Tauragės apskritis

KOVO 24-OJI PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

Pasaulio sveikatos  organizacijos (PSO) sprendimu kovo 24 d. minima tarptautinė tuberkuliozės (TB) diena. Tuberkuliozė – tai gyvybei grėsminga lėtinė infekcinė liga, pirmiausiai pažeidžianti plaučius. Ligą sukelia tuberkuliozės mikobakterijos.

Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu keliu, tai reiškia, kad pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis į aplinką tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti šių bakterijų. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze.

Susirgti labiau rizikuoja asmenys, kurių prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, turi žalingų įpročių. Dėl šių priežasčių nusilpsta imuninė sistema ir žmogus tampa pažeidžiamas Tai plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, stipriai susijusi su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis, tokiomis - kaip skurdas, nedarbas, alkoholizmas, narkomanija ŽIV/ AIDS, nepakankama tuberkuliozės profilaktika, pavėluota diagnostika.

Tuberkuliozė yra viena svarbiausių infekcinių ligų, kurios plitimo stabdymas yra vienas iš pagrindinių Pasaulio sveikatos organizacijos uždavinių. Problemą didina ir tai - kad, daugėja atsparių tuberkuliozės sukėlėjų žinomiems vaistams.

 

Sergančių tuberkulioze Tauragės apskrityje pernai buvo daugiau

 

Tauragės apskrityje 2016 m. užregistruoti 46 atviros plaučių tuberkuliozės atvejai (rodiklis 3,32 atvejai/10 tūkstančių gyventojų) 2015 m. – 37 atvejai. Lietuvoje 2016 m. – 952 atvejai (rodiklis - 4,60 atv./10 000 tūkst. gyventojų), 2015 m. – 920 atvejų.

Siekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir pradėti gydymą, Lietuvoje kasmet valstybės lėšomis turi būti atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus vaikams ir vaikams, priklausantiems rizikos grupėms. Tauragės apskrityje 2016 metais tuberkulino testu buvo patikrinti 1628 vaikai (68 proc.) Teigiamas tuberkulino mėginys nustatytas 9.5 proc. vaikų, du trečdaliai vaikų, kuriems nustatytas teigiamas mėginys buvo nusiųsti konsultuotis pas specialistą, tačiau tuberkuliozės diagnozė nebuvo patvirtinta. Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų amžiaus, dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pagrindinė profilaktikos priemonė - skiepai. Lietuvoje nuo tuberkuliozės skiepijami naujagimiai 2-3 dieną po gimimo.

Primename, kad reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, jeigu vargina -  sunkus kosulys, trunkantis tris ir daugiau savaičių, kraujo ar skreplių atkosėjimas, naktinis prakaitavimas, karščiavimas, šaltkrėtis, silpnumas ar nuovargis, apetito stoka, svorio kritimas. Kuo ankščiau bus nustatyti tuberkulioze sergantys asmenys, tuo mažesnė tikimybė susirgti sunkesne forma ar užkrėsti kitus. Atminkite - negydoma tuberkuliozė gali būti mirtinai pavojinga.

 

Verginija Maziliauskienė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Tauragės departamento

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Tel. Nr. 8 446 72 365

El. p. verginija.maziliauskiene@nvsc.lt

 

 

Rima Šimkuvienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Tauragės departamento

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja

Tel. Nr. 8 446 62 876

El. p. rima.simkuviene@nvsc.lt

Paskutinė atnaujinimo data: 2017-03-24