exclamation

2022-01-27 nuo 19:00 iki 24:00 val. bus atliekami techniniai darbai, todėl galimi trumpalaikiai portalo „Mano vyriausybė“ veiklos sutrikimai. Atsiprašome už nepatogumus.

Vakcinacijos apimtys Panevėžio regione

Data

2016 04 28

Įvertinimas
0
DSC03291-C2.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad ligos, kurių galima išvengti pasiskiepijus, vis dar įprastos visame pasaulyje, todėl būtina užtikrinti dideles skiepijimo apimtis. PSO duomenimis, skiepijimo apimtimi, kurią pasiekus galima valdyti užkrečiamąsias ligas, laikoma, kai paskiepijama ne mažiau kaip 90-95 proc. vaikų. Pasaulyje tokiu būdu pavyko visiškai išnaikinti raupus. 2002 m. Europos regionas sertifikuotas kaip „laisvas“ nuo poliomielito sukėlėjo. Šiuo metu Lietuvoje iki minimumo pavyko sumažinti sergamumą kokliušu, tymais, epideminiu parotitu, raudonuke, stablige. 2012 – 2015 m. visiškai neberegistruojami susirgimai difterija.

            Lietuvoje Nacionalinė imunoprofilaktikos programa įgyvendinama nuo 1992 metų. Siekiant valdyti vakcinomis valdomas užkrečiamąsias ligas, didinant skiepijimo saugumą, veiksmingumą ir prieinamumą bei garantuojant skiepijimą kokybiškomis vakcinomis, 2013 m. parengta Nacionalinė imunoprofilaktikos 2014 - 2018 m. programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 3 d. įsakymu Nr. V-8 „Dėl Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014-2018 m. programos patvirtinimo“ (toliau - Programa). Vienas iš Programos tikslų yra sustiprinti vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų epidemiologinę priežiūrą ir skiepijimo apimčių stebėseną.

            Analizuojant 2015 m. skiepijimo apimčių tendencijas Panevėžio regione, matyti, kad mažiausios skiepijimo apimtys pasiektos skiepijant tymų, raudonukės ir epideminio parotito vakcina 7 metų amžiaus vaikus (93,9 proc.). Mažesnės nei 95 proc. vakcinacijos apimtys šios tikslinės grupės asmenų buvo pasiektos Pasvalio ir Panevėžio rajonuose bei Panevėžio mieste (atitinkamai 79; 88,6 ir 88,6 proc.). Praėjusiais metais Lietuvoje minėtos grupės asmenų vakcinacijos apimtys buvo 94,2 proc.

Panevėžio regione nepakankamas vakcinacijos rodiklis buvo pasiektas skiepijant tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcina ne tik 7 metų, bet ir 2 metų amžiaus vaikus (93,9 proc.). Mažiausios skiepijimų apimtys buvo pasiektos Pasvalio ir Kupiškio rajonuose (atitinkamai 89 ir 89,3 proc.).

            Panevėžio departamento duomenimis, didžiausios skiepijimo apimtys 2015 metais buvo pasiektos skiepijant kūdikius BCG vakcina (tuberkuliozės) (98,1 proc.). Praėjusiais metais Panevėžio rajone buvo paskiepyti visi šios tikslinės grupės asmenys (100 proc.).

            Panevėžio regione hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, haemophilus influenzae B, poliomielito skiepijimo apimčių pozicijos atitiko PSO keliamus reikalavimus.

            Per pastaruosius keletą metų Europoje ir Lietuvoje kilo tymų, kokliušo, raudonukės protrūkiai, tad raginame tėvelius ar globėjus pasirūpinti vaikų sveikata ir atminti, kad skiepai padeda išvengti ne tik daugelio ligų, bet ir mirčių. Norėdami apsaugoti savo vaikus, kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins vaiko sveikatos būklę ir paskirs reikiamus skiepus.

 

 

Dovilė Brajinskienė 
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Panevėžio departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja
Tel. (8 45) 59 61 70
El. paštas: dovile.brajinskiene@nvsc.lt

 

Vilda Bajoriūnienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Panevėžio departamento
Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė
Tel. (8 45) 59 61 73
El. paštas: vilda.bajoriuniene@nvsc.lt