BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Žmogaus papilomos viruso infekcijos vakcina – gimdos kaklelio vėžio profilaktikos priemonė

Data

2017 04 28

Įvertinimas
1
29fc89dcffb6e1ce97a87b6156acd676.jpg

Moterų mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nuo 90 iki 100 proc. moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu, yra infekuotos žmogaus papilomos virusu (ŽPV), o iš sveikų moterų šią infekciją gimdos kaklelyje turi 5 – 20 proc. ŽPV suserga gana jaunos moterys – dauguma būdamos 30 – 60 metų amžiaus. Rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu didėja, kai lytiniai santykiai pradedami iki 18 metų ir daugėjant lytinių partnerių skaičiui.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento specialistai primena, kad veiksmingiausia priemonė siekiant apsisaugoti nuo ŽPV ir jo sukeltų ikivėžinių, vėžinių susirgimų yra vakcina. Svarbu laiku pasiskiepyti, nes ŽPV vakcinos efektyvumas yra žymiai didesnis, jeigu nebuvo sąlyčio su ŽPV.

ŽPV – virusinė, dažniausiai lėtinė liga, kuri veikiama įvairių rizikos veiksnių, sukelia įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus. Taip pat ši infekcija sukelia ikivėžinius ar vėžinius susirgimus. Moksliniais tyrimais patvirtintas ryšys tarp didelės onkogeninės rizikos ŽPV tipų (16, 18 ir kt.) ir gimdos kaklelio vėžio. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad 16 ir 18 tipų ŽPV lemia apie 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų.

Primename, kad pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. ŽPV vakcina skiepijamos 11 metų mergaitės (tos, kurioms įsakymo įsigaliojimo dieną buvo 11 arba 11 metų sukanka vėliau, t. y. gimusios po 2004 m. rugsėjo 1 d.). ŽPV vakcinos itin saugios, sudėtyje nėra gyvų virusų ar viruso nukleininės rūgšties. Skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis. Šios vakcinos sužadina veiksmingą apsaugą ne tik nuo tų ŽPV tipų, kurių yra vakcinų sudėtyje, bet ir nuo tų, kurių vakcinos sudėtyje nėra (pavyzdžiui sukelia kryžminį imunitetą 31 ŽPV tipui).

Įskiepijus ŽPV vakciną, užkertamas kelias lėtinei ŽPV infekcijai išsivystyti, tuo pačiu tos infekcijos sukeltiems ikivėžiniams pokyčiams ir gimdos kaklelio vėžio išsivystymo galimybei. ŽPV vakcina leidžia kompleksiškai spręsti gimdos kaklelio vėžio profilaktikos ir kontrolės klausimus.

 

 

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus
Vyr. specialistė Vasarė Ambraitė
Tel. (8 5) 264 9663
El. p. [email protected]
 

Kontaktai žiniasklaidai 
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected] 

Morguefile.com nuotrauka