BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Atsakymai apie skiepus

  • Ar skiepijatės pats ir skiepijate vaikus nuo užkrečiamųjų ligų?

Vakcina yra laikoma saugiausia ir patikimiausia apsauga nuo gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų (infekcijų). Pasaulio sveikatos organizacija duomenimis, vakcinos kasmet išsaugo du milijonus gyvybių.

Skiepai nuo užkrečiamųjų ne tik apsaugo patį pasiskiepijusį asmenį, tačiau sudaro kolektyvinę apsaugą, t. y. paskiepijus pakankamą kiekį visuomenės narių, liga suvaldoma ir nebeplinta. Tuo pačiu sudaromos galimybės saugiai jaustis tiems asmenims, kurie dėl sveikatos būklės negali būti skiepijami. Tačiau ligos niekur nedingsta, sumažėjus kolektyviniam imunitetui iškyla grėsmė ligoms plisti.

Viešoje erdvėje (internete, spaudoje ir pan.) galima rasti nemažai informacijos apie skiepų žalą. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad ši informacija gali būti moksliškai nepagrįsta. Valstybėje rūpinantis gyventojų sveikata ir sudarant skiepijimo kalendorius, vadovaujamasi tik mokslu grįsta informacija, kuri šiuo metu teigia, kad vakcinų nauda yra neabejotina, nepageidaujamos reakcijos į vakcinas, tokios paraudimas, karščiavimas, gali pasireikšti. Tačiau laikoma, kad skiepų teikiama nauda sveikatai yra nepalyginamai didesnė už galimą žalą.

Vaikystėje pasiskiepijus nuo ligų, įtrauktų į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, nuo kai kurių ligų būtina pakartotinai pasiskiepyti ir suaugus. Pavyzdžiui, nuo difterijos ir stabligės suaugusiems žmonėms rekomenduojama skiepytis kas dešimt metų nuo paskutinio atlikto skiepo. Be to, yra ligų, nuo kurių rekomenduojama skiepytis kasmet, pavyzdžiui, gripas. Kadangi Lietuvoje yra gausu erkių, rekomenduojama skiepytis ir nuo erkinio encefalito. Visus skiepijimo klausimus reikėtų aptarti su savo šeimos gydytoju.  

 

  • Ar skiepijatės prieš kelionę į užsienio šalis, kuriose registruojamas didelis sergamumas užkrečiamosiomis ligomis?

Vykstant į įvairias pasaulio šalis, kuriose registruojamas didelis sergamumas tam tikromis užkrečiamosiomis ligomis, rekomenduojama pasiskiepyti. Paprastai keliautojai skiepiami nuo geltonojo drugio, vidurių šiltinės, hepatitų A ir B, poliomielito, meningokokinės infekcijos, tymų, raudonukės, difterijos, stabligės ir kt.

Planuojant kelionę rekomenduojama kreiptis į savo gydytoją ir aptarti sergamumą užkrečiamosiomis ligomis šalyje, į kurią planuojama vykti.  Priklausomai nuo šalies, gydytojas rekomenduos atitinkamus skiepus. Į gydytoją rekomenduojama kreiptis ne vėliau kaip likus mėnesiui iki kelionės, nes imunitetui susidaryti dažnu atveju prireikia ne vienos savaitės. Atkreipiame dėmesį, kad į kai kurias šalis be tarptautinio skiepijimo pažymėjimo, kuriame nurodyta skiepijimo būklė, neįleidžiama.  

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-08-06