Tęsiamas mergaičių skiepijimas nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos

Data

2017 11 07

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) vakcina – viena populiariausių vakcinų, kuriomis skiepijama pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Tai viena iš vakcinų, kurios įvedimui į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nereikėjo papildomos informavimo kampanijos.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai gauna daugybę klausimų šia tema. Todėl galime spręsti, kad vakcinos paklausa yra didelė ir galime tikėtis didelių mergaičių skiepijimo apimčių.

Į dažniausiai užduodamus klausimus dėl ŽPV vakcinos atsakinėja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Rudžinskaitė:

Kokio amžiaus mergaitėms priklauso valstybės biudžeto lėšomis finansuojami skiepijimai nuo ŽPV infekcijos?

Valstybės biudžeto lėšomis galima skiepyti tas mergaites, kurios įsakymo įsigaliojimo dieną (2016 m. rugsėjo 1 d.) buvo 11 metų arba 11 metų joms suėjo vėliau.

Po kiek laiko nuo pirmosios dozės būtina įskiepyti antrąją ŽPV vakcinos dozę?

Kaip numato Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius ir vakcinos preparato charakteristikų santrauka, intervalas tarp abiejų vakcinos dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. Kiek ilgiausiai laiko gali praeiti nuo pirmosios dozės įskiepijimo, nėra nustatyta. Tikėtina, kad ilgesnis laiko intervalas neturės lemiamos įtakos imuniteto susiformavimui. Jeigu tarp abiejų vakcinos dozių praėjo mažiau nei 6 mėnesiai, tuomet reikia paskirti trečiąją vakcinos dozę.

Ką daryti, jeigu mergaitė, kuriai priklauso nemokama vakcina, nebuvo paskiepyta 11 metų amžiaus? Ar galima skiepyti mergaitę, kuriai jau suėjo 12 ar 13 metų?

Jeigu vaikas nebuvo paskiepytas Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje numatytu laiku, jį galima skiepyti valstybės biudžeto lėšomis ir vėliau. Tai galioja visoms vakcinoms, kurios skiepijamos pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Tik reikėtų atkreipti dėmesį, kad ŽPV vakcina turėtų būti pradėta skiepyti iki 14 gimtadienio. Jeigu skiepijant pirmąją vakcinos dozę skiepijamai mergaitei jau yra 14 metų ar daugiau, skiepijimo schemą sudaro 3 ŽPV vakcinos dozės. 

Kas rekomenduojama mergaitėms, kurioms 2016 m. rugsėjo 1 d. jau buvo suėję 12 metų arba daugiau?

Mergaitėms, kurioms nepriklauso nemokama ŽPV vakcina, rekomenduojama pasiskiepyti mokama vakcina. Taip pat vakcina yra rekomenduojama ir vyresnio amžiaus moterims, ir ne tik moterims. ŽPV virusas gali sukelti ne tik gimdos kaklelio vėžį, veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimus ikivėžinius ar vėžinius susirgimus.

Prevencinių programų aktualumas išlieka

Skiepijimas negali pakeisti gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos, todėl visos moterys nuo 25 iki 60 metų kviečiamos kartą per trejus metus pas savo šeimos gydytoją pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. ŽPV vakcinos skiepijimai turi būti gimdos kaklelio vėžio ir kitų ligų, sukeliamų ŽPV prevencijos dalis.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai informuoja, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigos jau gali kreiptis dėl ŽPV vakcinos atsiėmimo į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vakcinų sandėlį. Gyventojams dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. [email protected]