Žiema - dirbtinės saulės sezonas. Kokius pavojus skleidžia soliariumų lempos?

Data

2017 12 18

Įvertinimas
0
solarium-2017.jpg

Iki soliariumų atsiradimo saulės šviesa buvo vienintelis odos įdegį galintis sukelti gamtinis reiškinys, tačiau 1975 metais vokiečių inžinierius Friedrich Wolff užpatentavo soliariumus. Iš pradžių soliariumai nebuvo labai paklausūs ir jais naudojosi tik labai maža dalis žmonių. Tačiau nuo 1980 metų susidomėjimas dirbtine saule pradėjo sparčiai augti. 2000 metais atliktas tyrimas parodė, kad 60 proc. Šiaurės Europos 15-59 metų amžiaus gyventojų bent kartą naudojosi soliariumų paslaugomis. Atliktų tyrimų duomenimis, soliariumų paslaugomis daugiausiai naudojasi moterys, ypač jaunesnio amžiaus.

Nors žmogus didelį kiekį ultravioletinių spindulių (UV) paprastai gauna iš saulės, tačiau atsiradę soliariumai, tapo papildomu UV šaltiniu. Pasaulio sveikatos organizacija soliariumus įvardija, kaip paslaugą, keliančią itin didelį susirūpinimą. Lietuvoje soliariumų veikla yra reglamentuojama teisės aktais. Jų laikymąsi kontroliuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras išduodamas leidimus-higienos pasus soliariumų paslaugų veiklai ir vykdydamas vėlesnę soliariumų paslaugas teikiančios įmonės kontrolę.

 

Ar soliariumų privalumai tikrai verti rizikos?

Teigiama, kad soliariumų naudojimas 44 proc. padidina beta-endorfino kiekį organizme, tai sukelia atsipalaidavimo ir euforijos pojūčius bei gerina savijautą. Soliariumai, kurie naudoja UV-B spinduliuotę skatina vitamino D gamybą. Vitaminas D svarbus mažinant širdies ligų, gliukozės reguliavimo sutrikimų, vėžio riziką. Tačiau moksliškai įrodyta, kad soliariumai yra viena svarbiausių priežasčių odos vėžio (melanomos) atsiradimui. Odos vėžys yra siejamas su žmogaus genetikos pokyčiais, kai UV spinduliuotė prasiskverbia į epitelio ląsteles ir pažeidžia dezoksiribonukleino rūgštį (DNR).

Atlikti tyrimai rodo, kad tamsesnė odos spalva, besinaudojančių soliariumais moterų nuomone, suteikia lieknumo įvaizdį, taip pat sumažina apgamų ir spuogų matomumą ant odos. Tačiau tai tik optinė iliuzija, išnykus įdegiui dažnai išryškėja pigmentinės dėmės, o piktnaudžiavimas dirbtine saule sukelia ankstyvą odos senėjimą.

Tam tikros odos ligos, kaip keratozė, psoriazė, egzema ir spuogai, gali būti gydomos UV-B šviesos terapija. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį, kad DNR pažeidimai atsiranda jau nuo mažos UV spinduliuotės dozės, kai dar nėra paraudimų, todėl sunku įvertinti, kada oda jau pažeista.

 

Kenksminga net ir nedidelė dirbtinės saulės dozė

Pasaulyje 2012 metais buvo nustatyta net 230 000 naujų melanomos atvejų, kurie vėliau sukėlė virš 55 000 žmonių mirčių. Atlikti tyrimai rodo, kad žmonėms, kurie bent kartą per gyvenimą naudojosi soliariumais, net 20 proc. padidėja melanomos išsivystymo tikimybė, nei žmonėms, kurie niekada nesinaudojo soliariumais. O kai soliariumais naudojasi 35 metų ir jaunesni asmenys melanomos rizika padidėja net 59 proc.

 

Asmenų grupės, turinčios padidintą riziką odos vėžiui:

 • linkę strazdanoti;
 • turintys odą, kuri greit nudega saulėje;
 • vaikystėje buvo sunkiai nudegę saulėje;
 • turintys daug apgamų;
 • vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus (preparatus) (pvz.: antibiotikai, antidepresantai, sulfanilamidai, diuretikai, psoralenai, vitaminas A, retinoidai, vaistai diabetui, grybelinių susirgimų gydymui, kontraceptiniai preparatai ir kt.);
 • nėščios moterys;
 • naudojantys kosmetiką;
 • turintys nusilpusią imuninę sistemą;
 • asmenys, sergantys odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis);
 • buvo gydyti dėl aktininės keratozės ar odos vėžio;
 • turintys piktybinių ar priešpiktybinių odos pažeidimų;
 • nepadarę 48 val. pertraukos nuo paskutinio dirbtinės saulės vonių seanso;
 • turintys širdies stimuliatorius ar transplantuotus organus.

 

Teisinis soliariumų reguliavimas Lietuvoje

Lietuvoje soliariumų veiklą griežtai reglamentuoja – Lietuvos higienos norma HN 71:2009 „Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“. HN 71:2009  nustatyti reikalavimai soliariumų patalpų įrengimui, įrangai, patalpų priežiūrai, paslaugų teikėjams, informacija paslaugų naudotojams ir apribojimai klientams. Lietuvoje soliariumų veikla apribojama, šiomis priemonėmis:

 • pirmą kartą naudojantis soliariumu neturi būti viršytas 10 min. naudojimosi laikas;
 • asmenims turintiems I-ojo ir II-ojo tipo odą būtina sumažinti pirmojo soliariumu naudojimosi karto trukmę per pusę;
 • soliariumų negalima naudotis dažniau nei du kartus per savaitę ir ne daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus;
 • tarp dviejų deginimosi seansų turi būti daroma ne mažesnė kaip 48 val. pertrauka;
 • po deginimosi soliariume negalima tą pačią dieną degintis saulėje.

Lietuvoje, siekiant sumažinti neigiamą soliariumų poveikį, soliariumo paslaugų teikimas jaunesniems nei 18 metų amžiaus žmonėms griežtai draudžiamas.

 

Kaip soliariumų veiklą reglamentuoja kitos šalys?

Kanadoje, Čilėje, Kolumbijoje, Slovėnijoje ir JAV draudžiama reklamuoti ir kitaip skatinti soliariumų naudą žmonių sveikatai. 2016 metais Australijoje uždraudus soliariumų paslaugos reklamą ir nustačius 18 metų amžiaus cenzą, soliariumo paslaugų naudojimas sumažėjo daugiau nei per pusę. Soliariumų naudojimosi amžiaus cenzą turi ir Austrija, Belgija, Prancūzija, Vokietija, Islandija, Italija, Izraelis, Norvegija, Portugalija ir Ispanija. Kai kurios Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstijos taip pat turi soliariumų naudojimo amžiaus cenzą, sudarant išlygą, kad neatitinkantis amžiaus cenzo pilietis paslaugomis gali naudotis tik gavus raštišką tėvų sutikimą. Apribojimus naudotis soliariumais tam tikroms rizikos grupės žmonėms yra nusistačiusi Italija, kurioje soliariumais draudžiama naudotis nėščioms moterims ir žmonėms, kurie turi pirmo tipo jautrumo odą. Prancūzijoje ir kai kuriose JAV valstijose soliariumų paslaugos yra licencijuojamos – tik patikrinus soliariumų atitikimus teisės aktų reikalavimams yra išduodamas leidimas teikti paslaugas. Dauguma pasaulio šalių reikalauja naudotis akių apsaugos priemonėmis. Kita itin pasiteisinusi prevencijos priemonė – nesveikų produktų kaip tabako gaminių, alkoholio apmokestinimas, todėl 2010 metais JAV Paramos tarnyba nustatė 10 proc. paslaugos kainos mokestį teikiantiems soliariumų paslaugas. 2009 metais Brazilija tapo pirmoji valstybė uždraudusi soliariumų prekybą ir paslaugas, vienintelis legalus UV prietaisų naudojimas liko tik ligoninėse medicininiais tikslais.

 

 

Vilniaus departamento

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyr. specialistas

Edgaras Acus

Tel. (8 5) 264 9674

El. p. [email protected]

 

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected]