Utenos apskrityje dažniausi apsinuodijimai – alkoholiu ir vaistais
Data
2017 01 13
Įvertinimas

Apsinuodijimas – pavojingas sveikatai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Visagino skyriaus specialistai 2016 metais ištyrė 11 žmonių apsinuodijimo atvejų. Bet koks apsinuodijimas yra pavojingas, nes sutrikdo svarbiausių žmogaus organų ir sistemų funkcijas, gali sukelti mirtį.
Nuodai į organizmą patenka pro burną, kvėpavimo takus, per odą ir gleivinę. Dažniausiai pasitaikantys apsinuodijimo požymiai yra vangumas, silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas. Apsinuodyti galima dujomis, skysčiais, pasenusiais maisto produktais, grybais ir uogomis, augalais, vaistais, alkoholiu, narkotikais ir kt.
Daugiausiai visaginiečių – 8 apsinuodijo alkoholiu. Apsinuodijusiųjų alkoholiu amžius siekė nuo 35 iki 62 metų. Medikams teko kovoti ir dėl acetonu apsinuodijusio 63 metų vyro gyvybės. Jis acetono garaže išgėrė atsitiktinai, sumaišęs butelius. Jei ant acetono butelio būtų buvęs užrašas, nelaimės buvo galima išvengti.
Užfiksuotas ir 7 metų vaiko apsinuodijimas skystu paracetomoliu. Vaistai buvo laikomi vaikui lengvai prieinamoje vietoje. Vienas 62 metų vyras su gyvenimu nusprendė atsisveikinti išgėręs nemažą kiekį neuroleptikų. Savo namuose bandęs nusižudyti visaginietis serga onkologine liga.
Laiku nepasirūpinus apsinuodijusiuoju ir jam nesuteikus medicininės pagalbos, galimi ir mirties atvejai. 2016 metais Visagine mirties atvejų nebuvo užfiksuota.
Visuomenės sveikatos specialistai apsinuodijimo atvejus tiria tada, kai gauna pranešimus iš gydymo įstaigų. Duomenys apie ištirtus apsinuodijimus talpinami Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro tinklapio elektroninėje apsinuodijimo atvejų tyrimo protokolų duomenų bazėje
Daugiausiai apsinuodijimų – Anykščiuose
2016 metais Utenos apskrityje užregistruotas 81 apsinuodijimo atvejis. Daugiausiai žmonių – 23 apsinuodijo alkoholiu, 8 – medikamentais (iki 18 metų amžiaus), 8 – smalkėmis ir dūmais, 7 – grybais, dviems įkirto gyvatė. Pagal apsinuodijimų skaičių Utenos apskrityje pirmavo Anykščių rajonas (30), mažiausiai apsinuodijusiųjų (6) buvo Zarasų rajone.
Primename, kaip išvengti apsinuodijimų vaistais:
• Nelaikykite medikamentų lengvai vaikams pasiekiamose vietose.
• Jei vaistai skirti vaikams gydyti, nurodytu laiku paduokite juos vaikams patys.
• Norėdami įsigyti vienų ar kitų medikamentų, apie jų vartojimą ir šalutinį poveikį pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
• Nekaupkite vaistų atsargų, nes jie turi savo galiojimo laiką, o pasenę vaistai taip pat gali tapti apsinuodijimo priežastimi.
• Nemėtykite vaistų į šiukšlių dėžes ar konteinerius.
Valentina Malinovskaja
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Utenos departamento Visagino skyriaus vedėja
Tel. (8 386) 74 326
El. p. [email protected]
Kontaktai žiniasklaidai
Elvyra Sabalytė
Tel. (8 389) 61 941
El. p. [email protected]