praeina lengvai, bet tai gali būti papildomas šaltinis užkrėsti kitus, kurie nėra atsparūs kokliušui ir gali sirgti sunkiai.

Rizikos grupių vaikams rekomenduojama pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos. Šie skiepai taip pat yra nemokami, tačiau griežčiau nustatyta, kokiomis ligomis sergantiems vaikams tai galima atlikti. Papildomos informacijos suteiks šeimos gydytojas.

Primename, kad patogiausias ir saugiausias būdas apsisaugoti nuo sunkiausių užkrečiamųjų ligų yra planiniai skiepijimai pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Vakcinos, numatytos šiame kalendoriuje, suteikia geriausią įmanomą apsauga nuo užkrečiamųjų ligų, tada, kai to labiausiai reikia.

Vaikams gali būti atliekami ir kiti – papildomi skiepai, kurie kol kas nefinansuojami valstybės biudžeto lėšomis. Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ir aktyviai prašyti konsultacijos.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 84; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-04-13