Greito ŽIV testo aprašymas

  •     Tai vienkartinis testas atliekamas namų sąlygomis - iš vieno kraujo lašelio (iš piršto).
  •     Atsakymas per 1 minutę.
  •     Nustato žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV 1 ir ŽIV 2) antikūnus.
  •     Įsigijus testą, galima jį atlikti savarankiškai, pvz., namuose.
  •     Testo atlikimui nereikia jokių papildomų priemonių ar instrumentų (visos priemonės testui atlikti yra rinkinyje).
  •     Paslaugų "pasitikrink pats" prieinamumo didinimas šalyse rekomenduojamas Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos.

 

Kas yra ŽIV testas?
 
Tai tyrimas, kuris nustato, ar žmogus užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV).

Kokie gali būti tyrimai dėl ŽIV?
 
Tyrimai dėl ŽIV gali būti laboratoriniai bei atliekami greitais testais kai nereikalinga laboratorinė įranga. Laboratoriniams tyrimams dažniausiai imamas kraujas iš venos, o greitiesiems testams užtenka kraujo iš piršto. Atliekant tyrimą greitais testais, atsakymas gaunamas per kelias minutes. Tuo tarpu tyrimų dėl ŽIV atsakymų, kurie atliekami laboratorijose iš veninio kraujo, reikia palaukti kelias valandas.
  
Kas yra ŽIV antikūnų testas (tyrimas)?
 
Antikūnų testas yra vienas iš tyrimų dėl ŽIV infekcijos. Juo nustatoma, ar žmogaus kraujyje yra antikūnų prieš ŽIV. Jis parodo, ar asmuo yra infekuotas žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Kai ŽIV patenka į žmogaus organizmą, susidaro specifiniai antikūnai (antikūnai – tai organizmo atsakas į infekciją). Taigi, jei žmogaus kraujyje yra ŽIV antikūnų, tai ženklas, kad jis infekuotas ŽIV.
 
Kas yra greitieji ŽIV testai?
 
Tai testai, su kuriais atliekamas tyrimas dėl ŽIV ir kuriems nereikalinga laboratorinė įranga. Greitojo testo privalumas yra tas, kad atsakymas gaunamas per kelias minutes. Greitieji testai yra vienkartiniai ir gali būti savikontrolės ir skirti sveikatos priežiūros specialistams. savikontrolės greitųjų ŽIV testų galima įsigyti vaistinių tinkluose ar e-parduotuvėse. Greituoju testu gavus teigiamą rezultatą, būtina šį rezultatą patvirtinti kitu tyrimo metodu, todėl reikia nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Patvirtinamieji tyrimai atliekami tik sveikatos priežiūros įstaigos laboratorijoje.

Kada anksčiausiai ŽIV infekciją po užsikrėtimo galima nustatyti?

Nedelsiant po rizikingo kontakto, ar užsikrėtėte ŽIV, tiriant kraują ar kitus biologinius organizmo skysčius nustatyti negalima, kadangi visos infekcinės ligos turi inkubacinį (sin. lango) periodą. Organizmui susidūrus su virusu, reikia laiko, kad pasigamintų antikūnai prieš ŽIV. Tas laikotarpis kol pasigamina pakankamas kiekis antikūnų ir juos galima nustatyti ir vadinamas lango periodu. ŽIV infekcijos lango periodas vidutiniškai trunka 3 savaites. Daugumai (maždaug 97 %) žmonių pakankamai antikūnų prieš ŽIV atsiranda po 3–12 savaičių po užsikrėtimo. Atliekant testą moderniais kombinuotais ketvirtos generacijos testais, kuriuose naudojami ŽIV antikūnų ir antigeno (p24) derinys,  ŽIV infekciją galima nustatyti anksčiau, t. y. po 13–42 dienų po užsikrėtimo. Antigenas kraujyje atsiranda keliomis dienomis anksčiau nei ŽIV antikūnai.   

Ką reiškia neigiamas ŽIV testo (tyrimo) rezultatas?

Neigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad tyrimo metu neaptikta jokių ŽIV infekcijos žymenų (nei antikūnų nei antigeno). Tačiau dėl ŽIV infekcijos inkubacinio periodo rekomenduojama tyrimą pakartoti po trijų mėnesių. Neigiamas atsakymas nereiškia, kad žmogus ir toliau gali elgtis neatsakingai / rizikingai. Tai labai tinkamas laikas, kai reikia pamąstyti apie savo rizikingą elgseną, kuri galėjo tapti ŽIV infekcijos perdavimo priežastimi.
 
Ką reiškia teigiamas ŽIV testo (tyrimo) rezultatas?

Teigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad rasti ŽIV antikūnai (ir / ar antigenas) ir tiriamasis galbūt yra infekuotas ŽIV. Tyrimas turi būti kartojamas ir ŽIV infekcijos diagnozė turi būti patvirtinta. Diagnozės patvirtinimui atliekami kiti – ŽIV diagnozę patvirtinantys ar atmetantys laboratoriniai tyrimai. Pastariesiems tyrimams kraujas imamas iš venos. Jeigu patvirtinamųjų tyrimų rezultatas teigiamas, reiškia, žmogus tikrai užsikrėtęs ŽIV ir gali užkrėsti virusu kitus. Toks žmogus turėtų būti siunčiamas pas gydytoją infektologą, kuris vykdys tolesnę ŽIV ligos stebėseną bei skirs antiretrovirusinius vaistus (tik receptiniai).

Ar teigiamas ŽIV testo (tyrimo) atsakymas reiškia, kad sergu AIDS?

Ne. Tai nereiškia, kad sergate paskutine ŽIV ligos stadija – AIDS (akvizitinis imunodeficito sindromas). Nes AIDS vystosi  palaipsniui progresuojant ŽIV infekcijai. AIDS diagnozę nustato ne testas, o gydytojo apžiūra ir kiti jo paskirti tyrimai ŽIV infekuotam pacientui.

Ar gali būti neaiškus ŽIV testo (tyrimo) rezultatas?

Gali. Neaiškus testo rezultatas rodo, kad negali būti patvirtinta, jog ŽIV antikūnų (ar antigenas) organizme yra arba jų nėra. Tokio testo rezultato priežastys gali būti specifinės (pvz., tyrimas atliekamas ŽIV infekcijos „lango“ periodu) ir nespecifinės (pvz., rezultatams turi įtakos žmogaus sveikata ar būklės: nėštumas, autoimuninės, reumatinės ligos, vėžiniai susirgimai ir kt.). Rezultatą reikia aptarti su gydytoju ir nuspręsti, kada testą reikia pakartoti.

Ar galima pasitikrinti dėl ŽIV nesilankant gydymo įstaigoje?

Taip. Vaistinėse ar e-parduotuvėse galima įsigyti greitus savikontrolės ŽIV testus ir savo namuose patiems atlikti tyrimą dėl ŽIV, sifilio ir kitų infekcijų. Atliekant greitą ŽIV testą namuose naudojamas kraujas iš piršto. Atliekant ŽIV savikontrolės testą namų sąlygomis būtina labai atidžiai perskaityti instrukciją. Gavus teigiamą testo rezultatą būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
 
Jei mano ŽIV testo (tyrimo) rezultatas neigiamas, ar tai reiškia, kad mano partneris taip pat yra neinfekuotas ŽIV?

Ne. Jūsų ŽIV testo rezultatas parodo tik tai, kad Jūs neužsikrėtęs ŽIV. Neigiamas testo rezultatas neatsako į klausimą, ar Jūsų partneris turi ŽIV. ŽIV nebūtinai užsikrečiama per kiekvieną rizikingą (lytinį, bendro narkotikų vartojimo ir kt.) kontaktą. Todėl Jūsų pasitikrinimas dėl ŽIV negali būti suvokiamas kaip būdas sužinoti, ar Jūsų partneris yra infekuotas.
 
Aš pastojau, ar man būtina pasitikrinti dėl ŽIV?

Taip. Tai rekomenduojama. Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, nėščiosios dėl ŽIV nemokamai tiriamos pirmą ir trečiąjį nėštumo trimestrą. Tyrimas savanoriškas. Jį apmoka ligonių kasos. Jei nėščiosios ŽIV tyrimo rezultatas teigiamas, tai reiškia, kad nėštumo ir gimdymo metu ar maitinant krūtimi, kūdikis gali būti užsikrėstas. Tačiau nėščioji gali pasirūpinti, kad būtų sumažintas pavojus jos kūdikiui užsikrėsti ŽIV:

nėštumo laikotarpiu vartoti antiretrovirusinius vaistus, kuriuos skiria gydytojas; pasitarti su gydytojais, kaip rekomenduojama gimdyti (ar natūraliai, ar atliekant Cezario pjūvį); susilaikyti nuo maitinimo krūtimi.
Taip pat svarbu, kad iš karto po gimdymo naujagimis gautų profilaktinį antiretrovirusinį gydymą. Visos šios priemonės ŽIV perdavimo riziką sumažina iki 2 procentų.
 
Jei noriu tapti kraujo donoru ir duosiu kraujo, ar jis bus tikrinamas dėl ŽIV?

Taip, kraujas bus privalomai tikrinamas. Esant teigiamam rezultatui, toks kraujas brokuojamas ir utilizuojamas. Žmogui, davusiam kraują, yra pranešamas teigiamas tyrimo dėl ŽIV rezultatas ir jis nukreipiamas tolesnėms gydytojų konsultacijoms ŽIV infekcijos patvirtinimui arba atmetimui.
 
Ar būtina atlikti ŽIV testą (tyrimą) norint keliauti ar dirbti svečioje šalyje?

Kai kurios šalys, ŽIV infekuotų asmenų į šalį neįsileidžia arba reikalauja, kad asmuo įrodytų, jog nėra infekuotas prieš išduodant vizą ar leidimą dirbti. Lietuva, asmenims norintiems gauti šalies vizą, jokių apribojimų dėl ŽIV netaiko.       
                           

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-11-21