BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Tinkamai įrenkime moksleivio darbo vietą

Data

2018 08 20

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš Pixabay.com
Nuotrauka iš Pixabay.com

Artėjant mokslo metams, svarbu pasirūpinti tinkama moksleivio darbo vietą namuose. Juk čia ruošdamas pamokas, skaitydamas, piešdamas, vaikas praleis nemažai laiko. Per aukštas stalas, vaiko ūgiui nepritaikyta kėdė, ar prastas apšvietimas gali sąlygoti sveikatos sutrikimus.

Darbo stalas turėtų būti bent 70 cm ilgio ir 50 cm pločio.  Stalo aukštis vaikui tinkamas, jei tiesiai sėdėdamas ir atsirėmęs alkūnėmis į stalo paviršių, rodomuoju pirštu jis pasiekia išorinį akies kraštą, o jo pečiai nepakyla. Kėdė turi atitikti vaiko ūgį ir turėti aukštą atlošą, atitinkantį vaiko stuburo fiziologinius linkius. Geriausiai pirkti tokią, kurios atlošo aukštį, linkį nugarai, alkūnramsčius galima reguliuoti. Taisyklingai sėdint prie stalo:

  • nugara turi būti tiesi,
  • pečiai laisvai nuleisti,
  • pėdos  tvirtai remiasi į grindis (jei pradinukas sėdėdamas grindų nesiekia, galima pakišti po kojomis žemą suolelį),
  • rankos sulenktos per alkūnes laisvai guli ant stalo lygiagrečiai grindims.

Jau nuo pirmos klasės svarbu mokyti vaiką taisyklingos laikysenos prie stalo. Tėvai turėtų žiūrėti, kad vaikas nepersikreiptų, neužgultų stalo, nesėdėtų sukryžiavęs kojų po savimi. Dėl netaisyklingos sėdėsenos ilgainiui gali vystytis kaulų ir raumenų sistemos ligos, iškrypti stuburas, atsirasti menčių ir pečių lanko asimetrija. Jeigu sėdint kūprinamasi, spaudžiami pilvo, krūtinės organai, gali pakisti širdies pakrypimo kampas, sutrikti plaučių darbas, blogiau pasisavinamas deguonis.

Ne mažiau svarbus ir darbo vietos apšvietimas. Geriausia stalą kambaryje statyti taip, kad natūralūs apšvietimas kristų iš kairės, jei vaikas dešiniarankis, arba iš dešinės – jei vaikas kairiarankis. Tuomet išvengsime šešėliavimo darbo vietoje. Sutemus, būtinas ne tik bendras kambario apšvietimas, bet ir vietinis – stalinė lempa.

Jei ant vaiko darbo stalo yra kompiuteris, jo ekranas turi būti įrengtas taip, kad į jį nekristų tiesioginiai saulės spinduliai. Nuo ekrano atsispindėjusi šviesa gali pakenkti regėjimui.  Ant kambario langų turėtų būti užuolaidos arba žaliuzės, saugančios nuo tiesioginių saulės spindulių. Geriausias atstumas nuo akių iki ekrano yra 60 - 70 cm, o akių linija su ekrano plokštuma turi sudaryti 70 - 90° kampą.

Svarbu, kad prie stalo vaikas nesėdėtų per ilgai. Pradinukams rekomenduojam daryti pertraukas kas 15 - 20 minučių, vyresniems moksleiviams – ne rečiau kaip kas 45 minutes. Per pertrauką būtina pajudėti, pažiūrėti į tolį, galima padaryti keletą mankštos pratimų akims, nugarai.

 

 

Ina Venslovienė

tel.  (8 389) 61 941 

el. p. [email protected]

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Motiejūnaitė

Mob. tel. 8 677 42343

El. p. [email protected]