exclamation

2022-01-27 nuo 19:00 iki 24:00 val. bus atliekami techniniai darbai, todėl galimi trumpalaikiai portalo „Mano vyriausybė“ veiklos sutrikimai. Atsiprašome už nepatogumus.

Vaiko sveikatos pažymėjimu geriausia pasirūpinti dabar

Data

2016 04 15

Įvertinimas
0
file0001702270276 (1).jpg

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad kai kurių vaikų pažymėjimų, pateiktų ugdymo įstaigoms, galiojimas baigiasi pavasarį, todėl tėveliams reikia suskubti pasirūpinti naujais, nes Vaiko sveikatos pažymėjimas galioja tik metus laiko. Neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, pedagogai negali užtikrinti, kad ugdymo proceso metu jai nebus pakenkta. Todėl primygtinai rekomenduojame šiuo pažymėjimu pasirūpinti jau dabar, kad vasaros pabaigoje ar rugsėjo pradžioje netektų gaišti brangaus laiko ilgose eilėse pas gydytojus.

 

Gydytojų dėmesiui!

Nuo 2016 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujai patvirtintos Statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ (toliau – Pažymėjimas) pildymo taisyklės, kuriomis turėtų vadovautis gydytojai, išduodami Pažymėjimus vaikams, ypač pradėsiantiems lankyti ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo įstaigą.

Atkreipiame dėmesį, kad Pažymėjime reikia nurodyti, ar vaikas yra paskiepytas nuo trijų ligų (tymų, raudonukės ir poliomielito) pagal Lietuvos higienos normos HN 75:2010 „Įstaiga, vykdanti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ . Geriausiai tai padaryti pagal taisyklių 9 punkte nurodytus pavyzdžius:

1.„Paskiepytas visais reikalingais skiepais, norint lankyti ikimokyklinę ugdymo įstaigą“;

2.„Paskiepytas tik nuo tymų ir raudonukės“;

3.„Nepaskiepytas nei vienu iš reikalingų skiepų, norint lankyti ikimokyklinę ugdymo įstaigą“;

4.„Neskiepytas nuo tymų esant kontraindikacijoms“.

Prie Pažymėjimo nereikia pridėti nei vaiko skiepų paso, nei jo kopijos.

 

Vaikų tėvų dėmesiui!

Primename, kad prieš pradedant lankyti mokyklą:

6 – 7 m. amžiaus vaikams, vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaikų profilaktiniu skiepijimų kalendoriumi, priklauso skiepai ir pagal amžių. Rekomenduojama paskiepyti dviem vakcinomis. Pirmoji apsaugos nuo keturių ligų: difterijos, stabligės, kokliušo ir poliomielito. Antroji – nuo trijų: tymų, raudonukės ir epideminio parotito. Skiepijimas vienu metu nuo kelių ligų yra patikrintas laiko ir mokslinių tyrimų. Toks skiepijimas yra saugus ir užtikrina pakankamą apsaugą nuo visų ligų, nuo kurių yra skiepijama.

Visiems 7 m. amžiaus vaikams ir visiems tuberkuliozės rizikos grupei priklausantiems vaikams (neskiepyti dėl tuberkuliozės, bendraujantys su sergančiaisiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, dažnai sergantys peršalimo ligomis, sergantys lėtinėmis ligomis ir kiti) kasmet turi būti atliekami patikrinimai dėl tuberkuliozės tuberkulino diagnostiniu testu (atliekant Mantu mėginį).
15–16 m. paaugliams rekomenduojama atnaujinti apsaugą nuo difterijos, stabligės ir kokliušo, nes po paskutiniojo skiepo jau būna praėję 10 metų ir suformuotas imunitetas gali būti išblėsęs.

Paskiepyti vaikus prieš išleidžiant į mokyklą yra svarbu dėl to, kad į naujus kolektyvus susiburia labai skirtingi vaikai, kurie galbūt nešioja skirtingų ligų sukėlėjus. Be to, mokykloje, atsiradus nors vienam infekcijos atvejui, yra labai palankios sąlygos jai išplisti.

 

Tėveliai dėl vaikų profilaktinių skiepijimų reiktų kreiptis į savo šeimos ar vaikų ligų gydytoją.

 

Kristina Rudžinskaitė 
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Tel. (8 37) 33 16 77
El. paštas: kristina.rudzinskaite@nvsc.lt

 

Kristina Motiejūnaitė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė
Tel. 8 37 331692
Mob. tel. +370 676 53401
El. paštas: kristina.motiejunaite@nvsc.lt