Vakcinos – veiksmingos. Balandžio 24 – 30 d. – Europos imunizacijos savaitė

Data

2017 04 24

Įvertinimas
0
DSC03320-C2.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas Europos imunizacijos savaitę pasitinka organizuodamas susitikimus su gydytojais asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir skleisdamas informaciją apie vakcinas ir ligas, nuo kurių jos apsaugo. Šios savaitės renginiais siekiama priminti medikams imunizacijos svarbą ir užtikrinti vakcinų prieinamumą visų amžiaus grupių asmenims.

Vaikystės skiepai

Kiekvienas vaikas nusipelno lygių galimybių gyventi sveikai, o skiepai yra vienas iš svarbiausių žingsnių sveiko gyvenimo kelyje. Vakcinos, įtrauktos į visų šalių skiepų kalendorius, suteikia geriausią įmanomą apsaugą nuo užkrečiamųjų ligų, tada, kai to labiausiai reikia. Vaikų skiepijimas apsaugo vaikus ir padeda stabdyti ligų plitimą. Taip  yra apsaugomi jaunesni broliai ir seserys, kuriems dar anksti skiepytis, kiti vaikai, kurių negalima skiepyti dėl sveikatos būklės, ir netgi vaiko seneliai.

Paskiepijus vaiką nuo hepatito B pirmaisiais jo gyvenimo metais ir nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) ankstyvoje paauglystėje, galima jį apsaugoti nuo keleto vėžio formų. Skiepijant vaikus nuo plaučių uždegimą sukeliančių patogenų, mažinamas antibiotikų vartojimas, o kartu ir užkertamas kelias antimikrobinio atsparumo atsiradimui. Laukinis poliomielito virusas aptinkamas tik trijose šalyse. Šios ligos panaikinimas visa pasaulyje yra įmanomas, bet būtina ir toliau išlaikyti aukštas skiepijimų apimtis, kad virusas nebeturėtų kur plisti.

Skiepai paauglystėje

Paaugliams būtinos palaikomosios vakcinos dozės, kad tęstųsi vaikystėje suformuota apsauga. Vaikui augant apsauga nuo difterijos, stabligės ir kokliušo gali sumažėti, taigi palaikomosios vakcinos dozės būtinos apsaugai paauglystės metu ir peržengiant į suaugusiųjų amžių. Ankstyva paauglystė (9-13 metų) yra tinkamiausias laikas ŽPV infekcijos vakcinai, kuri apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio ir kitų ŽPV sukeliamų ligų. Lietuvoje ŽPV vakcina valstybės lėšomis skiepijamos 11 metų mergaitės. ŽPV plinta lytiniu keliu ir yra labai paplitęs, o gimdos kaklelio vėžys – viena dažniausių  moterų mirties priežasčių. Pirmasis gimdos kaklelio vėžio kompleksinės prevencijos ir kontrolės sistemos žingsnis – ŽPV vakcinos suleidimas iki pirmųjų  lytinių santykių.

Suaugusiųjų skiepai

Vakcinos apsaugo nuo ligų bet kuriame amžiuje. Dauguma žmonių imlūs tymams ir kitoms skiepais valdomoms ligoms. Vaikų skiepijimų kalendorius nuolat kinta, į jį įtraukiamos vis naujos vakcinos. Tad atsiranda rizika, kad ne visi suaugusieji buvo paskiepyti kai kuriomis vakcinomis vaikystėje. Kai kurių vakcinų (tokių kaip difterijos, stabligės) sukuriama apsauga silpsta. Todėl sustiprinamosios vakcinos dozės nuo difterijos ir stabligės būtinos suaugusiesiems, siekiant užtikrinti imuninį atsaką visam gyvenimui.

Kai kurios vakcinos rekomenduojamos rizikos grupėms priklausantiems asmenims dėl jų amžiaus, profesijos, gyvenimo būdo ar sveikatos būklės. Pavyzdžiui, nėščiosios skiepijamos  nuo gripo, kokliušo ir stabligės,  vyresnio amžiaus asmenys taip pat skiepijami nuo gripo, o  kai kuriose šalyse – ir nuo juostinės pūslelinės. Medicinos darbuotojai dėl rizikos užsikrėsti darbo metu skiepijami nuo hepatito B, ir gripo, kai kuriose šalyse šios rekomendacijos dar platesnės.

Sveiki suaugusieji, skiepais valdomų ligų  (pvz., kokliušo ir kt.) nešiotojai, gali perduoti ligų sukėlėjus kitiems jautriems asmenims (pavyzdžiui, kūdikiams, asmenims su nusilpusiu imunitetu, ar asmenims virš 65 metų amžiaus), kuriems gali išsivystyti sunki ligos eiga.

Jeigu nesate tinkamai paskiepytas nuo visų ligų, arba nežinote apie savo skiepijimo būklę, kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris patars, kurios vakcinos Jums yra tinkamos ir reikalingos.

PSO rekomendacijos sveikatos priežiūros darbuotojams

Sveikatos priežiūros darbuotojai ypatingai rizikuoja pernešti užkrečiamąsias ligas ir perduoti jas savo pacientams, todėl jiems rekomenduojama:

- skiepytis nuo tymų, raudonukės ir poliomielito;

- kasmet skiepytis nuo sezoninio gripo;

- kas 10 metų pasiskiepyti sustiprinamąja difterijos vakcinos doze;

- pasiskiepyti nuo hepatito B ir meningokokinės infekcijos, jeigu yra rizika užsikrėsti.

Pasiskiepiję sveikatos priežiūros darbuotojai ne tik apsaugo save nuo galimo užsikrėtimo užkrečiamosiomis ligomis, bet ir savo pavyzdžiu patvirtina skiepijimų naudą savo pacientams. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sveikatos priežiūros darbuotojų požiūris į skiepus turi didelės įtakos pacientų ar jų tėvų apsisprendimui skiepytis. Skiepijant sveikatos priežiūros darbuotojus, galima apsaugoti ne tik juos, bet ir jų pacientus nuo skiepais valdomų infekcijų.

Kauno departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad dėl vakcinacijos gyventojai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins skiepijimo būklę, konsultuos dėl galimybės pasiskiepyti bei sudarys tinkamą vakcinacijos grafiką. Vakcinos, įtrauktos į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, yra finansuojamos valstybės lėšomis. Valstybės lėšomis skiepijami ir gripo bei pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms priklausantys asmenys.

Parengta pagal PSO, European Immunization Week 24-30 April 2017, prieiga per internetą: http://www.immunize-europe.org/files/file/36-eiw-2017-communications-package/

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 84; 867653401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt