BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Tik tinkamai gydantis nuo tuberkuliozės pasveikstama

Data

2017 10 13

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš lifestartseminars.com
Nuotrauka iš lifestartseminars.com

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas primena, kad Lietuvoje nuolat auga vaistams atsparios tuberkuliozės plitimas bei vis dar fiksuojama daug užleistų tuberkuliozės atvejų.

Per dešimt 2017 metų mėnesių Vilniaus mieste ir rajone tuberkuliozė bakteriologiškai nustatyta 76 asmenims, iš jų – 9 mirė.

Liga gali pasireikšti nusilpus imunitetui

Sergamumui tuberkulioze turi įtakos socialiniai bei ekonominiai veiksniai. Tikimybė susirgti padidėja nusilpus imuninei sistemai. Organizmo atsparumą mažina lėtinės ligos, ŽIV infekcija, nevisavertė mityba, narkomanija, alkoholizmas, gyvenimas ankštose, nevėdinamose patalpose.

Tuberkuliozės bakterija yra labai atspari

Tuberkuliozės bakterijas nešioja trečdalis žmonijos, kurios perduodamos nuo žmogaus žmogui oro lašeliniu būdu kalbant, kosint, čiaudint. Labiausiai rizikuoja užsikrėsti asmenys, nuolat kontaktuojantys su bakteriologiškai patvirtinta tuberkulioze sergančiu žmogumi (šeimos nariai, bendradarbiai ir t.t.). Tuberkuliozės mikobakterija – lėtai besidauginantis mikroorganizmas, atsparus karščiui, šalčiui ir dezinfekavimui, tačiau jautrus ultravioletiniams spinduliams ir chloro junginiams.

Tuberkuliozė – apgaulinga liga

Ankstyvieji tuberkuliozės požymiai būna nespecifiški, būdingi ir kitoms kvėpavimo takų ligoms. Dėl atliekamų profilaktinių sveikatos patikrinimų vaikams ir suaugusiems, ligą įmanomą tiksliai ir laiku nustatyti. Ligoniai, besigydantys pagal gydytojo rekomendacijas, tuberkuliozę įveikia per 6 mėnesius. Tačiau žmonės, nesitikrinantys savo sveikatos profilaktiškai, į gydymo įstaigas kreipiasi tuomet, kai liga būna pažengusi ir pažeidusi gyvybiškai svarbius organus. Jiems pasireiškia: dusulys, apetito stoka, karščiavimas, kosulys, skrepliavimas, atsikosėjimas krauju, skausmas krūtinės srityje, drebulys, kūno masės sumažėjimas, naktinis prakaitavimas. Todėl jei pastebėjote, kad jus ar jūsų artimąjį kankina kelias savaites užsitęsęs kosulys, nedelsiant kreipkitės ar rekomenduokite kreiptis į gydymo įstaigą.

Tuberkuliozė gali tapti atspari gydymui

Vaistams atspari tuberkuliozė yra viena iš pagrindinių visuomenės sveikatos problemų Lietuvoje. Dažnai, jei tuberkuliozė buvo diagnozuota laiku ir paskirtas gydymas, ligą galima įveikti vartojant medikamentus. Tačiau, jei dėl įvairių priežasčių, sergantieji nutraukia gydymą ar vaistus vartoja netinkamai, gali išsivystyti vaistams atspari tuberkuliozės forma, kai antibiotikai jau nebegali išnaikinti bakterijų. Tai ne tik pavojinga besigydančiam, bet ir aplinkiniams, ypač vaikams. Aplinkiniai tuomet užsikrečia vaistams atsparia tuberkuliozės forma.

Norint išvengti tuberkuliozės, svarbu:

  • nenualinti savo organizmo;
  • gerai maitintis;
  • nerūkyti;
  • laikytis higienos taisyklių;
  • paskiepyti naujagimius vakcina nuo tuberkuliozės (ji apsaugo itin imlų kūdikių organizmą);
  • reguliariai tikrintis sveikatą.

 

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus

vyr. specialistė Violeta Dūdienė

Tel. (8 5) 278 0681 

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected]