Tinkamas patalpų oras – nei per sausas, nei per drėgnas

Data

2017 11 16

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, kad patalpų oro kokybė žmonėms yra ypatingai svarbi, kadangi jose, ypač šaltuoju metų laikotarpiu, praleidžiame didžiąją dalį paros laiko.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai pabrėžia, kad mikrobinė tarša, šimtai virusų ir grybelių, esančių patalpose, lemia įvairius sveikatos sutrikimus.

Patalpų ore tyko pavojai

Prasidėjus šildymo sezonui, dažnas reiškinys yra sausas patalpų oras. Specialistai pabrėžia, kad dėl sauso patalpų oro išdžiūsta akių ir nosies gleivinės, jos trūkinėja, be to atsiranda palanki terpė mikroorganizmams daugintis.

Tuo tarpu drėgmei patalpose viršijant 70 proc., gali susidaryti pelėsiai. Pelėsiai namų aplinkoje ne tik gadina buitinę techniką, baldus, bet, svarbiausia, gali būti viena iš alergijų, bronchinės astmos ar kitų ligų priežasčių. Trumpalaikis pelėsių pažeistų medžiagų poveikis gali pasireikšti galvos skausmais, nerviniu dirglumu, nuovargiu, akių ašarojimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu. Ypač jautrūs maži vaikai ir besilaukiančios moterys.

Poveikis pasireiškia neiškart

Dėl žmogaus fiziologinės veiklos produktų, išsiskiriančių kvėpuojant, prakaituojant, dažniausiai patalpų oras būna užterštas anglies dvideginiu, amoniaku, cheminėmis medžiagomis, kurios į patalpų orą patinka iš aplinkos (formaldehidu iš baldų, buto apdailos medžiagų), bei iš įvairių bute naudojamų valiklių, oro gaiviklių. Tačiau ore esančių teršalų poveikis dažnai pajuntamas ne iš karto. Jis gali pasireikšti net po daugelio metų.

Sukelia sveikatos sutrikimus

Oro kokybę galime pabloginti naudojant įvairius smilkalus, deginant žvakes. Smilkalų sudėtyje yra kietųjų dalelių, kurios itin lengvai patenka į plaučius ir sunkiai pasišalina iš organizmo. Šie teršalai gali sukelti ūmius ir lėtinius sveikatos sutrikimus. Dėl dulkių ir kitų dalelių žmogus gali susirgti ūmiu akių ar gerklės uždegimu. Esant per didelei anglies dvideginio koncentracijai, jaučiamas silpnumas, skauda galvą. Be to, gyvenamojoje aplinkoje gali būti daug virusinių ligų sukėlėjų, kurie kelia ligos atsiradimo riziką, ypač susilpnėjus imunitetui.

Laikykitės oro kokybės užtikrinimo principų

Nuo užteršto oro keliamos grėsmės nėra apsaugotas nė vienas žmogus, todėl NVSC specialistai primena patalpų vėdinimo svarbą bei svarbiausius patalpų oro kokybės užtikrinimo principus, kurie ypač aktualūs šaltuoju metų sezonu:

  • Patartina kambarius vėdinti nors du kartus per dieną – ryte ir vakare.
  • Vėdinti reikėtų plačiai atvėrus langą (nuo kelių iki dešimties minučių, priklausomai nuo aplinkos oro temperatūros). Efektyviausia vėdinti visą butą kur nors išėjus arba visiems namiškiams susirinkus į vieną patalpą. Tuomet per trumpą laiką skersvėjo pagalba „sunkus“ oras bus pakeistas  šviežiu.
  • Ypač gerai reikia vėdinti sanitarinius mazgus, virtuvę, palėpę rūsį.
  • Gyvenamosiose patalpose nereikėtų džiovinti skalbinių.
  • Net ir šaltuoju metų laiku namuose reikėtų palaikyti 35–60 proc. drėgmę. Namuose, sumažėjus drėgmės kiekiui, gali pasitarnauti oro drėkintuvai.
  • Patalpų temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu turėtų būti 18–22 °C.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Alytaus departamento

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus

vyriausioji specialistė Remigija Neciunskienė

Tel. (8 315) 51 183

El. p. remigija.neciunskiene@nvsc.lt

 

Alytaus departamento

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus

vedėja Daiva Kazlauskienė

Tel. (8 315) 51 183

El. p. daiva.kazlauskiene@nvsc.lt