Šulinių vandens, kurį vartoja nėščiosios ir kūdikiai, tyrimai atliekami nemokamai

Data

2017 02 23

Įvertinimas
0
16-DSC_6440.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamentas primena, kad šulinio vandenį saugu naudoti tik ištyrus ir įsitikinus, kad jis nėra užterštas. Šeimoms, auginančioms kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ir nėščiosioms šie tyrimai atliekami valstybės lėšomis.

Labiausiai kenkia kūdikiams

Su vandeniu ir maistu į žmogaus organizmą patekę nitratai virsta nitritais ir sukelia vidinį deguonies badą. Tokia būklė ypač pavojinga kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus ir nėščiosioms. Mokslininkai nustatė, kad nėščiosioms, vartojančioms nitratais užterštą vandenį, dėl pastovaus deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai. Dėl kenksmingo nitratų poveikio lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį, kyla grėsmė ir sveikiems suaugusiems žmonėms.

Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šios cheminės medžiagos iš vandens nepašalinamos nei virinant, nei filtruojant buitiniais vandens filtrais. Priešingai – virinant, sumažėjus vandens kiekiui, nitratų koncentracija dar padidėja.

Ar vanduo neužterštas, galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus. Nėščiosios ir šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ir maistui vartojančios šachtinių šulinių vandenį, turi pranešti apie tai savo šeimos gydytojui, kuris pateiks pranešimą Nacionaliniam  visuomenės sveikatos centrui, organizuosiančiam vandens ištyrimą. Šioms šeimoms Visi kiti šulinių vandens vartotojai vandenį gali išsitirti patys kreipdamiesi tiesiai į vandens tyrimus atliekančią laboratoriją.

Dalis šulinių užteršta

          Kasmet atliekant šulinių vandens tyrimus, matyti, kad dalis jų yra užteršta nitritais ir nitratais. Pernai per didelė nitritų koncentracija nustatyta 7 proc. tirtų Tauragės apskrities šulinių, per didelė nitratų koncentracija – 15 proc. šulinių.   

          Daugiausia šachtinių šulinių vandens mėginių buvo ištirta Tauragės ir Pagėgių savivaldybėse – 49, iš jų 20 proc. nitritų ir/ar nitratų kiekis viršijo leistinas vertes. Jurbarko rajone iš 23 atrinktų mėginių 20 proc. nitritų ir/ar nitratų kiekis viršijo leistinas vertes, o Šilalės rajone iš 22 ištirtų šachtinių šulinių vandens mėginių 9 proc. mėginių viršyti higienos reikalavimai.

Tauragės departamentas informavo nėščiąsias ir gydymo įstaigas, kad tirtų šachtinių šulinių vanduo maisto ruošimui netinkamas ir įspėjo vartotojus apie galimą neigiamą poveikį sveikatai. Vartotojams pateikta informacija apie nitritų ir nitratų pavojų žmogaus sveikatai.

  

 

Reda Petrylienė
Tauragės departamento
Visuomenės sveikatos saugos  skyriaus vyresnioji specialistė
Tel. (8 446) 723 68
El. paštas: [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Albina Urbutienė
Tel. (8 446) 79 354
El. p. [email protected]