2023-03-03

Tarptautinę supratimo apie ŽPV dieną – priminimas apie skiepus

Organizacijos visame pasaulyje, dirbančios ŽPV prevencijos srityje, kovo 4-ąją mini Tarptautinę supratimo apie žmogaus papilomos virusą (ŽPV) dieną. Pagrindinis šią dieną vykdomos  informacinės kampanijos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie virusą, prevencinių priemonių, diagnostikos ir gydymo svarbą.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) kartu su 34 partneriais iš 18 Europos šalių dalyvauja projekte „Partnerystė prieš ŽPV“ (angl. PartnERship to Contrast HPV (PERCH), kurio tikslas – didinti skiepijimo nuo ŽPV apimtis Europos šalyse.

Kaip plinta ŽPV?

ŽPV infekcija yra virusinė infekcija, dažniausiai perduodama lytiniu  keliu per tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiu asmeniu. Tai yra dažniausia pasaulyje lytiniu  keliu perduodama infekcija. Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos viruso tipų, iš kurių apie 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. ŽPV tipai turi onkogeninių, t. y. galinčių sukelti vėžį, savybių. Vieni iš jų kelia mažą, kiti – didelę vėžio išsivystymo riziką. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.

Skiepai mažina ŽPV infekcijos plitimą

NVSC specialistai primena, kad šiuo metu Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis nuo ŽPV infekcijos skiepijami 11 metų sulaukę vaikai. Nuo šių metų vasario 1 d. pasiskiepyti gali ir vienuolikmečiai berniukai, ne tik mergaitės, kaip buvo iki šiol.

Skiepijimo schemą sudaro dvi ŽPV vakcinos dozės, tarp pirmos ir antros ŽPV vakcinos dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėnesių laikotarpis. Dėl vakcinacijos rekomenduojama kreiptis į gydymo įstaigą.

Taip pat, kad išvengtume rizikos užsikrėsti šia infekcija, rekomenduojama vengti rizikingo seksualinio elgesio, lytinių santykių metu naudoti apsaugos priemones (prezervatyvus), mažinti arba atsisakyti tabako vartojimo bei gydyti lytiniu keliu plintančias infekcijas nedelsiant apie jas sužinojus.

Kontaktai žiniasklaidai

Ar ši informacija Jums buvo naudinga?
Pasirinkite ir paspauskite "Pateikti"