Viename Vilniaus miesto lopšelių-darželių rotavirusinės infekcijos protrūkis

Data

2017 12 05

Įvertinimas
0
interjeras-514ad831c4c1a.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento (Vilniaus departamentas) duomenimis, viename iš Vilniaus miesto lopšelių-darželių užregistruotas rotavirusinės infekcijos protrūkis – susirgo trys 2–3 metų amžiaus vaikai.

Dažniausiai Vilniaus mieste serga ikimokyklinukai

Vilniaus departamento specialistai, vykdydami užkrečiamųjų ligų epidemiologinę priežiūrą, pastebi, kad šiuo metu yra itin išaugęs rotavirusinės infekcijos susirgimų skaičius. 2017 m. rugsėjo–lapkričio mėn. iš Vilniaus miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigų gauti ir užregistruoti 103 pranešimai apie susirgimus rotavirusine infekcija, kai tuo pačiu laikotarpiu 2016 m. registruota tik 30 tokių pranešimų. Daugiausiai šia liga serga ikimokyklinio amžiaus vaikai. Šioje amžiaus grupėje užregistruota 85 atvejai, mokyklinio amžiaus vaikų grupėje – 8, suaugusiųjų – 10.

Virusas plinta per neplautas rankas ar užterštą maistą

Pagrindinis rotavirusinės infekcijos šaltinis – sergantis  žmogus. Dažniausiai ligos sukėlėjus platina rotavirusu užsikrėtę vaikai ir besimptome infekcija sergantys suaugusieji. Dažniausiai rotavirusine infekcija užsikrečiama fekaliniu – oraliniu būdu, per įvairius daiktus ar užkrėstą maistą, jei jis buvo ruošiamas neplautomis rankomis. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikai dažniausiai užsikrečia vienas nuo kito, vėliau ir jų šeimos nariai.

Gali būti pavojinga kūdikiams ir vaikams

Pirmieji ligos simptomai pasireiškia praėjus 24–72 valandoms po užsikrėtimo. Pagrindiniai rotavirusinės infekcijos simptomai – vėmimas, viduriavimas, karščiavimas. Viduriavimo trukmė dažniausiai būna ilgesnė nei vėmimo. Vaikams gali pasireikšti ir į peršalimą panašūs simptomai. Beveik visi pacientai karščiuoja. Temperatūros lygis pasireiškia skirtingai: nuo nežymaus iki labai aukšto. Esant viduriavimui ir vėmimui, netenkama daug vandens ir druskų, t. y. sutrinka elektrolitų balansas. Sunki dehidratacija gali būti labai pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams.

Kūdikiai bus skiepijami nuo roto viruso

Efektyviausia specifinė rotavirusinės infekcijos profilaktikos priemonė – skiepijimas rotavirusine vakcina. Kadangi kūdikiams ši liga yra itin pavojinga, nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. rotavirusinės infekcijos vakcina bus įtraukta į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, todėl 2–6 mėnesių kūdikiai bus skiepijami valstybės lėšomis.

Asmens higiena sustabdo viruso plitimą

Nespecifinė apsisaugojimo nuo rotavirusinės infekcijos priemonė – rankų plovimas ir patalpų vėdinimas. Plaunant rankas muilu, nuo jų pašalinama 95 proc. žmogui patogeninių mikroorganizmų. Šiomis priemonėmis galima sumažinti rotavirusų plitimą vaikų kolektyvuose ir šeimose. Rankas plauti būtina ne tik pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su ligonio išmatomis, bet grįžus ir iš parduotuvės, po važiavimo visuomeniniu transportu, kiekvieną kartą prieš valgį ir maisto gaminimą. Kol maži vaikai nesugeba patys tinkamai nusiplauti rankų, kolektyvuose jiems pagelbėti turi personalas, o namuose – tėvai.

 

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus

vyr. specialistė Eglė Orechovienė

Tel. (8 5) 264 9663

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected]