Vilkaviškio rajono vandenvietėse rastas padidėjęs arseno kiekis

Data

2018 11 29

Įvertinimas
0
Vanduo78.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamentas informuoja, kad 2018 m. lapkričio 28 d. iš Vilkaviškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos buvo gautas pranešimas apie Duonelaičių vandenvietės gręžinyje adresu: Duonelaičių k., Gražiškių sen., Vilkaviškio r. sav. ir Užbalių vandenvietės gręžinyje, adresu Užbalių k., Pajevonio sen., Vilkaviškio r. sav. padidėjusį arseno kiekį, viršijantį Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ nustatytus reikalavimus (Duonelaičių vandenvietėje nustatyta arseno rodiklio vertė – 20,6 µg/l (norma – 10 µg/l),  Užbalių vandenvietėje –  16,61 µg/l (norma – 10 µg/l) .

Arsenas į aplinką patenka natūralių terminių procesų metu ir dėl žmogaus veiklos

Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Taip pat kaip priedas, panaudojamas vario, švino lydiniuose, odų ir kailių konservacijai, stiklų nuskaidrinimui, vaistų, pesticidų, antiseptikų, dažų, puslaidininkių gamyboje. Arseno yra ir akmens anglies pelenuose.

Arsenas – toksiškas cheminis elementas

Arsenas pasižymi stipriu bendratoksiniu, kumuliatyviniu (besikaupiančiu organizme), o taip pat, nors ir kiek žemesniu, kancerogeniniu ir mutageniniu bei neurotoksiniu poveikiu. Jis gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio - žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų ir kitų neigiamų pasekmių priežastimi.

Kaip apsinuodijama arsenu?

Arsenu apsinuodijama, kai vartojamame vandenyje yra ypač didelė arseno koncentracija (21,0 mg/l). Arsenas per placentą gali patekti į dar negimusio kūdikio organizmą, todėl nėščioms moterims, nuolat vartojančioms arsenu užterštą geriamąjį vandenį, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo, negyvo vaisiaus gimimo rizika.

Geriamojo vandens tiekėjas pateikė informaciją, kad gyventojai aprūpinti saugiu geriamuoju vandeniu iš vandeniui skirtų talpyklų (5 l talpos specialiomis talpyklomis).

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Lina Venskūnienė

Tel. (8 342) 52 479

El. p. [email protected]