Vilniuje – mirties nuo meningokokinės infekcijos atvejis

Data

2018 03 21

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento duomenimis, pernai meningokokinė infekcija nustatyta 81 Lietuvos gyventojui, iš jų 40 vaikų iki penkerių metų. 11 asmenų mirė nuo šios ligos, iš jų 5 vaikai iki penkerių metų. Vilniaus mieste 2017 metais 24 asmenys, tarp jų 8 vaikai iki trejų metų, sirgo meningokokine infekcija, 7 iš susirgusiųjų mirė. Vilniaus mieste 2018 metais nustatytas pirmas mirties atvejis nuo meningokokinės infekcijos dviejų metukų neturinčiam vaikui.

Kaip atpažinti, ar kūdikiui meningokokinė infekcija?

Melsvai rausvas odos bėrimas, kuris yra išskirtinis meningokokinės infekcijos susirgimo požymis, dažnam ligoniui prasideda ne iš karto, todėl raginama nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą pastebėjus bent kelis melsvai rausvus spuogelius, lydimus peršalimo reiškinių. Kūdikis ar vaikas yra mieguistas, vangus, net ir žadinamas nenubunda, nenori būti paimtas į rankas. Dažniausiai būna aukšta temperatūra, o numušus vaistais ji staigiai ir vėl pakyla. Dažnai kūdikiai gali vemti, atsisakyti gerti ir valgyti. Prisilietus prie kūdikio, šis yra neramus ir irzlus arba prisilietimas gali sukelti didelį raumenų arba galūnių skausmą, dėl ko jis gali nuolat ir nenumaldomai verkti. Reikia būti budriems, nes skubiai pradėtas meningokokinės infekcijos gydymas gali išgelbėti gyvybę.

Pavojingiausia – žaibinė ligos forma

Meningokokinės infekcija pasireiškia staiga, greitai vystosi ir gali baigtis mirtimi per 24 val. nuo pirmųjų simptomų atsiradimo. Ligą sukelia – bakterija Neisseria meningitidis. Meningokokinę infekciją sukeliančioms bakterijoms patekus į kraują ir įvairius organus arba smegenis, pradeda vystytis meningitas (smegenų dangalų uždegimas), meningoencefalitas (smegenų ir jų dangalų uždegimas) arba sepsis (kraujo užkrėtimas) – agresyvi gynybinė organizmo reakcija į infekciją. Ligos baigtis priklauso nuo jos formos. Ištikus sepsiniam šokui, mirties tikimybė yra daug didesnė negu tuo atveju, kai bakterija sukelia meningitą. Ligos inkubacinis periodas trunka nuo 1 iki 10 dienų (vidutiniškai 4 dienos).

Meningokokai nėra atsparūs aplinkoje

Meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu kosint, čiaudint, kai dalinamasi valgymo įrankiais, gėrimo indais su nešiotoju, taip pat bučiuojantis. Meningokokai plinta tik artimai bendraujant su sergančiuoju ar sveiku bakterijų nešiotoju. Ši liga oru neplinta taip greitai kaip kitos oro lašinės infekcijos – vėjaraupiai, tymai ar gripas. Ligą sukelianti bakterija mažai atspari išorinėje aplinkoje, greitai žūva nuo saulės spindulių ar įprastų buitinių dezinfekcijos priemonių. Todėl svarbu patalpas, kur buvo ligonis, vėdinti ir drėgnai valyti, buvusiems artimame kontakte su ligoniu stebėti savo sveikatą 10 dienų, o sunegalavus kreiptis į savo šeimos gydytoją. 

Skiepai – patikimiausia apsauga nuo meningokokinės infekcijos

Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai. Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Didžiąją dalį meningokokinės infekcijos atvejų Lietuvoje sukelia B serotipas.

Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo 2018 m. liepos 1 d. bus nemokamai skiepijami 2 mėnesių amžiaus kūdikiai t. y., visi kūdikiai, gimę nuo 2018 m. gegužės 1 d. Vyresni kūdikiai ir vaikai pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis nebus skiepijami.

 

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė

Vasarė Ambraitė

Tel. (8 5) 278 0683
El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected]