Šulinio vandenį būtina ištirti

Data

2016 11 29

Įvertinimas
0
8ab9161280c5897489d4edec92a88024.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento specialistai primena, jog šachtinio šulinio vandenį rekomenduojama vartoti tik ištyrus dėl cheminių ir mikrobiologinių medžiagų kiekio. Siekiant išvengti apsinuodijimų nitritais ir nitratais per š. m. 10 mėnesių Kauno departamente buvo suorganizuoti 161 šachtinio šulinio vandens mėginių tyrimai, kuriuos atlikus paaiškėjo, jog 46 šulinių vanduo viršija nustatytas nitritų ir nitratų ribines vertes (iš jų 44 mėginiai viršijo nitratų, 2 – nitritų). Daugausiai viršijimų nustatyta Raseinių rajone ( 13 šulinių vandens mėginiai – 40 proc. iš viso tirtų mėginių), mažiausiai nitritais ir nitratais užterštas vanduo Kauno rajone (nitritų ir nitratų ribines vertes viršijo 7 mėginiai – 17 proc. iš viso tirtų mėginių).

Ypač pavojinga kūdikiams

Nitratai žmogaus organizme virsta nitritais ir sukelia toksinį poveikį. Nitritai paverčia kraujo hemoglobiną į methemoglobiną ir jo koncentracijai kraujyje pasiekus 10 %, pasireiškia pirmieji klinikiniai simptomai. Nitratų poveikiui jautresnės nėščiosios, infekcinėmis ligomis sergantys, senyvo amžiaus žmonės, taip pat sergantieji kraujotakos bei kvėpavimo sistemos ligomis, anemijomis. Ypač nitratai pavojingi kūdikiams iki keturių mėnesių amžiaus. Kūdikiams apsinuodijus nitritais ir nitratais atsiranda pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, pasitaiko ir mirtinų atvejų.

Virinimas nepadeda

Šachtinių šulinių vandens kokybė tiesiogiai priklauso nuo aplinkos ir nuolat kinta. Esant netinkamai įrengtam šuliniui įvairūs teršalai į jį patenka iš lauko tualetų, daržų ir tvartų. Kad taip neatsitiktų , reikia apdairiai parinkti vietą šachtiniam šuliniui, nuolatos jį prižiūrėti.

Nitritai ir nitritai neišnyksta  ir vandenį virinant arba paliekant nusistovėti, netgi priešingai – jų koncentracija vandenyje gali padidėti. Jais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos.

Kadangi, kaip minėta, šios cheminės medžiagos ypač pavojingos kūdikiams,   gaminti  jiems maistą iš sausų mišinių galima tik įsitikinus,  kad  vanduo yra saugus vartoti. Nėščiosios ar šeimos, auginančios vaiką iki 6 mėnesių amžiaus ir maistui naudojančios šachtinių šulinių vandenį, turi galimybę ištirti savo naudojamą vandenį nemokamai. Tereikia apsilankius pas savo šeimos gydytoją pranešti jam apie tai, o šis savo ruožtu informuos Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, organizuojantį nemokamus šachtinio šulinio vandens, kurį maistui naudoja nėščioji ar kūdikis iki 6 mėnesių amžiaus, tyrimus.

 

 

Agnė Kemežaitė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Kauno departamento

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. 8 37 331690

El. paštas [email protected]

 

Kristina Mikalauskienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Kauno departamento

Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė

Tel. 8 37 331684

El. paštas: [email protected]

 

Nuotrauka iš Morguefile.com