Specialistai primena: svarbu atsakingai vartoti antibiotikus

Data

2017 11 16

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Kasmet lapkričio 18 d. minime Europos supratimo apie antibiotikus dieną. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento (NVSC) specialistai primena, kaip svarbu atsakingai vartoti antibiotikus ir laikytis gydytojų nurodymų.

Kyla grėsmė visuomenės sveikatai

Šia diena siekiama labiau atkreipti dėmesį į racionalų antibiotikų vartojimą. Visoje Europos Sąjungoje daugėja antibiotikams atsparių bakterijų, kuriomis užsikrečia gyventojai. Antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimas ir paplitimas dėl netikslingo jų vartojimo yra didelė visuomenės sveikatos problema, kuri kelią grėsmę pacientų saugumui.

Problema aktuali visoje Europoje

Antimikrobinis atsparumas – problema, su kuria susiduria visos Europos Sąjungos valstybės. Didelis antibiotikų pasirinkimas, jų prieinamumas ir augantis vartojimas skatina ne tik atsparių mikroorganizmų atsiradimą, bet ir naujų atsparumo antimikrobiniams vaistiniams preparatams mechanizmų atsiradimą.

Bakterijų atsparumas antibiotikams išsivysto tuomet, kai konkretūs antibiotikai nebeatlieka savo funkcijos – t. y. nenaikina bakterijų bei nebestabdo jų augimo. Veikiant antibiotikui, atsparios bakterijos išlieka gyvybingos ir toliau dauginasi, taip užtęsdamos ligą ar net sukeldamos mirtį. Todėl būtina diegti atsparumo antibiotikams plitimo mažinimo technologijas ir skatinti racionalų antibiotikų vartojimą.

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad:

  • Kai kurios virusinės infekcijos praeina savaime ir jokio gydymo nereikia.
  • Tiek virusų, tiek bakterijų sukeltos infekcijos turi panašių ligos simptomų.
  • Antibiotikai veikia tik bakterijų sukeltas infekcijas, virusų antibiotikai tiesiog neveikia, pvz., peršalus ar susirgus gripu, todėl vartojami antibiotikai nepadės greičiau pasveikti ir gali sukelti šalutinius reiškinius.
  • Antibiotikai gali veikti ne tik infekciją sukėlusias bakterijas, bet ir gerąsias organizmo bakterijas.
  • Bakterijos yra gyvi mikroorganizmai, kurie stengiasi išgyventi ir sukuria apsauginius mechanizmus savo viduje prieš antibiotikų veikimą. Šiuos mechanizmus bakterijos perduoda viena kitai, todėl atsparių antibiotikams bakterijų skaičius didėja.
  • Svarbu antibiotikus vartoti griežtai laikantis gydytojo rekomendacijų bei nesidalinti jais su kitais asmenimis.

NVSC nuolat konsultuoja visuomenę

NVSC specialistai dalyvauja antimikrobinio atsparumo valdymo grupės veikloje, nuolat konsultuoja visuomenę racionalaus antibiotikų vartojimo klausimais, vykdo antimikrobinių vaistų suvartojimo stebėseną bei gerąja praktika pagrįsta tinkamo antimikrobinių vaistų skyrimo ir vartojimo skatinimą.


Kontaktai žiniasklaidai

Alytė Žilienė

Tel. (8 389)61 940

El. p. [email protected]