Tuberkuliozė – viena pagrindinių Lietuvos visuomenės sveikatos problemų

Data

2018 03 19

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš Pixabay.com
Nuotrauka iš Pixabay.com

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kartu su Tarptautine tuberkuliozės ir plaučių ligų sąjunga kovo 24-ąją yra paskelbę Pasauline tuberkuliozės diena. Ši diena – tai kvietimas sutelkti pasaulio mokslininkų, medikų ir visuomenės pastangas aktyviai priešintis ligos plitimui, nes, manoma, kad tuberkuliozės mikobakterijų nešiotojas gali būti kas trečias planetos gyventojas, aktyvi šios ligos forma išsivysto 8-10 milijonų žmonių, o kasmet ši liga nusineša apie 3 milijonus gyvybių. Deja, PSO priskiria Lietuvą prie 18 Europos regiono rizikos šalių, kuriose sergamumas tuberkulioze viršija vidurkį, o pagal sergančiųjų vaistams atsparia tuberkuliozės forma skaičių mūsų šalis yra viena iš pirmaujančių Europoje.

Tuberkuliozė – apgaulinga liga

Tuberkuliozė – gyvybei pavojinga infekcija, kuri dažniausiai pažeidžia žmogaus plaučius, tačiau gali atsirasti ir inkstuose, stuburo ar galvos smegenyse. Ligą sukeliančios tuberkuliozės mikobakterijos labai atsparios ir aplinkoje išgyvena iki pusės metų. Pasak PSO, trečdalis visos pasaulio populiacijos gali būti užsikrėtę latentine tuberkuliozės forma, tačiau užkratas gali būti perduodamas tik nuo sergančio bakteriologiškai patvirtinta (atvira) tuberkulioze, kai imlus organizmas įkvepia ligos sukėlėjais užteršto oro. Simptomai pradžioje neryškūs. Gali varginti iki 37,4°C pakylanti kūno temperatūra, naktinis prakaitavimas, keletą savaičių užsitęsęs kosulys ir atsikosėjimas krauju, silpnumas, šaltkrėtis, apetito stoka, nukritęs svoris.

Atsainus požiūris į ligą gilina problemą

Tuberkuliozė – nepaprasta liga, kurios išgydymui reikia griežto režimo ir ligonio motyvacijos. Nebaigtas arba netinkamas tuberkuliozės gydymas yra blogiau negu jokio gydymo. Kai ligonis, atsisako gerti gydytojo paskirtus vaistus ir savavališkai nutraukia gydymą ar nesilaiko gydytojų paskirtos gydymo tvarkos, ligą sukeliančios bakterijos organizme prisitaiko ir tampa atsparios antibiotikams. Gydytojai netenka priemonių kovai su šia liga. Atspari antibiotikams bakterija taip pat perduodama vieno žmogaus kitam per orą su seilių lašeliuose esančiu užkratu. Tuberkuliozės mikobakterijos tapusios atsparios antimikrobiniams preparatams gyvuoja, dauginasi ir ligonis miršta. Taip ši liga, kurią įmanoma išgydyti, tampa mirtina.

Svarbiausia gerinti gyvenimo sąlygas

Tuberkuliozės plitimui didelę įtaką turi gyvenimo sąlygos, ypač socialiniai veiksniai. Perpildytos gyvenamosios patalpos, patalpų drėgmė, prasta mityba ar organizmo alinimas dietomis, rūkymas, alkoholio ir narkotikų vartojimas bei ŽIV yra vienos iš pagrindinių priežasčių, kodėl ši liga turi puikią terpę plisti. Vis dėlto nuo jos nėra apsaugotas net ir geriausias gyvenimo sąlygas turintis asmuo. Žmonės, užsikrėtę latentine tuberkuliozės forma, dėl pablogėjusių gyvenimo sąlygų, patiriamo nuolatinio nuovargio, streso, prastos mitybos ir silpnos žmogaus imuninės sistemos, gali susirgti aktyvia šios ligos forma.

Norint išvengti šios ligos, būtina sveikai maitintis, gauti pakankamai baltymingo maisto, stiprinti organizmo atsparumą ligoms. Labai svarbu būti gryname ore, pagal galimybę sportuoti. Reikėtų kruopščiai valyti, dažnai vėdinti gyvenamąsias patalpas.

Tuberkuliozė – ne stigma

Ankstyvam tuberkuliozės išaiškinimui įtakos dažnai turi neigiami stereotipai. Vertėtų suvokti, jog tuberkuliozė nėra nuosprendis visam gyvenimui. Tinkamai besigydantis žmogus nebeužkrečia kitų jau po trijų savaičių vaistų vartojimo, todėl svarbu turėti pakankamai žinių apie ligą ir suvokti, kad tik nuodugni kasmetinė sveikatos patikra, atliekant rentgenologinį tyrimą, yra būdas užkirsti kelią šios ligos plitimui. Taip pat svarbu paskiepyti kūdikį nuo tuberkuliozės pirmomis gyvenimo dienomis. Naujagimiui ši liga gali būti mirtina.

Geriausia profilaktika – tai išgydytas ligonis, kuris neplatina užkrato ir turi geras socialines sąlygas tolimesniam gyvenimui. Kaip sakė buvęs Lietuvos prezidentas dr. Kazys Grinius: ,,Atsiminkime, kad džiovą naikina ne tiek sanatorijos arba vaistai, kiek liaudies apšvietimas, blaivumas, dorumas, vaikų apsauga, darbštumas, plačių minčių pasiturėjimas ir higieniškos gyvenimo sąlygos“. Šie teiginiai tinka ir šiai dienai.

 

 

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė

Violeta Dūdienė

Tel. 8 5 278 0681

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected]