Tyrimai, naudingi prieš skiriant antibiotikus

Data

2016 04 28

Įvertinimas
0
DSC05703-B.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijios Kauno departamento specialistai atliko Kauno apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau - ASPĮ) anketinę apklausą ir įvertino tyrimų, kurių atlikimas gali sumažinti neracionalų antibiotikų vartojimą, prieinamumą.

Virusas ar bakterija?

Anketoje buvo klausiama apie C reaktyvaus baltymo nustatymo prieinamumą. Tai tyrimas, padedantis nustatyti infekcijos sukėlėjo kilmę – virusinė ar bakterinė infekcija. Kaip žinoma, antibiotikai virusų neveikia, o vartojant nereikalingus antibiotikus, žala sveikatai gali būti didelė.

Anketinių duomenų analizė parodė, kad Kauno apskrityje 99 proc. visų pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų atlieka šį tyrimą arba užtikrina jo atlikimą kitose laboratorijose. Pažymėtina, kad įtariant infekcinę ligą,  C reaktyvaus baltymo nustatymas turi būti atliekamas nemokamai.

Bakterija, susijusi su reumatinėmis ligomis

Kita dalis anketos klausimų buvo susijusi su naujos skatinamosios paslaugos, greitojo A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testo prieinamumu. Tai tyrimas, padedantis per 5-10 min. sužinoti, ar peršalimo simptomus sukėlė bakterija, kurios buvimas organizme gali būti susijęs su vėlesnėmis sunkiomis komplikacijomis, tokiomis kaip reumatas ar tonzilių pūlinys. Jeigu tyrimas teigiamas – antibiotikai neišvengiami. Džiugu, kad jau nuo šių metų pradžios gydytojai yra skatinami atlikti šios bakterijos nustatymo testą ir paskirti tinkamiausią pacientui gydymą.

Vos įsigaliojus naujai skatinamajai paslaugai,  net 89 proc. visų Kauno apskrities ASPĮ turėjo galimybę atlikti šios bakterijos nustatymą. Tikėtina, kad artimiausiu metu dauguma ASPĮ užbaigs testų įsigijimo procedūras ir tyrimas bus prieinamas kiekvienoje Kauno apskrities ASPĮ.

Greitojo A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testas turėtų būti atliekamas nemokamai visais atvejais, kai viršutinėmis kvėpavimo takų infekcijomis serga 2-7 metų amžiaus vaikai.

Racionalus antibiotikų vartojimas

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai:

Antibiotikus gali skirti tik pacientą  apžiūrėjęs gydytojas;
Antibiotikai nemalšina skausmo ir negali išgydyti visų ligų;
Be reikalo (pvz., peršalus ar susirgus gripu) vartojami antibiotikai nepadės greičiau pasveikti ir gali sukelti šalutinius reiškinius;
Reikia skirti laiko sveikimui, liga per dieną nepraeina;
Simptomus gali palengvinti kiti vaistai.


 

Kristina Rudžinskaitė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Tel. (8 37) 33 12 31
El. paštas: kristina.rudzinskaite@nvsc.lt

 

Kristina Motiejūnaitė 
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė
Tel. 8 37 331692,
Mob. tel. +370 676 53401

El. paštas: kristina.motiejunaite@nvsc.lt